Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od 4 maja rusza Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi

Łukasz Kaczyński
Festiwal jest jednym z kilku światełek potrzeb kulturalnych
Festiwal jest jednym z kilku światełek potrzeb kulturalnych fot. Kuba Pokora
Dostojewski, Szekspir, Iwaszkiewicz, Czechow, Wyspiański i Różewicz - oto niektórzy bohaterowie rozpoczynającego się już w środę 4 maja XXIX Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, który potrwa do 8 maja.

Prócz spektakli dyplomowych czterech państwowych szkół teatralnych, przewidziano również pokazy warsztatowe pracy aktora z dramaturgiem (5 maja) i trafiającą w czas konferencję "Aktor wobec przemian teatru XXI wieku" (6-7 maja), w której weźmie udział ponad 20 dyrektorów z polskich teatrów, m.in. Na festiwalu zagoszczą również spektakle zaprzyjaźnionych szkół z Hanoveru, Brna i Moskwy.

- Gdy idę ulicami mojego miasta, które jeszcze całkiem nie upadło, ale już jest bardzo groźnie, dociera do mnie, iż nasz festiwal jest jednym z kilku tlących się jeszcze światełek potrzeb kulturalnych - mówi Bronisław Wrocławski, dziekan Wydziału Aktorskiego PWSFTViT w Łodzi. - Tu obserwujemy nadzieje młodych aktorów, że swym talentem zwrócą uwagę dyrektorów i trafią do znaczących w Polsce teatrów.

Spektakle podczas XXIX Festiwalu Szkół Teatralnych prezentowane będą w Teatrze Wielkim, Teatrze Nowym, Teatrze Studyjnym oraz w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych. Imprezę zainauguruje PWST z Krakowa "Ślubami panieńskimi" A. Fredry w reż. W. Kościelniaka. Studenci z Krakowa zaprezentują ponadto "Hamleta" w reż. J. Peszka, "Damy i huzary" (opieka pedagogiczna Jerzego Treli), "Babel 2" w reż. M. Kleczewskiej. AT z Warszawy pokaże "Stracone zachody miłości" Szekpira, "Braci Karamazow" Dostojewskiego, "Yermę" Lorki i "Panny z Wilka" Iwaszkiewicza. PWST z Wrocławia - "Nasze miasto" Wildera, "Straż porządkową" na podstawie dramatów Różewicza, "Wesele" Wyspiańskiego. Łodzian zobaczymy w "Opowieściach o zwyczajnym szaleństwie", "Dramacie powiatowego performera", "Ożenku". Nowością będą spektakle w nurcie off, powstałe z inicjatywy samych studentów (m.in. "Novecento", "Kwartet dla 4 aktorów").

Jury w tym roku stanowić będą krytyk Tadeusz Nyczek oraz dyrektorzy teatrów: (im. Jana Kochanowskiego w Opolu) Tomasz Konina, (Polskiego w Bydgoszczy) Paweł Łysak, (Ateneum w Warszawie) Andrzej Domalik. Festiwal finansowo wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a honorowy patronat objęła Anna Komorowska, żona prezydenta RP.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto