Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mumia – w poszukiwaniu nieśmiertelności

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
25 września o godzinie 13 w "Eksperymentarium" Discovery Center mieszczącym się w Manufakturze zostanie otwarta nowa interaktywna ekspozycja.

„Mumia – w poszukiwaniu nieśmiertelności” to interaktywny oraz interdyscyplinarny projekt, który tworzą dwa zróżnicowane, znakomicie dopełniające się moduły wystawiennicze: „Skarby starożytnego Egiptu” oraz atrakcja grozy i zaskoczenia „Mumia - show”. Przedsięwzięcie to jest jednocześnie wystawą, widowiskiem oraz nowoczesną atrakcją, barwnie czerpiącą z hollywoodzkiej mitologii i filmowej klasyki. To odkrywanie sekretów i skarbów starożytnego Egiptu, zgłębianie tajników legendy o klątwie faraona, spotkanie z faraonami, bogami i mumiami z wykorzystaniem rozmaitych prezentacji multimedialnych.

Wystawa „Skarby starożytnego Egiptu” umożliwia zobaczenie kopii najsłynniejszych eksponatów z czasów starożytnych, takich jak złota maska Tutanchamona, króla egipskiego, który przywrócił tradycyjny kult za swego panowania, a którego słynny grobowiec odkryto na początku XX wieku w Dolinie Królów w Egipcie czy arcydzieło sztuki światowej - popiersie Neferetiti oraz pektorał księżniczki Sathathorjunet, przepiękna ozdoba wykonana z kamieni szlachetnych i złota, której ukryta symbolika zaskakuje bogactwem swoich znaczeń. Całość wystawy tworzy ponad 200 eksponatów, wśród których znajdują się posagi bogów i faraonów, sarkofagi, malowidła z egipskich grobowców, rydwan, broń i naczynia codziennego użytku oraz bogata, urzekająca kolekcja biżuterii.

„Mumia - show” jest atrakcją grozy i zaskoczenia, bawiącą cytatami z klasyki filmu światowego. To nadzwyczaj realistyczna inscenizacja rytuału mumifikacji, odgrywana przez animatorów w Świątyni Anubisa oraz wędrówka po „ przeklętym ” grobowcu.

Konsultantem merytorycznym tego przedsięwzięcia jest światowej sławy naukowiec, najznakomitszy polski archeolog - prof. Karol Myśliwiec, dyrektor Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej Polskiej Akademii Nauk, kierownik Polsko-Egipskiej Misji Saqqara, uczestnik wielu wypraw archeologicznych w Egipcie, Syrii i Sudanie. Oprawę dydaktyczną przygotowała Agnieszka Kowalska, archeolog, autor licznych artykułów popularno-naukowych, od 1999 uczestnik Polsko-Egipskiej Misji Archeologicznej.

Po raz pierwszy w Polsce znajdziecie w jednym miejscu:

mumie, bogowie i faraonowie

tajniki legendy o klątwie faraona

sekrety i skarby Egiptu

wystawa, widowisko, show oraz atrakcje, wzbudzające grozę i zaskoczenie

To jedyne w Polsce przedsięwzięcie z dziedziny wystawienniczej, które przekroczyło granice gatunku. Operując nie tylko modelem wystawy, ale i widowiskiem, elementami show, światłem i dźwiękiem oraz atrakcjami, wzbudzającymi grozę i zaskoczenie, „ Mumia ” jest wydarzeniem z zakresu mixed media, będąc absolutnym pionierem tego nurtu w Polsce.

Widowisko, bogato czerpiąc z obrzędowości starożytnego Egiptu, tak realistycznie, że aż drastycznie inscenizując rytuał mumifikacji, przywołując nastrój uwielbienia egipskich bogów oraz - za starożytnymi - oddając hołd ich faraonom, przypominając legendy, odkrywając sekrety, jawi nam się jako wielkie misterium o tamtym Egipcie , jego cywilizacji, potędze i wciąż zachwycających skarbach. Dla równowagi, obok zachwytu nad starożytnym Egiptem, wprowadza nowoczesne intermedia, inspirując się mitami, „ oswojonymi ” przez hollywódzkie standardy, o mumiach i straszących faraonach. To możliwość przekroczenia granic czasu, odległości i wyobraźni.

Najciekawsze eksponaty prezentowane w Muzeum Egipskim:

Posągi bogów i faraonów

Złota maska Tutanchamona

Popiersie Neferetiti

Sarkofagi

Malowidła z egipskich grobowców

Bogata kolekcja biżuterii

Pektorał księżniczki Sathathorjunet

Rydwan i broń

Naczynia kosmetyczne

Urny karnopskie na narządy wyjmowane w czasie mumifikacji

Organizatorem przedsięwzięcia i jego producentem jest Park Miniatur S.A., właściciel i zarządca „Experymentarium” Discovery Center oraz Areny Laser Games, zajmujący się organizacją i produkcją nowatorskich projektów z dziedziny historii, kultury, sportu i turystyki oraz wędrownych, edukacyjnych, interaktywnych wystaw tematycznych. Autorem projektu, jego pomysłodawcą i komisarzem jest Marek Pisarski, konsultant ds. turystyki, rekreacji i edukacyjnej rozrywki (PAIT Polish Tourism Amusement Consulting), specjalizujący się w projektowaniu parków i atrakcji tematycznych.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto