Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie Galerii Wideo w Łodzi

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
W czwartek około godz. 20 otwarto Galerię Wideo, mieszcząca się przy placu Wolności 5.

Podczas otwarcia wyświetlone zostały prace:

=>Bartłomieja Osińskiego, "Film" (5 min., 2008)
=>Zbigniewa Sejwy, "Bulwar nad Wartą" (4 min., 2007)
=>Marzeny Zawojskiej, "Serce moje" (10 min., 2007)

Galeria Wideo jest projektem poszerzającym kulturalną działalność Miasta Dialogu i Fundacji Festiwal Dialogu Czterech Kultur. Zaaranżowana w przestrzeni biurowej siedziby stanie się platformą prezentacji prac artystów tworzących w obszarze sztuki wideo.

Główną ideą przyświecającą pomysłodawcom nowego miejsca na kulturalnej mapie Łodzi była chęć stworzenia galerii o wyjątkowym charakterze, a nie kolejnego, zamkniętego ośrodka, dostępnego jedynie wąskiej grupie osób. Chodziło o to, by wykorzystać potencjał, jaki tkwi w lokalizacji - w centrum miasta, otworzyć się na wszystkich jego mieszkańców i wyjść ze sztuką na ulicę.

Prezentacja prac wideo odbywać się będzie każdego dnia po zmierzchu w witrynach siedziby Miasta Dialogu i Fundacji Festiwal Dialogu Czterech Kultur, a widoczne od strony placu Wolności obrazy ustanowią nowe, mniej oczywiste granice terytorium sztuki. Zniesione zostaną ramy i bariery jakie tworzy tradycyjna przestrzeń galeryjna. Dzięki temu sztuka będzie mogła docierać do osób, dla których z wielu względów przestrzeń taka jest na co dzień niedostępna, np. osób niepełnosprawny czy ubogich. Galeria nikogo nie wykluczy. Wręcz przeciwnie – obali schemat elitarnego odbioru wideoartu i wszystkim da równą szansę kontaktu z wartościowymi współczesnymi formami twórczości.

Nad merytoryczną stroną galerii czuwa profesor Józef Robakowski, jeden z najważniejszych polskich artystów multimedialnych, profesor akademicki, wykładający na PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi i aktywny działacz kulturalny. Robakowski jest autorem licznych filmów, prac wideo, obrazów, fotografii i instalacji, współzałożycielem wielu grup artystycznych, skupionych wokół sztuki eksperymentalnej, między innymi Warsztatu Formy Filmowej oraz założycielem Galerii Wymiany, działającej od 1978 r. w Łodzi.

Poszczególne wystawy galerii trwać będą średnio przez okres miesiąca, każda z nich będzie autorskim projektami kuratora.

Pomysłodawcy mają nadzieję, że realizacja projektu umożliwi artystom żywą i otwartą wymianę wizji, a wywiązujący się dialog artystyczny pozytywnie wpłynie na kształtowanie się tożsamości środowiska wideoartu w Polsce. Powstanie aktywna przestrzeń, działająca stymulująco zarówno na twórców jak i szerokie grono ich odbiorców.

/informacje prasowe.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto