Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Miasta Łodzi powiększy się

Przemek Dana
Przemek Dana
O kilka dużych sal Pałacu Poznańskiego powiększy się w najbliższym czasie Muzeum Miasta Łodzi. Wcześniej mieścił się w nich Wydział Komunikacji,

Chodzi o pomieszczenia, w których za czasów Izraela Poznańskiego znajdował się magazyn wyrobów gotowych, a większość łodzian kojarzy je z siedzibę Wydziału Komunikacji UMŁ. Prace remontowe na parterze powoli dobiegają końca. Wyburzono między innymi ścianki z okienkami, przy których petenci rejestrowali samochody i odbierali prawo jazdy. Dzięki temu odsłonięto zabytkowe kolumny. Wolniej idą prace w drugiej części dawnego magazynu, który mieścił się w podziemiach pałacu. Dyrekcja muzeum ma już plany, jak wykorzystać tę przestrzeń, ale brakuje pieniędzy.

Galeria na parterze

Na remont parteru z miejskiej kasy przeznaczono 1,2 mln zł. Na to, co znajdzie się tam na wystawie, muzeum nie wyda już ani grosza. Prezentowane będą bowiem dzieła (obrazy, rysunki i rzeźby) wybitnych polskich artystów, które powstały do połowy XIX wieku, a obecnie należą do kolekcjonera Krzysztofa Musiała. - Udało nam się nawiązać współpracę z panem Musiałem i dzięki temu będziemy mieli kolekcję o dużej wartości, na którą nigdy nie byłoby nas stać - mówi Ryszard Czubański, dyrektor muzeum.

W nowych salach wystawionych będzie około 130 dzieł takich twórców jak Władysław Podkowiński czy Xawery Dunikowski. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, galeria zostanie otwarta w październiku tego roku.

Wirtualna podróż w przeszłość

Podziemia pałacu, w których powstać ma wystawa "Łódź w Europie, Europa w Łodzi", będą udostępnione zwiedzającym najwcześniej w 2013 roku. O dofinansowanie na adaptację pomieszczeń i przygotowanie ekspozycji, czyli około 4 mln złotych, muzeum stara się ze środków europejskich. Wystawa ma dokumentować osiągnięcia łódzkich artystów. - Szukamy takich śladów, które pokazałyby awangardowy charakter Łodzi nie tylko w malarstwie czy rzeźbie, ale też w dziedzinie inżynierii - opowiada Ryszard Czubański. Dyrektor muzeum za przykład podaje chociażby Williama Lindleya i Stefana Skrzywana, twórców łódzkiej kanalizacji.

Ma to być multimedialna wystawa, by - jak mówi Ryszard Czubański - każdy mógł "dotknąć" różnych etapów rozwoju miasta i przekonać się o jego znaczeniu w Europie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto