Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Miejsce Komedii we współczesnym świecie" - panel dyskusyjny w Teatrze Powszechnym

zet_es
zet_es
24 maja w Teatrze Powszechnym odbyła się dyskusja pt.: "Miejsce Komedii we współczesnym świecie". Czwórka rozmówców starała się przeanalizować fenomen komedii oraz jej wpływu na odbiorców różnych sztuk.

Dyskusja prowadzona przez Bartłomieja Miernika, teatrologa i członka redakcji miesięcznika "Teatr", rozwijała się pomiędzy trojgiem rozmówców: dr Moniką Wróbel (psychologiem z UŁ), Łukaszem Drewniakiem (krytykiem teatralnym) i Andrzejem Saramonowiczem (scenarzystą teatralnym i filmowym).

Panel dyskusyjny w Powszechnym toczył się wokół problemu komedii. Dr Monika Wróbel przedstawiała bardziej naukowe stanowisko, akcentujące rolę psychiki i subiektywnych odczuć w kreowaniu i odbieraniu humoru, natomiast panowie Saramonowicz i Drewniak, wiązali komedię z kontekstem społecznym. Wszystko oczywiście zanurzone było w serii nawiązań do klasyków teatru, kina, czy telewizji.

Jednym z ciekawszych poruszonych wątków były granice komedii i tego, z czego można i powinno się śmiać. Taką granicą okazała się religia, a nie inne (pozorne) tabu, takie jak seksualność, czy przemoc. To właśnie religia, wraz z wspierającą ją opinią publiczną wytwarza najsilniejszą potrzebę poprawności politycznej u twórcy, jak i odbiorcy sztuki. Pan Andrzej Saramonowicz opowiadał anegdoty związane z produkcją swoich filmów, gdzie właśnie religijne restrykcje nie pozwoliły mu na przedstawienie pełnej wizji artystycznej. Pan Łukasz Drewniak zauważył równocześnie, iż każdy naród posiada swoiste "decorum humoru": zbiór zasad, określających granice dobrego smaku w śmiechu dla danej nacji.

Inną poruszaną kwestią była mentalność Polaków i ich sposób odbierania otaczającej rzeczywistości. Trafnym spostrzeżeniem było to, iż śmiejemy się z "Latającego Cyrku Monty Pythona", sami zaś nie stworzylibyśmy podobnej produkcji, łamiącej wiele "świętości" naszej rzeczywistości. Nie przeszły także bez echa absurdy polskiego życia politycznego: wiele z wydarzeń czy komentarzy polityków to majstersztyki humoru, których nie powstydziłby się żaden znany komediopisarz.

Spotkanie to odbyło się w ramach "Drugiego Konkursu Dramatopisarskiego na Tekst Komediowy" pod pieczą Polskiego Centrum Komedii. Ten powołany do życia w Teatrze Powszechnym autorski projekt, ma na celu promowanie i rozwijanie zainteresowania polskim komediopisarstwem. Wśród kolejnych wydarzeń w tym cyklu mają się znaleźć m.in. warsztaty komediopisarskie prowadzone przez polskich dramaturgów. Opisywany panel dyskusyjny ma być kontynuowany, dlatego warto wypatrywać kolejnych, nie tylko komediowych, spotkań Teatrze Powszechnym.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto