Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Postawili słup prawie na drodze rowerowej na rogu ul. Obywatelskiej i Jana Pawła II. "Ktoś przydzwoni głową" - mówią cykliści ZDJĘCIA

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Niefortunnie ustawiony słup z włącznikiem sygnalizacji świetlnej
Niefortunnie ustawiony słup z włącznikiem sygnalizacji świetlnej Rowerowa Łódź
Podczas remontu sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Obywatelskiej i al. Jana Pawła II w Łodzi wstawiono słup między drogę rowerową i barierkę. "Ktoś przydzwoni głową" - mówią cykliści.

Na skrzyżowaniu ulicy Obywatelskiej i Jana Pawła II w lipcu prowadzony był remont sygnalizacji świetlnej, m.in wymianę masztów i sygnalizatorów. Podczas remontu ktoś postawił słup sygnalizacji między drogą rowerową a podpórką, przy której stają rowerzyści czekając na zielone światło. Wcześniej stał on z drugiej strony barierki, z dala od drogi rowerowej.

Problem zauważyła Rowerowa Łódź i wizerunek słupa umieściła w internecie "Teraz słup może się w przerwach pracy podeprzeć na podpórce..." - skomentowali cykliści.

Ale problem jest poważny. Jeżdżący tamtędy cykliści zmartwili się, że komuś stanie się krzywda.

- Ktoś będzie chciał się oprzeć, nie wyhamuje i przydzwoni głową w słup - mówi jeden z rowerzystów.

Hubert Barański z Rowerowej Łodzi zwraca uwagę, że przy drodze dla rowerów powinna znajdować się wolna przestrzeń, tzw. skrajnia. - Nie rozumie jakim cudem ktoś dopuścił, żeby taki słup pojawił się w skrajni drogi rowerowej - mówi Barański. Jego zdaniem autor tej koncepcji nie miał pojęcia do czego służy podpórka dla rowerzystów umieszczona przed skrzyżowaniem.

Zgodnie z przepisami droga rowerowa musi mieć odpowiednią szerokość. Ale wolny musi być też teren wokół niej. Tzw. skrajnia pozioma to minimum 20 cm wolnej przestrzeni obok samej ścieżki. Nad ścieżką musi być też co najmniej 2,5 metra wolnej przestrzeni tzw. skrajni pionowej. To oznacza, że dróg rowerowych nie można prowadzić bezpośrednio obok pni drzew, słupów, niskich balkonów czy daszków.

Z problemem słupa zgłosiliśmy się do Macieja Sobieraja, wicedyrektora Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi. Obiecał, że sprawa zostanie załatwiona. Kilka godzin później otrzymaliśmy zdjęcie dokumentujące przestawienie barierki.

To nie jest pierwszy tego typu problem, na który skarżyli się cykliści. Kilka lat temu na al. Politechniki została zamontowana "pułapka na rowerzystów" czyli słupek blokujący wjazdy samochodów stojący na środku ścieżki rowerowej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto