Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odebrali polskie obywatelstwo

Łukasz Grzesiczak
Łukasz Grzesiczak
Były flagi, czerwone róże i Mazurek Dąbrowskiego. 14 obcokrajowców odebrało dziś w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim polskie obywatelstwo.

- Polska otwiera przed Państwem wielkie możliwości. Od teraz mają Państwo nie tylko konstytucyjnie gwarantowane prawa, ale i obowiązki - powiedział dyrektor generalny Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego Sławomir Wasilczyk wręczając polskie obywatelstwo 14 obcokrajowcom mieszkającym w Łodzi lub w jej okolicy. Dyrektor uroczyście wręczył dokumenty w imieniu wojewody łódzkiego Jolanty Chełmińskiej.

Jestem tu trzydzieści lat

Pochodzą z różnych, czasem odległych krajów, ale w Polsce mieszkają od dawna, mają tu pracę i rodziny, świetnie mówią po polsku. - Do Polski przyjechałem trzydzieści lat temu studiować na łódzkiej politechnice. Zakochałem się w Polce i zostałem tutaj - mówi pochodzący z Peru Walter Ponce Mazzotti.

Mniej problemów w pracy

Dlaczego chcieli zostać polskimi obywatelami? Czują się związani z naszym krajem, ale czasem decydowały także kwestie praktyczne. - Jestem w Polsce już 5 lat, dzięki polskiemu obywatelstwu będę miał mniej problemów w pracy - przekonuje 46 letni pochodzący z Kolumbii Andres Hernando Timara Nieva, który w Polsce stworzył latynoską grupę muzyczną.

Kolumbijczyk i Gruzin

Nowi polscy obywatele pochodzą z Kolumbii, Somalii, Algierii, Libanu, Peru, Ukrainy, Słowacji, Białorusi, Rosji, Gruzji i Armenii. O nadaniu obywatelstwa polskiego orzeka Prezydent RP.

KOMENTARZ:

Polak katolik?

Sławomir Wasilczyk, dyrektor generalny Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, wręczając dziś nadane przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, obywatelstwo polskie 14 obcokrajowcom przekonywał, że moment, w którym uroczystość ma miejsc nie jest przypadkowy. - Adwent to czas oczekiwania - mówił. Później w swojej krótkiej wypowiedzi odwoływał się także do wielkiej polskiej tradycji tolerancji.

To prawda, że Polska ma wielka tradycje tolerancji z czasów Jagiellonów. Szkoda tylko, że to już tylko historia. Urzędnik państwowy, który podczas oficjalnych uroczystości odwołuje się wprost do liturgicznego kalendarza chrześcijańskiego nie najlepiej świadczy o polskiej tolerancji.

Wśród obcokrajowców przyjmujących dziś polskie obywatelstwo byli m.in. obywatele Somalii, Ukrainy, Kolumbii, Peru, Armenii, Algierii czy Libanu. Nawet, w co trudno mi uwierzyć, wszyscy z nich są katolikami, chęć utrzymania w nich przekonania, że Polak znaczy katolik, nie pomoże w budowaniu naszego obrazu jako narodu tolerancyjnego.
od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto