Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Monstrum na scenie Teatru Nowego

Redakcja
Król-Duch, mistyczny poemat Juliusza Słowackiego, dzieło-monstrum. Niedokończony, najpoważniejszy problem edytorski w historii literatury polskiej wkrótce zagości na deskach Teatru Nowego.

Tekst trudny, rozczłonkowany, nieukończony, długi... Niemożnością było wystawienie go w oryginale, w pełni, bez brutalnego nawet "okrojenia", skrócenia, czy modyfikacji.

Jak to bywa w przypadku konieczności zaadaptowania dzieła literackiego, poetyckiego, dla potrzeb wystawienia na deskach scenicznych, efekt nie zawsze jest zgodny z pierwotnym zamierzeniem. Efekt może okazać sie kompletnym fiaskiem, bądź spektakularnym sukcesem, gdyż nie ma tu miejsca dla złotego środka. Adaptacja literatury, a w szczególności literatury o wydźwięku patriotycznym może być udana, lub... nie.

Łukasz Kos i Tomasz Śpiewak podjeli heroiczną walkę z tekstem. Tekstem, który nawet przy bezpośrednim kontakcie czytelniczym, w pełnym skupieniu, przy znajomosci realiów przeplatających się w dziele okresów historycznych, nie jest beztroską podróżą przez kanon literatury. Niezliczone odniesienia, retardacje, monologi, kluczowy mistycyzm, ciernista droga duszy do odnalezienia polskości w samej Polsce sprawiają iż Król-Duch jest dziełem wręcz ateatralnym.


Fot. Arkadiusz Fochtman

Chcieliśmy zrobić coś niemożliwego (...) Bez silnej pracy wyobraźni widza ten tekst nie istnieje. To jest jedna z najtrudniejszych realizacji, nad jakimi pracowałem - mówi Łukasz Kos, reżyser spektaklu.

Nowoczesna scenografia, podobnie jak stroje, podkreślają od dawna widoczne już w teatrze zmiany, a właściwie tendencje, które owocują głównie minimalizacją dekoracji, a prowadzić mają do wzbudzenia w widzach zaskoczenia kompilacją historycznego tekstu ze współczesną estetyką.

Czy Król-Duch rzeczywiscie zagości na scenie Teatru Nowego?

W najbliższą niedzielę, łódzka publiczność będzie miała okazję naocznie przekonać się, ile mistycyzmu, polskości i poczucia estetyki, w nas, Polakach, jeszcze zostało...




Król - Duch

Pokazy przedpremierowe: 17,18.04.2009 (Piątek, Sobota)
Premiera: 19.04.2009 (Niedziela)
Szacowany czas trwania spektaklu - około 4h.

Reżyseria – Łukasz Kos
Ruch sceniczny - Izabela Chlewińska
Scenografia – Thomas Harzem
Kostiumy - Anna Maria Karczmarska
Opracowanie muzyczne - Tomasz Śpiewak

Występują:

Monika Buchowiec, Izabela Chlewińska, Kamila Salwerowicz, Kamila Wojciechowicz, Michał Bieliński, Wojciech Błach, Sławomir Sulej, Piotr Żurawski oraz gościnnie: Milena Lisiecka, Joanna Niemirska, Oriana Soika, Radosław Osypiuk i Paweł Tucholski.

Łukasz Kos - Reżyser, autor m.in. słynnej łódzkiej inscenizacji "Pawia Królowej" i "Beztlenowców".

Izabela Chlewińska - wybitna tancerka i choreograf. W tym sezonie współtwórczyni przedstawień Teatru Nowego - "Brygady Szlifierza Karhana" Remigiusza Brzyka i "Przed Południem, Przed Zmierzchem" Piotra Cieplaka. Autorka tanecznego monodramu "Ophelia is not dead".

Przeczytaj także:
- Przed południem, przed zmierzchem w Teatrze Nowym
- "Klątwa" Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze Nowym
- "Słońce w kuchni" Iwaszkiewicza na deskach Nowego

SERWIS SPECJALNY TEATR w ŁODZI

MM Łódź poleca:

>> Zagłosuj na Miss MM-ki!
>> Wyjedź w podróż z TUI - konkurs
>> Międzynarodowy Festiwal Solistów Lalkarzy - konkurs

MM Łódź patronuje:

MMŁódź poleca:
Zostań
dziennikarzem
obywatelskim

KonkursyZdrowie i uroda
Przewodnik
po lokalach

Sztuka w ŁodziTeatr w Łodzi
Kino w ŁodziPraca w Łodzi
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto