Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osiedle "Oficerskie"

Redakcja
Zgiełk ulicy i przystankowy gwar splecione z silnikowym szumem tworzą wprost nieznośną dla ludzkiego ucha mieszankę irytujących dźwięków, która charakteryzuje osiedle "Oficerskie".

Tynk spadający niekiedy tuż pod stopy przechodniów odrywa się od smaganych wiatrem i osłabionych nieustającymi wstrząsami różnokolorowych ścian. Przejezdżające zaś kawalkadami, ociężałe tramwaje wprawiają w drgania dziesiątki drobnych szybek, oddzielających wnętrze przepastnych werand od spalinowego ekshaustu ulicy.

Uratowane niegdyś od zguby, ocalone ofiary poszerzania ulicy do dziś stoją na straży architektonicznego porządku, dumnie eksponując to, o czym często zdaje nam się zapomnieć w czasach, gdy klockowatość bryły i strukturalność tynku jest budowlaną normą, a styl luksusem niemal nieosiągalnym.

Historia:

Największą bolączką miasta w okresie międzywojennym, zaraz po deficycie budynków szkolnych, był brak nowoczesnych osiedli mieszkaniowych. Ówczesny architekt miejski, Wiesław Lisowski zaprojektował więc kolonię oficerską, dla której wzorem stało się osiedle "Żoliborz Oficerski" w Warszawie. W 1923 roku, przy obecnej ul. Kopcińskiego, stanął zespół bliźniaczych, wielorodzinnych domów, usytuowanych wśród zieleni.

Sześć willi i jeden dom zbiorczy wybudowało ze środków własnych "Spółdzielcze Towarzystwo Budowy Domów dla Oficerów". Powstałe przestronne, wysokie i nowoczesne, nawet wedle dzisiejszych standardów, mieszkania przekazano funkcjonariuszom i urzędnikom wojskowym.

Osiedle jest doskonałym przykładem popularnego w latach 20. stylu dworkowego, nawiązującego do form narodowych, takich jak ganki z kolumnami zwieńczone trójkątnym szczytem.

Budynki powstały na planie prostokątnym, z niewielkimi ryzalitami, nakrywają wysokie czterospadowe dachy z lukarnami.

Umiejscowione w niegdyś peryferyjnej dzielnicy miasta, dziś położone jest w sąsiedzctwie jednej z jego najbardziej uczęszczanych arterii.

Czynsze:

W większości domy te mają włascicieli prywatnych, także jedyną opłatą stałą jest podatek od nieruchomości, naliczany wedle odgórnych ustaleń urzędowych.

Lokale często są przeznaczone pod wynajem, zarówno jako mieszkania prywatne, jak i biura. Czynsz jest wtedy ustalany przez właściciela nieruchomości i zależy od stanu oraz położenia budynku. Wynosi ok. 25 - 40 PLN / m2.

W przypadku kamienic wielorodzinnych, wchodzących w obszar zabytkowej tkanki osiedla, które podlegają zarządowi spółdzielni mieszkaniowej, czynsz plasuje sie na poziomie ok. 8 - 10 PLN / m2.

Metraż:

Powierzchnia mieszkań jest różna. Obiekty willowe mają  nawet do kilkuset m2. Każdy z siedmiu głównych budynków posiadał symetryczne klatki schodowe, z których na każdym z dwóch poziomów znajdowały się wejścia do lokali wielkości ok. 60 m2 każdy. Nowoczesne wówczas mieszkania posiadały łazienkę, kuchnię, były w pełni skanalizowane, jak również dla każdego przyporządkowana była przestrzeń magazynowa oraz w niektórych przypadkach garażowa. Każde z mieszkań posiadało także rozległy taras bądź werandę. Mieszkania znajdujące się na parterze miały dodatkowo wyjście do ogrodu. Ogrody frontowe zostały zlikwidowane, podczas powojennej przebudowy ul. Kopcińskiego (wówczas Zagajnikowej), mającej na celu poszerzenie trasy.

Obecnie lokale uległy w większości przebudowom, które zaskutkowały scaleniem przestrzeni mieszkalnej w jednolite domy jednorodzinne, bądź połączeniem sąsiadujących ze sobą mieszkań w celu zwiększenia powierzchni użytkowej.

Z pierwotnego wyposażenia w większości zachowały się poręcze oraz detale klatek schodowych, jak również charakterystyczne drewniane podłogi wewnątrz mieszkań. Obecnie częstą praktyką jest również odtwarzanie pierwotnego wyglądu werand oraz pokrywanie remontowanych dachów dachówką ceramiczną dla podkreślenia zabytkowego charakteru domów.

Ceny mieszkań:

Z racji atrakcyjnego położenia, przy jednej z głównych ulic, niemal w centrum miasta, cena za m2 waha się w granicach 8000 - 15000 PLN / m2.

W przypadku obiektów międzywojennych o charakterze willowym kwota ta może nawet ulec podwyższeniu, co jest zaleznie od standardu, wyposażenia oraz wielkości działki, na której znajduje się nieruchomość.

Najniższy pułap cenowy osiągają mieszkania w blokach wybudowanych na przełomie lat 60' i 70' od strony ul: Narutowicza. Ceny tych lokali plasują sie na poziomie 5000 - 8000 PLN za m2.

Szkolnictwo:

- Przedszkole Miejskie Nr 125
ul: Małachowskiego 14/20

- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 4 (dla Dzieci Niesłyszących): Szkoła Podstawowa Nr 97 i Publiczne Gimnazjum Nr 66, ul: Krzywickiego 20

- Społeczna Policealna Szkoła Optyczna
ul: Kopcińskiego 5/11

- II Liceum Ogólnokształcące im. Gabriela Narutowicza
ul: Nowa 11/13

- XXIX Liceum Ogólnokształcące im. HM Janka Bytnara Rudego
ul: Zelwerowicza 38/44

W odległości kilkuset metrów od centrum osiedla, kilka ośrodków UŁ, m.in.: Wydz. Zarządzania, BIOŚ, Wydz. Geografii i Turyzmu.

Miejska Biblioteka Publiczna
Łódź-Widzew Filia nr 2
ul. Tuwima 75
tel.: (42) 674 48 73

godziny otwarcia:
po., śr., pt. 12.00-19.00
wtorek 9.00-16.00
czwartek 12.00-16.00

Miejska Biblioteka Publiczna
Łódź-Śródmieście Filia nr 6
ul. Narutowicza 91
tel.: (42) 678 33 01

godziny otwarcia:
poniedziałek 11.00-16.00
wtorek 11.00-19.00
środa - piątek 11.00-19.00

Biblioteka Uniwersytetu łódzkiego (BUŁ)
ul: Jana Matejki 32/38
tel.: (42) 635 60 02

godziny otwarcia:
Szczegółowe informacje -> http://www.lib.uni.lodz.pl/

Opieka zdrowotna:

- > ZOZ Super-Med s.c.
ul: Tamka 7
91-403 Łódź
tel.:(42) 678 58 27

- > Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 im. Norberta Barlickiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
ul: Kopcińskiego 22; 90-153 Łódź
tel.: (042) 677 69 50

- > II Szpital Miejski im. dr Ludwika Rydygiera w Łodzi
ul: Sterlinga 13
90-217 Łódź
tel.:(42) 643 34 65

Sklepy:

W okolicy doskonały dostęp do punktów handlowo-udługowych. Od strony ul: Kopcińskiego dwa prywatne sklepy spożywcze, piekarnia, cukiernia oraz bar oferujący potrawy kuchni polskiej. Przy ul: Narutowicza kolejne sklepy spożywcze, sklep papierniczy, punkt ksero, oraz kiosk.

W narożu budynku szpitalnego - Apteka.

Po przeciwnej stronie ulicy całodobowa stacja benzynowa oraz średniej wielkości market spożywczy znanej sieci.

Jeden z zabytkowych domów zrewitalizowany został w formie pensjonatu połączonego z herbaciarnią, która w przystępnych cenach oferuje szeroki wybór napojów gorących i deserów.

Urzędy:

Urząd Pocztowy Łódź 31
Ul. Narutowicza 91 A
tel.: 42 678-90-51
dni i godziny pracy:
dni robocze: 08:00-20:00
soboty: placówka nieczynna
niedziele i święta: placówka nieczynna

Urząd Pocztowy Łódź 32
Plac Dąbrowskiego 5
tel.: 42 630-17-57
dni i godziny pracy:
dni robocze: 08:00-15:00
soboty: placówka nieczynna
niedziele i święta: placówka nieczynna

Sąd Apelacyjny w Łodzi
Plac Dąbrowskiego 5; 90-921 Łódź
tel.: (042) 677 89 00

Połączenia komunikacyjne:
Osiedle położone jest w bezposrednim sąsiedztwie jednego z największych węzłów komunikacyjnych śródmieścia - przy skrzyzowaniu ulic: Narutowicza i Kopcińskiego. Do centrum miasta prowadzą trasy linii tramw.: 7, 9, 12, 13, których przystanek znajduje się w odległości kilkunastu metrów od zachodniej granicy osiedla.

Linie autobusowe nr 85,96 zapewniają połączenie z Widzewem i Janowem, natomiast biegnąca ul:Kopcińskiego trasa linii 70A prowadzi na Chojny, do Centrum Zdrowia Matki Polki (CZMP).

Przy skrzyżowania z ul: Narutowicza znajduje postój taksówek.

Rekreacja:

Południową granicę osiedla wyznacza Park Rozrywkowy im. Generała Badena-Powella Lorda Gilwell (dawniej Park 3 Maja).
Jest to idealne miejsce na spacery z dziećmi, gdyż oprócz licznych placów zabaw, na jego terenie, znajdują się cztery boiska piłkarskie, bieżnia, korty tenisowe, hala sportowa, miasteczko rychu drogowego, amfiteatr oraz niezwykle popularna w okresie zimowym górka dla saneczkarzy.

W okresie letnim uruchamiana jest wyremontowana w ostatnich latach fontanna, wokół której rozmieszczone są liczne ławki oraz urządzenia rekreacyjne dla najmłodszych.

Od północy zaś osiedle graniczy z Parkiem im. Jana Matejki, zwanym Parkiem Uniwersyteckim. Park utrzymany w stylu francuskim, o symetrycznie rozlokowanej roślinności, alejach, oraz starannie utrzymanym bukszpanowym labiryncie. Zamykany jest na noc. Park jest otoczony stylowym ogrodzeniem, w którego wschodniej części znajduje się utrzymany w stylu historyzyjącym domek ogrodnika, w ostatnich tygodniach poddany był pracom remontowym. W parku znajduje się plac zabaw dla dzieci oraz akwen wodny z fontanną czynną w okresie letnim.

W odległości kilku przecznic znajduje się ośrodek sportowy UŁ, gdzie można skorzystać z profesjonalnie wyposażonej siłowni, czy oddanego niedawno do użytku pełnowymiarowego basenu sportowego.

Opinie mieszkańców:

Na pytanie o standard mieszkań, komfort życia, dostępność usług i bezpieczeństwo opinie zdecydowanie pozytywne:

- Hałas to rzeczywiście ogromny problem, ale odkąd wstawiłam podwójne okna, jest ledwie odczuwalny, a i tak najbardziej cenię sobie bezpieczeństwo. Tutaj mogę wracać do domu o dowolnej porze i jeszcze nigdy nie zdarzyło się zebym musiał nerwowo oglądać się za siebie.

- Wprowadziłam się z mężem tuż po wojnie, tu wychowałam dzieci i wnuki, do szkoły zawsze miałam blisko, więc przez całe lata sama odprowadzałam synów na lekcje i pieszo szłam do pracy w Ariadnie.

- Wynajmuję z kolegami mieszkanie w kamienicy. Czynsz rzeczywiście wysoki, ale każdy ma swój pokój, a na wydział mam kilka kroków. Wolę wynajmować tutaj niż jeździć przez pół miasta z Retkinii jak koleżanka z roku.

Śródmieście-Wschód (osiedle administracyjne)

Adres rady osiedla:
90-252 Łódź, ul. Jaracza 42
tel.: 0 42 632 16 11

MM Łódź zaprasza:


MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:

Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto