Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie taka zima straszna, jak ją malują

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Łodzianie narzekają na zimę. Nieodśnieżone chodniki, zaspy sięgające nawet kilku - kilkunastu metrów i w końcu wizja roztopów - to największe bolączki. - Ludzie odzwyczaili się od srogiej zimy. Tymczasem zimy w Polsce są coraz cieplejsze - mówi MM-ce Joanna Wibig z Katedry Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Łódzkiego.

Ocieplenie klimatu

Według naukowców z Instytutu Nauk Morskich Leibnitza i Instytutu Meteorologii Maxa Plancka z Niemiec proces globalnego ocieplenia ulegnie spowolnieniu lub nawet odwróceniu w okresie najbliższych 10 - 20 lat. - Naturalne zmiany wzrostu i spadku temperatur nakładają się. Wygląda na to, że ocieplenie może być kontynuowane. Zimy są coraz cieplejsze, a te mroźne i śnieżne występują co raz rzadziej - mniej więcej co dziesięć lat - mówi Joanna Wibig. - Zimy w Polsce się zmieniają. Dwadzieścia lat temu średnia temperatura w tym okresie wynosiła - 3°C, teraz wynosi ona - 1 °C - mówi.

Od czego zależy jaka będzie zima?

Powszechnie wiadomo, że co roku zima zaskakuje drogowców. Tak na prawdę to nie ma się czemu dziwić, bowiem nie ma zasady co do terminu jej faktycznego rozpoczęcia. O ile pierwszy dzień astronomicznej zimy przypada 21 grudnia, to biorąc za przykład tegoroczną zimę, pierwszy opad śniegu miał miejsce już w połowie października. Później długo, długo nic, święta Bożego Narodzenia nie były białe i można powiedzieć, że atak nastąpił dopiero w styczniu.

Jak mówi Joanna Wibig, o tym jaka będzie zima, decydują fronty powietrza, których nie da się przewidzieć z dużym wyprzedzeniem. - Cyrkulacja powietrza zmienia się bardzo szybko, w krótkim cyklu - mówi. - Nie da się tego określić na przykład z rocznym wyprzedzeniem - tłumaczy.

Nie ma gwarancji gorącego lata

Choć panuje opinia, że po mroźnej zimie lato będzie gorące i pogodne, nie ma na to żadnego naukowego dowodu. - Pamiętam, że po srogiej zimie, która miała miejsce w 2006 roku, kiedy to temperatury w lutym osiągały do minus dwudziestu - dwudziestu kilku stopni Celcjusza, lato faktycznie było pogodne. Jednakże nie jest to zasadą - mówi.

Odzwyczailiśmy się od srogich zim

Łodzianie narzekają na zimę. Nieodśnieżone chodniki, zaspy sięgające nawet kilku - kilkunastu metrów i w końcu wizja roztopów - to największe bolączki. - Ludzie odzwyczaili się od takich warunków. Po kilku ciepłych zimach myśleli, że już tak będzie, tymczasem te mroźne i śnieżne, mimo iż występują coraz rzadziej, będą miały miejsce.

Czytaj także:
- Na zimie można zarobić
- Zima w Łodzi - informuj o utrudnieniach

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto