Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Teofilowie powstaje Park Biznesu

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Na Teofilowie przy ul. Traktorowej 141 powstaje nowoczesny kompleks biurowców. Znajdzie się tam miejsce m.in. dla branży IT oraz nowych technologii.

Park Biznesu Teofilów będzie nowoczesnym kompleksem biurowym, docelowo składającym się z czterech, dziewięciokondygnacyjnych budynków klasy B+.

Po jednym biurowcu rocznie

Ruszyły już prace budowlane nad pierwszym z nich. Jak powiedział MM-ce Łukasz Maciak, dyrektor Inwestycji Komercyjnych w Arka BZ WBK Fundusz Rynku Nieruchomości 2 FIZ, budynek będzie gotowy w drugim kwartale 2011 roku. Cały kompleks może tam stanąć optymalnie do 2014 roku. - Planujemy budować po jednym biurowcu rocznie - wyjaśnia. - Mamy już pozwolenie na budowę drugiego budynku, którą rozpoczniemy, jak tylko zapełni się większa część pierwszego biurowca, czyli najprawdopodobniej jeszcze w 2011 roku - mówi Maciak.

Pierwszy z biurowców

Pierwszy z powstających w Parku Biznesu Teofilów - budynek "C" będzie oferował najemcom 8 902,9 m2 powierzchni do wynajmu na dziewięciu kondygnacjach, w tym dwóch antresolach na parterze oraz na ostatnim piętrze, a także kondygnacjach podziemnych, gdzie zlokalizowano podręczne magazynki. Kondygnacje naziemne spełniać będą funkcję biurową oraz w części parterowej przeznaczone będą na działalność usługową, a na dwóch poziomach podziemnych będzie się znajdował parking. Zagospodarowany zostanie także teren wokół biurowca, gdzie powstaną drogi dojazdowe, chodniki, mała architektura. 

Trwają już prace przy pierwszym biurowcu
Między budynkami powstanie dziedziniec

Serwerownia dla branży IT lub dużego banku

W budynku "C" znajdzie się miejsce m.in. dla branży IT oraz nowych technologii. - Na ostatniej kondygnacji powstanie serwerownia, która będzie mogła posłużyć w branży IT lub dużemu bankowi - mówi dyrektor inwestycji. Serwerownia, jak i cały budynek, będzie zabezpieczony zlokalizowanym na dachu agregatem prądotwórczym, a także zasilaniem z dwóch niezależnych pętli energetycznych, co w przypadku jakiejkolwiek awarii prądu zapewni ciągłość pracy.

Teofilów - przyszłe zagłębie biurowe Łodzi

Działka, na której powstanie Park Biznesu Teofilów zlokalizowana jest w przemysłowej części łódzkiego osiedla Teofilów. Ten kompleks jest przez inwestora porównywany z warszawskim Służewcem Przemysłowym, który jeszcze kilka lat temu zajmowały stare fabryki i magazyny, a dziś jest jedną z najdynamiczniej rozwijającej się części miasta. - Widzimy Teofilów, jako przyszłe biurowe zagłębie Łodzi - mówi Łukasz Maciak.

U nas jest siła robocza

Arka BZ WBK Fundusz Rynku Nieruchomości FIZ jest właścicielem kilku inwestycji na terenie Łodzi i okolic. Do firmy należy m.in. budynek dawnego budynku ABB znajdujący się na rogu Kaczeńcowej i Traktorowej, czy też Red Tower przy Piotrkowskiej 148/150. - Łódź jest atrakcyjnym pod względem inwestowania miastem - zapewnia Maciak. - Uważam, że jest niedoceniana, a to właśnie tu jest dostęp do siły roboczej. Łódź ma ponad dwadzieścia uczelni - podkreśla.

Nowe centrum, dobre połączenie ze stolicą

Zdaniem Łukasza Maciaka, Łódź ma szansę na rozwój. Za czynniki wpływające na potencjał podaje również planowany projekt stworzenia Nowego Centrum Łodzi, a także w szczególności budowę autostrady łączącej Łódź z Warszawą, czy też powstanie linii szybkiej kolei, co sprawi, że podróż na tej trasie będzie skrócona do minimum.

W centrum parku salon z czerwonym dywanem

Główną ideą projektu krajobrazu parku było otwarcie budynków na ciekawe wnętrze, które powstanie w przestrzeni pomiędzy nimi. - W miejsce tradycyjnych trawników, chodników i podziałów na jezdnie, na dziedzińcu chcieliśmy stworzyć wewnętrzny salon spajający zespół czterech budynków - mówi Tomasz Skalski, architekt z PRC Architekci. - Przestrzeń pomiędzy budynkami, to centralny element całej inwestycji - wewnętrzny reprezentacyjny plac z podjazdami dla gości oraz przestrzenią pieszą. Swoją formą ma być zbliżony do niezadaszonego foyer parku z czerwonym reprezentacyjnym dywanem - kwituje architekt.

Kontrastujące ze sobą dwa typy elewacji

Na prostokątnej działce powstanie wspólna kubatura osłonięta od otoczenia surowymi ścianami, którą architekci postanowili przeciąć na cztery części, tak jak tnie się jabłko.

Budynki, które powstaną na terenie parku będą miały dwa typy fasady – zewnętrzną, tzw. skórkę, otynkowaną fasadę z powtarzalnymi rzędami okien, nawiązującymi do budownictwa przemysłowego oraz wewnętrzną, w całości przeszkloną, otwierającą budynki do wewnątrz. - Budując dwa różne typy elewacji chcieliśmy podkreślić kontrast pomiędzy zewnętrzem i wnętrzem założenia oraz wyodrębnić park z otoczenia - mówi Skalski.

Jak tłumaczy, architekci dążyli do ograniczenia materialnych środków wyrazu i zastąpienia ich prostą, czytelną dla przyszłych użytkowników ideą.

Czytaj także:
- Przybywa czterogwiazdkowych hoteli, a Hilton chce mieć nawet dwa
- Biurowiec Aurus przy Piłsudskiego będzie, ale jeszcze nie teraz
- Biurowiec Cross Point przy Śmigłego-Rydza oficjalnie otwarty


Zobacz też na MM Łódź

.


Dołącz do nas na:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto