MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie Muzeum Sztuki - reaktywowanego gmachu przy ul. Więckowskiego

Redakcja
Dziś, po raz pierwszy od ponad 60 lat goście Muzeum mogli przekroczyć progi dawnego pałacu Maurycego Poznańskiego reprezentacyjną bramą.

Zamknięta od 1946 roku  została otwarta dla publiczności w formie przeszklonego holu.

Spotkanie z dziennikarzami odbyło się w połączonej z klubem kawiarni, która stanowi istotne dopełnienie działalności ms. Przedstawiana jako przestrzeń spotkań, ale także wymiany myśli i doświadczeń. Nowoczesny i jednocześnie zachowujący szacunek dla tradycji wystrój wnętrza to zasługa Magdaleny Piwowar i Pauliny Stępień, designerek z wunderteam.pl. Ich projekt w dyskretny sposób łączy utylitarność specyficznej „muzealnej” przestrzeni oraz eklektycznych pałacowych wnętrz. Dzięki mobilnym meblom kawiarnia może wieczorami pełnić funkcję klubu muzycznego.

Docelowo będą tu miały miejsce związane z projektami wystawienniczymi, dyskusje, prezentacje, wykłady. Kawiarnia ma stać się również miejscem, w którym będzie można obejrzeć niekonwencjonalne filmy (od kina erotycznego lat 20. po współczesne kino eksperymentalne), czy przyjść na koncert. Charakter miejsca już na wstępie mocno określi będąca dodatkową niespodzianką dla zwiedzających obecność duetu performerek Sędzia Główny: artystki począwszy od otwarcia przez wszystkie marcowe weekendy będą pracować za barem.

Pozostałe odremontowane pałacowe wnętrza reaktywowanego budynku ms zyskały nowe funkcje i design. Według projektu Pauliny Stępień i Magdaleny Piwowar powstały również szatnia, punkt informacyjny oraz księgarnia czasopism artystycznych.

Otwarciu ms będą towarzyszą trzy projekty:

Tytuł roboczy: archiwum

Jest to część międzynarodowego projektu "Sztuka ma zawsze swoje konsekwencje.." Wystawa, to pierwszy w historii Muzeum Sztuki projekt, dla którego punktem wyjścia stało się archiwum muzealne. Sama składa się z kilku odrębnych projektów, m.in.:

--> Czułe muzeum Marysi Lewandowskiej przedstawia publiczne i prywatne oblicza instytucji przeplatają się w rozmowach, filmach, nagraniach dźwiękowych, zdjęciach pochodzących ze zbiorów Telewizji Łódź, Radia Łódź oraz samego Muzeum.

--> Archiwum Olgi Stanisławskiej – córki Ryszarda Stanisławskiego i Urszuli Czartoryskiej, w którym szczególne miejsce zajmuje postać matki. Czartoryska znana jest powszechnie jako wybitny historyk sztuki oraz pierwsza w Polsce krytyczka fotografii. Zdjęcia z prywatnego archiwum ujawniają jej rolę w życiu Muzeum nie zachowaną w oficjalnych dokumentach – jako redaktorki, towarzyszki zagranicznych podróży męża. Archiwa te dają także wyobrażenie na temat źródeł jej znakomitego rozeznania w świecie współczesnej fotografii i wystawiennictwa.

Lasse Schmidt Hansen w swoich pracach niepokoi drobiazgową uwagą przywiązywaną do szczegółów. Artysta zakorzenia swoje działania w charakteryzującym nowoczesność pędzie ku biurokratyzacji i dokumentacji. Kwestionuje także podstawowe cechy stanowiące o instytucji archiwum tj. status oryginału, powtarzalność, nadmierne gromadzenie. W jego pracach, pozornie nieskazitelnych, „matematycznych”, kryją się lapsusy, możliwości pomyłki, przemieszczenia.

--> Bohaterem trzeciej części projektu jest Konstruktywizm w Polsce 1923–1936, jedna z najbardziej znanych wystaw w historii Muzeum Sztuki, na trwałe wpisująca polski konstruktywizm na łamy zachodniej historii sztuki. Od premiery w niemieckim Essen w 1973 roku można było ją oglądać w siedemnastu miejscach na świecie. Po raz pierwszy projekt uczyni przedmiotem refleksji nie tyle zjawisko artystyczne, jakim był konstruktywizm, ile towarzyszący mu powojenny kontekst badawczy i wystawienniczy.

Kurator: Magdalena Ziółkowska

Powtarzam je, by doścignąć

Władysław Strzemiński zaprojektował Salę Neoplastyczną ponad 60 lat temu w nowej wówczas siedzibie Muzeum przy ul. Więckowskiego.Nowa sytuacja Sali Neoplastycznej stanowi punkt wyjścia do przyjrzenia się muzeum jako instytucji przeznaczonej do gromadzenia i przechowywania dzieł. Po raz pierwszy w otoczeniu Sali pojawia się symulacja magazynów rzeźby i malarstwa. Zainteresowanie koncentruje się także na obiektowości pokazanych w ramach wystawy dzieł, którym towarzyszą niewidzialne na co dzień dla odbiorcy narzędzia pracy ze zbiorami sztuki (karty inwentaryzacyjne, elementy dokumentacji, itd.). Projekt Elżbiety Jabłońskiej proponuje nowe spojrzenie na dzieło – jego istotę i relacje w odniesieniu do wystawy i kolekcji.

Kurator: Elżbieta Jabłońska, Maria Morzuch

Oxyman

Opis obiektu przed i po. W lutym 2009 roku proces konserwacji przeszedł jeden z najważniejszych artystów związanych z Łodzią.

Cezary Bodzianowski znany jest przede wszystkim jako autor niekonwencjonalnych filmów i akcji artystycznych. W 2004 roku za „sztukę wytrącającą z rutyny życia codziennego” otrzymał Paszport Polityki. W ramach otwarcia ms miała miejsce premiera dokumentację oraz filmu rejestrującego przebieg kolejnej, zrealizowanej przy współpracy z Muzeum Sztuki akcji Cezarego Bodzianowskiego.

Tekst na podstawie materiałów prasowych.


Wystawy będą otwarte dla zwiedzających codziennie oprócz poniedziałków w godzinach 12-19, a kawiarnia będzie czynna jeszcze przez trzy godziny po zamknięciu ekspozycji.

Uroczyste otwarcie Muzeum rozpoczęło się dziś, o godz. 18.

MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:

Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto