Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie spędzić majówkę 2021? Oto pomysły na jednodniową wycieczkę w Łódzkiem

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Pandemia znowu miesza szyki miłośnikom aktywnego spędzania wolnego czasu. Już wiadomo, że większość obostrzeń zostanie zniesionych po majówce. Trudno więc planować odległe wypady, gdy hotele oficjalnie są zamknięte. Nadarza się więc sposobność, by zwiedzić region łódzki. Przewodnicy zapewniają, że jest on bogaty w ciekawe, atrakcyjne pod względem turystycznym miejsca, które da się poznać w jeden dzień.

Czytaj więcej na następnej stronie
Pandemia znowu miesza szyki miłośnikom aktywnego spędzania wolnego czasu. Już wiadomo, że większość obostrzeń zostanie zniesionych po majówce. Trudno więc planować odległe wypady, gdy hotele oficjalnie są zamknięte. Nadarza się więc sposobność, by zwiedzić region łódzki. Przewodnicy zapewniają, że jest on bogaty w ciekawe, atrakcyjne pod względem turystycznym miejsca, które da się poznać w jeden dzień. Czytaj więcej na następnej stronie Michał Szymczak
Pandemia znowu miesza szyki miłośnikom aktywnego spędzania wolnego czasu. Już wiadomo, że większość obostrzeń zostanie zniesionych po majówce. Trudno więc planować odległe wypady, gdy hotele oficjalnie są zamknięte. Nadarza się więc sposobność, by zwiedzić region łódzki. Przewodnicy zapewniają, że jest on bogaty w ciekawe, atrakcyjne pod względem turystycznym miejsca, które da się poznać w jeden dzień.

- Nie trzeba wyprawić się szczególnie daleko poza miasto. Bo już pod Brzezinami zaczyna się piękny, malowniczy teren z rzeźbą polodowcową – morenami, jarami. Można zagubić się w wąwozach o długości dwóch kilometrów i głębokości ośmiu metrów. Znajdują się w rezerwacie „Parowy Janinowskie”. Innym ciekawym rezerwatem jest „Struga Dobieszkowska” - mówi Dariusz Łapiński, przewodnik łódzkiego PTTK.

Zapewne nie wszyscy wiedzą, że w Łódzkiem Pasmem Przedborsko-Małogoski zaczynają się Góry Świętokrzyskie. Zdobywcy szczytów mogą zaliczyć najwyższe wzniesienie pasma - 347 m n.p.m. - o nazwie Fajna Ryba. W naszym regionie w re jonie przełomu rzeki Warty także ma swój początek Jura Krakowsko-Częstochowska.

Region ma też do zaoferowania dwa duże zbiorniki wodne – Jeziorsko, ptasi raj idealne do obserwacji ornitologicznych oraz Zalew Sulejowski z tamą w Smardzewicach.
- W czasie pandemii można wybrać się na wycieczki jak dawniej, czyli z kanapkami, termosem, ewentualnie pizzą na wynos – mówi Patrycja Czudak, łódzka przewodniczka i proponuje miejsca, do których można szybko dotrzeć samochodem lub pociągiem. A jeśli zabrać ze sobą rower, to odbyć przejażdżkę szlakiem dla jednośladów.

Jednym z takich miejsc jest Inowłódz, w którym nastoletni Julian Tuwim spędzał wakacje. Warto tu obejrzeć zrekonstruowany średniowieczny zamek, kościół św. Idziego będący przykładem architektury romańskiej. Po społeczności żydowskiej pozostał budynek synagogi, w którym obecnie mieści się sklep oraz położony koło Inowłodza cmentarz z zachowanymi macewami.
Jeśli starczy sił i czasu można wpaść do położonej niedaleko Spały, dotrzeć właśnie na jednośladzie poprowadzoną niedawno ścieżką rowerową. W lasach, które otaczając tę ulubioną przez carów i prezydentów międzywojennej Polski miejscowość, wytyczono ścieżki przyrodnicze, a spacer leśnym duktem można zakończyć w parku przy pomniku Żubra.

Położony niedaleko Tomaszów słynie oczywiście z niebieskich źródeł, czyli wywierzysk krasowych. Tryskająca woda przybiera niebieską błękitną lub zieloną barwę w zależności od warunków pogodowych.
- Znane są Groty Nagórzyckie, ale przy niebieskich źródłach można zejść ze szlaku i przez las dojść do Małych Grot – dodaje Patrycja Czudak.

Tym, których miasto nie męczy, przewodniczka poleca spacer po Łowiczu i jego okolicach. W Maurzycach można wejść na spawany most przerzucony przez rzekę Słudwię. To pierwsza taka konstrukcja na świecie. W Łowiczu po spacerze Aleją Gwiozd Łowickich i postoju przy baszcie Klickiego można zajrzeć do Muzeum Guzików, mieszczącym się w centrum handlowym przy ul. Stanisławskiego.

Druga trasa wiedzie przez Łęczycę, Tum i Piątek. W Łęczycy warto zatrzymać się przy zamku i działającym do niedawna więzieniu, w Tumie przy kolegiacie z XII wieku w stylu romańskim, a w Piątku przy pomniku symbolizującym środek Polski.

W majowy weekend ruszają także kursy rogowskiej kolejki wąskotorowej. Zabytkową ciuchcią będzie można przejechać się z Rogowa do Jeżowa.
Ze stacji Rogów Osobowy Wąskotorowy kolejka ruszy o godz. 10.30, 12.05, 13.50 i 15.25. W drogę powrotną z Jeżowa pojedziemy o godz. 11.25, 13.05, 14,45 i 16.25. Każdy kurs trwa niecałe 30 minut. Podany rozkład obowiązuje od 1 do 3 maja br. Ze względu na pandemię jednorazowo w składzie może podróżować 65 pasażerów, zajętych może być nie więcej niż połowa miejsc siedzących, dlatego konieczny jest wcześniejszy zakup biletów przez stronę www.kolejrogowska.pl. Na terenie kolejki i na pokładzie pociągu trzeba nosić maseczkę. W Jeżowie będzie działał punkt gastronomiczny, który będzie serwował dania na wynos. Zrezygnowano z organizacji ogniska.

W Rogowie mamy jeszcze jedną atrakcję, czyli arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (ul. Leśna 5b). Podziwiać można tam teraz jedne z najpiękniejszych kwitnących krzewów, czyli magnolie. Od soboty do poniedziałku (1 - 3 maja) arboretum będzie otwarte w godz. 10 - 20. Sprzedaż roślin będzie prowadzona w godz. 12 - 18.

Na majowy spacer zaprasza również rewitalizowany zalew w Lisowicach pod Koluszkami. Gotowa jest drewniana kładka, którą można obejść go niemal dookoła. Powstaje plaża, niebawem otwarta zostanie restauracja.

Pogoda w poniedziałek | ŁÓDZKIE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto