Pierwsza w Łodzi szkoła z fotowoltaiką - proekologiczne działania w IX LO

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Grzegorz Gałasiński
Udostępnij:
IX Liceum Ogólnokształcące jest pierwszą szkołą miejską, na dachu której zostały zamontowane panele fotowoltaiczne. Nowoczesność i ekologia - to priorytety, które przyświecały realizacji przedsięwzięcia.

Proekologiczne działania w IX LO

Pierwsza w Łodzi szkoła z fotowoltaiką

IX Liceum Ogólnokształcące przy ul. Paderewskiego w Łodzi jest pierwszą szkołą miejską, w której zamontowano panele fotowoltaiczne. Starania o możliwość realizacji tego przedsięwzięcia podjęte zostały już w 2019 roku. Dziś na dachu budynku zamontowanych jest 54 paneli, dzięki którym liceum stanie się producentem czystej energii elektrycznej wykorzystywanej na własne potrzeby – a to jest wyzwanie XXI wieku. Koszt inwestycji to dokładnie 129 888 zł, z czego dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska I Gospodarki Wodnej wyniosło: 84 471 zł, resztę środków zapewniło miasto w ramach „Planu dla osiedli”.

- Zainstalowana moc paneli odpowiada planowanemu zużyciu energii elektrycznej przez liceum na okres przynajmniej 10-15 lat – przekazuje Agnieszka Katarzyna Gębora, dyrektor IX LO. - A realnie to nawet do 20 lat, czyli do roku 2040. Oszczędności finansowe będą ogromne, mając na uwadze coroczny wzrost kosztów energii elektrycznej. Wszystko jest już gotowe. Czekamy jeszcze tylko na założenie licznika dwukierunkowego przez PGE i jego uruchomienie, może się uda od stycznia.

Z instalacji fotowoltaicznej będą korzyści nie tylko ekonomiczne, ale przede wszystkim edukacyjne.

- W podstawach programowych większości przedmiotów są elementy edukacji ekologicznej – podkreśla dyr. Gębora. - To zagadnienia na biologii, geografii, fizyce, chemii, ale o ekologii mówimy też na lekcjach języków obcych. Teraz treści podręcznikowe nie będą wyłącznie teorią. Nasi uczniowie, którzy widzieli, jak budowano konstrukcje, jak panele były wprowadzane na dach, teraz będą obserwowali wdrożenie i korzystanie z fotowoltaiki. To będzie jednym ze skuteczniejszych sposobów nauczania o zjawisku fotoelektrycznym. Urządzenie umożliwiające transmisje danych pomiarowo-odczytowych pozwoli im na analizę wykresów na podstawie realnych danych. Nie będzie to już sztuczna teoria, a praktyczna edukacja w oparciu o materiał rzeczywisty. Dodatkowo wpłynie to na kształtowanie ich postaw proekologicznych.

Energia słoneczna jest obok energetyki wiatrowej jedną z najpopularniejszych źródeł energii odnawialnych. Kryzys klimatyczny, którego jednym z głównych powodów jest emisja dwutlenku węgla, staje się coraz bardziej odczuwalny. Upały, pożary, zmniejszenie zasobów wody to są kwestie, które nauczyciele muszą omawiać z uczniami. Zastosowane aplikacje pozwolą na obserwacje redukcji dwutlenku węgla, a co więcej dodatkowo będziemy kształcić kompetencje cyfrowe u uczniów, które to są kompetencjami kluczowymi.

Do tej pory koszty, jakie ponosila szkoła w związku ze zużyciem energii elektrycznej wynosiły:
w 2020 - 40435 kWh - 46188,91 zł
w 2021 (11 m-cy) 34577kWh - 39795,57 zł
Dzięki fotowoltaice liceum stanie się producentem czystej energii elektrycznej wykorzystywanej na własne potrzeby.

Korzyści:

  • · oszczędność – uniezależnienie od wzrostu cen operatorów i tradycyjnego systemu elektroenergetycznego,
  • · ochrona środowiska – wykorzystanie energii ze środowiska naturalnego, brak emisji CO2, zanieczyszczeń i hałasu,
  • · wzrost wartości nieruchomości,
  • · nowoczesność – własna instalacja fotowoltaiczna jest wyrazem nowoczesnego podejścia do życia i otwartości na zaawansowane technologie,
  • · komfort i wygoda –system produkcji prądu jest bezobsługowy i nie wymaga remontów,
  • · trwałość – dobra instalacja działa sprawnie nawet 40 lat, co sprawia, że jednorazowa inwestycja w instalację fotowoltaiczną zabezpiecza potrzeby na wiele lat.

Międzykulturowe relacje mieszkańców Kazachstanu

Wideo

Materiał oryginalny: Pierwsza w Łodzi szkoła z fotowoltaiką - proekologiczne działania w IX LO - Express Ilustrowany

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie