Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi zmieniają oblicze Łodzi

marta_hodon
marta_hodon
Młodzi ludzie próbują aktywizować swoich kolegów, by chętniej uczestniczyli w życiu publicznym. Nie jest to łatwe, dlatego sami zrzeszają się, organizują debaty i szukają sposobu, by skutecznie przekonywać innych.

Projekt "Małe kroki - wielki postęp", którego honorowy patronem jest Marszałek Województwa Łódzkiego Włodzimierz Fisiak, ma na celu opublikowanie postulatów stworzonych przez młodzież na debacie krajowej i przedstawienie ich politykom oraz przedstawicielom władz lokalnych. A wszystko po to, aby ulepszyć dotychczasowe życie młodzieży i zaktywizować ją na polu działalności społecznej.

Widzimy, analizujemy, rozwiązujemy

- Podczas debaty krajowej młodzież, która zgłosiła się do projektu została podzielona na grupy tematyczne. W każdej grupie omawiano problemy z konkretnej sfery życia młodego człowieka i szukano praktycznych rozwiązań - mówi Tomasz Nawocki, uczestnik debaty.

- Chodzi przede wszystkim o to, żeby zauważyć problemy i znaleźć najlepsze rozwiązania. Skoro sami na co dzień się z nimi stykamy, to powinniśmy zrobić coś, żeby żyło się wszystkim lepiej. Podczas debaty mogliśmy zasięgnąć rady i poznać opinie polityków, którzy angażują się w nasz projekt - dodaje Nawocki.

Debata zakończona, ale na tym nie koniec
- Tuż po debacie wszystkie postulaty zostały spisane i trafiły w ręce polityków, którzy teraz będą działać dalej - opowiada Tomek Nawocki.
- Nasze starania na tym się nie kończą, zawsze jest coś co można ulepszyć i poprawić, nie zakończymy tylko na tej debacie, będzie ich o wiele więcej - dodaje uczestnik debaty.

Aktywizacja młodzieży

Młodzież ma szansę zatem zgłaszać swoje problemy, próbować je rozwiązywać.
Jednak praktyka pokazuje, że nie wystarczy łatwy dostęp do rozwiązywania swoich problemów. Trzeba jeszcze chcieć sobie pomóc. - Nie wiem do kogo mogę się zgłosić, a nawet jak takiego kogoś znajdę, to i tak nic to nie zmieni - uważa Kinga z 33 LO.

- Niestety niewiele osób wie, gdzie i do kogo można się zgłaszać i w tym chyba tkwi główny problem - komentuje postawę młodych osób Tomek.
- Tymczasem w Łodzi istnieje co najmniej kilka organizacji, które pomogą wdrożyć nasze plany w życie - dodaje Tomek.

Widzisz problem - działaj

Gdzie można realizować wobec tego swoje pomysły? - Jeżeli mamy pomysł, co można zrobić, aby młodzieży żyło się lepiej w mieście lub mamy wizję ciekawej imprezy - sportowej czy proekologicznej, możemy zgłaszać się do przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miejskiej - informuje Rafał Osenka, członek MRM.

- Wtedy wspólnie tworzymy projekt uchwały, który będzie przedstawiony na obradach naszej rady, później może trafić do Rady Miejskiej. Warto być aktywnym, bo przecież możemy coś zmienić - radzi Rafał.

Akcja równa się reakcji

Jak przekonują członkowie Rady Miejskiej, opłaca się brać sprawy we własne ręce - Wiele z naszych projektów zostało wcielonych w życie - zapewnia Rafał.
- Jeżeli jest tylko możliwość zmian zapisanych w naszym projekcie, to łódzcy radni realizują te pomysły. Oczywiście zdarza się, że projekty z przyczyn niezależnych od Rady nie mogą być wprowadzone w życie, ale to wyjątki - podsumowuje członek MRM.

Więcej informacji o działalności organizacji młodzieżowych możecie znaleźć na ich stronach:
- Młodzieżowa Rada Miejska
- Stowarzyszenie Inspiratorni

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto