Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piwonie w łódzkim Ogrodzie Botanicznym - kwitną i pachną oszałamiająco! Zobacz ich imponującą kolekcję FOTO WIDEO

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Wideo
od 16 lat
Jeszcze tylko około tygodnia będą kwitnąć piwonie w łódzkim ogrodzie botanicznym. Kto chce zobaczyć tę imponującą kolekcję - niech nie zwleka! Podziwiać można blisko 50 odmian tych efektownych i oszałamiająco pachnących kwiatów.

Czas piwonii w Ogrodzie Botanicznym
Większość prezentowanych w kolekcji roślin to ogrodowe formy piwonii. Podczas zwiedzania można obejrzeć około pięćdziesięciu odmian kwitnących piwonii chińskich, w tym dziewięć odmian wyselekcjonowanych przez polskich hodowców, a także cztery odmiany piwonii lekarskiej.

- Nasza kolekcja powstała w 2010 roku obecnie liczy 48 odmian piwonii chińskiej i lekarskiej - mówi Ewa Białasińska, opiekunka kolekcji piwonii w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi. - Łącznie to jest 4 400 sztuk. To jedna z naszych najpiękniejszych kolekcji kwiatów. Kolekcja nie tylko cieszy oko pięknymi kwiatami, ale także zapachem. Zapachy są po to, by wabić zapylacze - ładny zapach ma przywoływać pszczoły. Ale są też zapachy mniej przyjemne, czasem dla nas wręcz brzydkie - choć oczywiście jest to indywidualna kwestia, co komu się podoba - przywołują muchówki, generalnie - muszki, które zapylają wtedy te kwiaty. W naszej pięknej kolekcji w zasadzie wszystkie piwonie pachną - jedne delikatniej, inne silniej, jedne naprawdę urzekająco, a są też mieszańce międzygatunkowe piwonii, które pachną nieciekawie. Na przykład odmiany ‘Coral Charm’ i ‘Coral Sunset’ czy ‘Buckeye Belle’ nienajlepiej pachną, zapach ich jest kontrowersyjny i zdecydowanie przyciąga żuki i muchówki, nie pszczoły.

Efektowne i urzekające piwonie
Naprawdę warto samodzielnie doświadczyć tego widoku i zapachu. Każdy, kto przychodzi do ogrodu botanicznego podziwiać kolekcję piwonii, nie może się oprzeć pokusie powąchania każdej odmiany.

- Mamy niestety falę upałów i suszy, dlatego myślę, że nasza kolekcja utrzyma się jeszcze maksymalnie tydzień - dodaje Ewa Białasińska. - Do końca przyszłego tygodnia - czyli do 18 czerwca - jeszcze będzie w trakcie rozkwitu, a potem już jej czas będzie się kończył. Dlatego zapraszamy - w najbliższych dniach widok będzie zdecydowanie najpiękniejszy.

Piwonie występują głównie w Europie i Azji. Obecnie wyróżnia się ok. 40 gatunków i ponad 3000 odmian o tradycyjnych, ale też i coraz bardziej niespotykanych kolorach oraz kształtach kwiatów.

W kolekcji Ogrodu Botanicznego prezentowane są odmiany w kolorach od białego, poprzez różne odcienie różu po ciemnowiśniowe, a także piwonie o rzadko spotykanych kolorach kwiatów, np. koralowo-pomarańczowe odmiany ‘Coral Charm’ i ‘Coral Sunset’ oraz ciemnoczerwona ‘Buckeye Belle’. Kolekcja prezentuje piwonie o kwiatach pełnych (‘Duchesse de Nemours’, ‘Sarah Bernhardt’, ‘Festiva Maxima’), anemonowych (‘Celebrity’, ‘Lady Anna’, Madame de Vernville’) i japońskich (‘Bowl of Beauty’, ‘Doreen’, ‘Walter Mains’).

W sobotę 10 czerwca kolekcję piwonii można było zwiedzać z przewodnikiem. Zainteresowani mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na ich temat. Swoją wiedzą o nich dzieliła się właśnie Ewa Białasińska.

Główną ozdobą piwonii są kwiaty. Mogą być pojedyncze, pełne lub półpełne. Jej kolory to różne odcienie różu, czerwieni i bieli. Bywają też piwonie żółte, ale te nie są często spotykane w naszych ogrodach (np. piwonia Młokosiewicza). Zdarzają się też odmiany dwubarwne, w których np. drobne, wewnętrzne płatki są w zdecydowanie innym kolorze niż duże, zewnętrzne (np. odm. 'Władysława', 'Ursyn Niemcewicz').

Kwitnienie piwonii chińskich przypada na czerwiec. Odmiany wczesne zaczynają kwitnienie na początku miesiąca, natomiast zaraz po nich rozwijają kwiaty odmiany średnio wczesne. Pod koniec czerwca zakwitają piwonie późne. Terminy te jednak mogą się nieco zmieniać, gdyż w znacznym stopniu są uzależnione od pogody w danym roku.

Piwonia to piękny kwiat, ale wymagający. Roślina jest byliną, więc może rosnąć przez wiele lat na tym samym miejscu. Poza tym nie bardzo lubi przesadzania, więc chcąc się nimi cieszyć przez lata, powinniśmy zadbać o odpowiednie dla niej warunki.
Najwłaściwszym stanowiskiem uprawy piwonii będzie miejsce ciepłe i słoneczne, ma to bowiem dość istotny wpływ na jakość i ilość kwiatów. Piwonie zakwitają na ogół w trzecim roku po posadzeniu, a do zawiązania pąków kwiatowych potrzebują zimowego spoczynku i chłodu. Są odporne na mróz, mimo to w pierwszych 2-3 latach od wsadzenia, warto jest przed zimą zabezpieczyć je ściółką.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Piwonie w łódzkim Ogrodzie Botanicznym - kwitną i pachną oszałamiająco! Zobacz ich imponującą kolekcję FOTO WIDEO - Express Ilustrowany

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto