Perełki na torze Społem Łódź, zaś diamenty walczą w ringu

Artykuł sponsorowany
Pierwsze walki eliminacyjne bokserów w hali Parkowa były ciekawe...
Prezes Łódzkiej Federacji Sportu i Społem, były mistrz świata na kolarskim torze Janusz Kotliński nie oszczędzał temu młodemu zawodnikowi komplementów. - Mamy w naszym klubie prawdziwą perełkę, jaka zdarza się raz na kilka lat - mówił Janusz Kotliński.

Rzeczywiście stary mistrz nie przesadzał mówiąc o nowym mistrzu. Dawid Jankowski u klubu Społem Central Ulisse zdobył medale XIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Łódzkie 2013 i fachowcy wróżą młodemu zawodnikowi wielką przyszłość. Może jak Janusz Kotliński za kilka lat Dawid Jankowski zostanie mistrzem świata?
Dawid Jankowski został brązowym medalistą w wyścigu na 500 m ze startu zatrzymanego. Złoty medal wywalczył Marcin Czyszczewski z KLTC Konin, a srebrny - Michał Lewandowski - TKK Pacific SMS Toruń. Srebro wywalczył Dawid Jankowski w sprincie, przegrywając także z Marcinem Czyszczewskim. Wysokie, choć nielubiane przez sportowców czwarte miejsce zajął w tej konkurencji Sebastian Baranowski z LUKS Dwójka Stryków.
Łodzianie pojechali wspaniale w sprincie drużynowym, zdobywając srebrny medal. Barw Społem bronili: Kamil Rachwał, Dawid Jankowski i Mateusz Zuchniewicz.

Złoto trafiło do kolarzy z Torunia: Huberta Kowalczyka, Adriana Brzozowskiego i Michała Lewandowskiego.
Dawid Jankowski do kolekcji dołączył także brązowy medal w keirinie. Złoto zdobył Michał Lewandowski, srebro Marcin Czyszczewski.

Gratulujemy młodym zawodnikom Społem, trenerom i działaczom.
W sobotę rozpoczęła się też rywalizacja bokserów walczących o medale XIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Łódzkie 2013. Walki dziewcząt i chłopców odbywają się w ringu w hali Parkowa przy ul. Małachowskiego w Łodzi.
Pierwszą swoją walkę wygrał Cezary Kozłowski z RKS Łódź, który w kategorii 54 kg stosunkiem 3:2 pokonał Jakuba Myszkowskiego z Ożarowa.

Krystian Kujda z ŁCSW Łódź przegrał pierwszy pojedynek przez tko w wadze 60 kg z Adrianem Jachimowiczem z Suwałk.
Bardzo dobrze walczył Marcin Przepióra z UKS Boks-Tur Łódź. Podpopieczny trenera Zbigniewa Turskiego przez tko w III rundzie pokonał Krzysztofa Maciejewskiego z Grudziądza. To była walka w kategorii 66 kg.
Niestety, przegrali swoje walki Mateusz Nowak, Dawid Bąkała i Nicolas Okraska.
Podobnie, jak w przypadku kolarzy także liczymy na medale bokserów. Na pewno trwająca do końca tygodnia rywalizacja pięściarzy w hali Parkowa dostarczy miłośnikom boksu wielu wrażeń. Warto wybrać się na olimpijskie walki bokserów.

Godnie ugościliśmy w Łódzkiem 10 tys. sportowców

Rozmowa z Witoldem Stępniem, Marszałkiem Województwa Łódzkiego, gospodarzem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Łódzkie 2013

Powoli zbliżamy się do zakończenia Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Pod względem medalowym sportowcy województwa łódzkiego plasują się w połowie stawki. Jest Pan zadowolony z tego wyniku?

Jak w każdej dziedzinie życia, także w sporcie mamy klasyfikacje. XIX Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży to jednak rywalizacja młodzieży, która stawia dopiero pierwsze kroki w poważnym sporcie. Dlatego od początku zawodów nie przywiązywałem większej uwagi do rankingów medalowych, tylko cieszyłem się z poszczególnych sukcesów. Na przykład byłem pod wrażeniem osiągnięcia Marcina Majki, zawodnika ze Zgierza który jest jedynym w historii zapaśnikiem w stylu wolnym z czterema tytułami mistrza Olimpiady Młodzieży. Duże uznanie także dla tenisistki stołowej Jedynki Łódź Julii Ślązak, która zdobyła trzy srebrne medale. Cieszy mnie również, że sukcesy odnoszą sportowcy nie tylko z dużych ośrodków miejskich jak Łódź, ale także tych mniejszych gdzie sport stanowi niejednokrotnie jedyną formę pożytecznego spędzania wolnego czasu. W tym miejscu warto wspomnieć o trójce złotych ciężarowców LKS Dobryszyce - Sylwii Oleśkiewicz, Dorocie Kubicy i Kamilu Oleśkiewiczu. To są dla mnie prawdziwi bohaterowie tych ponad dwumiesięcznych zawodów.

Która z dyscyplin wzbudziła według Pana najwięcej emocji?
Jestem pod wrażeniem lekkoatletycznych biegów sztafetowych chłopców 4x400 i 4x100 metrów. W tej pierwszej biegacze Rudzkiego Klubu Sportowego w Łodzi "wyrwali" zwycięstwo na ostatnich metrach biegu, a w sprinterskiej o medalach rozstrzygnęło zdjęcie z fotokomórki. I tutaj ponowne gratulacje dla RKS-u, bo jego zawodnicy finiszowali na drugim miejscu, wyprzedzając trzy inne sztafety o kilka setnych sekundy. Także w pozostałych dyscyplinach młodzi sportowcy walczyli z pełnym poświęceniem i zaangażowaniem godnym mistrzów Olimpiady.

A organizacyjnie województwo podołało?
To było bardzo duże przedsięwzięcie. Były tygodnie, że trzeba było jednocześnie przeprowadzić kilka dyscyplin, zapewnić noclegi i wyżywić kilkuset sportowców oraz sprawić, by mieli idealne warunki do sportowej rywalizacji w duchu "fair play". Na podsumowanie przyjdzie jeszcze czas, ale myślę, że godnie ugościliśmy blisko 10 tysięcy sportowców i ich trenerów na swoim terenie.

Ale nie wszystkie konkurencje odbyły się w regionie.
Niektórych nie mogliśmy przeprowadzić ze względu na położenie geograficzne naszego województwa. Stąd np. o pomoc w zorganizowaniu dyscyplin wodnych poprosiliśmy inne województwa. Poza tym część ograniczeń niedługo zniknie. Wraz z Urzędem Miasta Łodzi, Politechniką Łódzką i Ministerstwem Sportu i Turystyki zbudujemy w ciągu dwóch lat nowoczesny basen 50-metrowy, który będzie chlubą naszego województwa i pozwoli na organizację imprez międzynarodowych najwyższej rangi. Zresztą Samorząd Województwa Łódzkiego co roku konsekwentnie wspiera budowę nowych obiektów. Tylko przez ostatnie dwa lata wspomogliśmy je kwotą ponad 25 mln. Ponadto z pieniędzy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego oddano do użytku 15 nowych lub zmodernizowanych obiektów sportowych, których wartość robót wynosi 129 mln zł, przy czym dofinansowanie wyniosło 77,6 mln zł.

Olimpiada się skończy, a wraz z nią towarzyszące jej emocje. Będziemy mieli jeszcze czym się jeszcze emocjonować w województwie?

Nadchodzi okres jesienno-zimowy, więc kibice przeniosą się hal sportowych i będą kibicować swoim ulubionym zespołom. Ja na pewno będę śledził poczynania siatkarzy Skry Bełchatów. Ale zanim to nastąpi, pobiegamy jeszcze w biegach, nad którymi objąłem honorowy patronat. Zostały jeszcze trzy imprezy. Zapraszam!

Wokół igrzysk
Oto klasyfikacja medalowa XIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży według stanu na 9 sierpnia, czyli po rozegraniu 41 dyscyplin (kolejno medale złote, srebrne, brązowe i razem):