Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pionki turystyczne

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
REKLAMA: Pionki, to miasto liczące ponad 20 tys. mieszkańców, położone w centralnej Polsce w województwie mazowieckim, w sercu Puszczy Kozienickiej, 100 km w kierunku południowym od Warszawy.

Pionki są miastem powstałym w okresie miedzy wojennym w wyniku realizacji programu Centralnego Okręgu Przemysłowego i nieprzypadkowo zwane są kolebką polskiego przemysłu zbrojeniowego i chemicznego.

Pionki posiadają walory, które stanowią o ich atrakcyjności przyrodniczej i turystycznej. Wiąże się to z usytuowaniem miasta na obszarze atrakcyjnym przyrodniczo oraz z zagospodarowaniem 16 ha Stawu Górnego i terenów Puszczy Kozienickiej.

Położenie miasta na skraju Puszczy Kozienickiej, wśród bogatej szaty roślinnej, niepowtarzalnych krajobrazów oraz bogato rozwinięta infrastruktura sportowo-rekreacyjna zachęcają do korzystania z oferty rekreacyjnej miasta. Największym walorem Puszczy jest jej naturalne bogactwo fauny i flory.
Przyrodniczo-kulturowa i historyczna różnorodność Puszczy Kozienickiej sprawia, iż na jej terenie preferowane są prawie wszystkie formy wypoczynku.
Przez teren Parku przebiega 9 oznakowanych szlaków turystycznych o łącznej długości 186,0 km. Są to przeważnie fragmenty długich kilkudniowych tras wychodzących lub kończących się poza terenem Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Dodatkowo turyści mają do dyspozycji około 300 km szlaków nieoznakowanych.

Walory przyrodnicze i unikatowy klimat to aspekty, które Miasto Pionki stara się wykorzystać poprzez rozbudowę i poprawę istniejącej infrastruktury turystyczno- rekreacyjnej.

Warto zobaczyć:

  • Leśny kompleks promocyjny, Rezerwat Źródła Królewskie

Rezerwat Źródła Królewskie, powstał w 1994 r. Dzięki powstaniu kompleksu miasto stało się bazą wypadową dla społeczności miast. Rezerwat „Źródła Królewskie’’ – według legendy korzystał z nich podczas swoich licznych polowań w Puszczy Kozienickiej król Władysław Jagiełło. Od czasów królewskich w Rezerwacie nadal bije krystalicznie czysta woda, nadająca się do picia co jest dzisiaj zupełną rzadkością. Obecnie źródło nazywane jest czasem „Źródłem miłości” – być może ze względu na specyficzne właściwości bogatej w związki mineralne wody.

  • Centrum Rekreacyjno-Rozrywkowe „Ogródek Jordanowski”

Zmodernizowane z udziałem środków UE nowoczesne centrum wypoczynkowe dla mieszkańców i turystów – skate park, place zabaw dla dzieci najmłodszych i średnich, boiska wielofunkcyjne, stoły do ping -ponga, scena plenerowa, fontanna itp.

  • Zabytkowy Kościół, parafialny Św. Barbary

Świątynia została zaprojektowana przez architekta Stefana Szyllera w stylu neobarokowym w 1928 roku. Wewnątrz kościoła w głównej nawie jest ołtarz, którego wykonawcą był artysta sztukator Antoni Chmielewski. Obecnie trwa renowacja wnętrz zabytkowej wieży Kościoła Św. Barbary. W wieży utworzone zostanie muzeum diecezjalne, a na jej szczycie powstaje taras widokowy.

  • Skansen Leśnej Kolejki Wąskotorowej

Po otwarciu Skansenu Kolei Leśnej w Pionkach głównym celem staje się odbudowa, zlikwidowanej w latach osiemdziesiątych XX wieku, kolei wąskotorowej w lasach Puszczy Kozienickiej.
Sprowadzono z całej Polski tabor kolejowy charakterystyczny dla kolei leśnych oraz ten, który zagrożony był likwidacją na innych kolejkach o tym samym rozstawie szyn. Trasa odbudowywanej kolei będzie wiodła z Pionek do Garbatki Letnisko i ma docelowo liczyć ok. 15 km.

  • oraz odbyć przejażdżkę ''Kolejką Leśną''.

''Kolejką Leśną'' można wyruszyć na trasy Puszczy Kozienickiej do rezerwatu ''Źródła Królewskie'' i do Izby Dydaktyczno- Muzealnej w Augustowie , można również zamówić wycieczkę do Czarnolasu , Zwolenia , Kozienic lub zaplanować własną dowolną trasę wycieczki.

Kolejka zabiera ze sobą w trasę bufet ze słodyczami oraz przenośnego grila co dodatkowo możne urozmaicić wycieczkę. Wagonik ciuchci posiada 30 miejsca siedzące.

Pod nr tel. (48)612-14-93 można nabyć bilety na przejazd kolejką lub uzgodnić i zaplanować własną trasę.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto