Pociągiem w Łódzkie

Artykuł sponsorowany
Kolejny wyjazd w ramach projektu „Pociągiem w Łódzkie” odbył się 10 sierpnia 2013 roku do Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Spalsko – Rogowskie” i Arboretum w Rogowie. Ponownie udało się zebrać komplet 360 uczestników, w tym 15 turystów rowerowych. Pieszą trasę podzielono na 3 odcinki, każdy z nich liczył ok. 10 km, natomiast rowerzyści przejechali około 30 km z Lipiec Reymontowskich do Rogowa.

W Rogowie znajduje się przystanek PKP, do którego szybko można dotrzeć ze stolicy regionu. Zanim obierze się kierunek w stronę Arboretum i Alpinarium, warto zwiedzić Skansen Muzealnej Kolei Wąskotorowej Rogów – Rawa – Biała. Została zbudowana przez Niemców w 1915 roku, miała dostarczać zaopatrzenie na linię frontu. Jednak zanim została w pełni uruchomiona, wojska cesarskie zdążyły się przemieścić. Dzisiaj jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu, przewożąc w okresie letnim rzesze turystów. W Skansenie, obok wyremontowanych i eksploatowanych ciuchci i wagonów, można podpatrzeć jak wygląda proces rewitalizacji takiego taboru. Inną pamiątką Wielkiej Wojny jest cmentarz wojenny w Rogowie – Józefowie oraz w samym Rogowie przy cmentarzu katolickim.

Leśny Kompleks Promocyjny to zwarty, duży zespół leśny, w którego skład wchodzi kilka nadleśnictw. Misją takiego zespołu jest promocja proekologicznej polityki leśnej.

Położony w powiatach : brzezińskim, łódzkim wschodnim i tomaszowskim, Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Spalsko – Rogowskie” mają za zadanie zachować naturalny stan lasów, chronić przyrodę czy prowadzić aktywną, wielofunkcyjną gospodarkę leśną. Ponadto prowadzi działania edukacyjne np. szkoli leśników, prowadzi badania i doświadczenia leśne. Ważną rolę odgrywa edukacja leśna wśród gości Kompleksu. Dla nich stworzono specjalne punkty – Centrum Edukacji Przyrodniczo – Leśnej, Muzeum Lasu i Drewna oraz Arboretum i Alpinarium w Rogowie, kwaterę myśliwską w Wiączyniu i Punkt Edukacyjny w Nadleśnictwie Spała. W północnej części lasów spalsko-rogowskich można odwiedzić rezerwaty: leśne „Zimna Woda”, „Popień’ i „Doliska” oraz źródła rzeki Rawki.

Opisywane wyżej okolice silnie związane są z osobą noblisty Władysława Reymonta. Z Rogowa do Lipiec Reymontowskich prowadzi rowerowy szlak „Śladami Reymonta”, który przez Przyłęk Duży (znajduje się tam rozłożysta lipa Reymonta) prowadzi do miejscowości najbardziej związanym z najsłynniejszym prozaikiem ziemi łódzkiej – Lipiec Reymontowskich. Do odwiedzenia są w Lipcach jest Zagroda Ludowa rodem z „Chłopów”, Muzeum Regionalne im. Reymonta oraz Domek Reymonta, w którym przyszły noblista pełnił funkcję dróżnika na Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej.

Inną ciekawą miejscowością na trasie był Jeżów, który do 1869 roku był miastem. Dnia 9 września 1939 roku doszło pod Jeżowem do bitwy Grupy Operacyjnej Generała Thommee z niemieckimi jednostkami pancernymi. Pamiątką po tych bojach jest cmentarz wojenny żołnierzy polskich. Groby rozmieszczone zostały wokół mauzoleum rodziny gen. Rozwadowskiego. Najstarszym zabytkiem Jeżowa jest kościół św. Andrzeja, obecnie pełniący funkcję w kościele parafialnym. Zbudowany w stylu romańskim w 1411 roku przez wieku był budynkiem klasztoru benedyktynów. W kościele – kaplicy można do dzisiaj podziwiać romańską kolumnę

Głodnym wiedzy polecamy lekturę stron internetowych : http://lodzkie.travel.pl.,http://

lzdrogow.sggw.pl

, http://arboretum.sggw.pl oraz http://arboretum.sggw.pl

Projekt „Pociągiem w Łódzkie” realizowany jest przez Województwo Łódzkie, partnerami są: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego i Centrum Informacji Turystycznej w Łodzi. Projekt dofinansowany jest z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Mapy z trasami wycieczek można odnaleźć na stronie http://www.rsip.lodzkie.pl , prowadzonym przez Departament Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Zapraszamy serdecznie do podróżowania pociągami w regionie i odwiedzania przyrodniczych perełek województwa łódzkiego!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto