ME Siatkarek 2009: Chorwacja - Hiszpania 2:3

Marta Roszkowska
Po meczu Polska - Holandia, w którym nasza reprezentacja uległa 0:3, o godz. 20 rozpoczął się mecz o trzecie miejsce w grupie i awans do drugiej fazy mistrzostw – Chorwacja kontra Hiszpania.

Zarówno Chorwatkom, jak i Hiszpankom nie udało się jeszcze wygrać, ani jednego spotkania w grupie A. Dzisiejszy mecz zadecyduje o tym, która z drużyn awansuje do fazy play off.

Pierwsze dwa punkty meczu dla Chorwatek. Jerkov nie schodzi z zagrywki, jest 3:0. Alajbeg zdobywa 34 punkt dla Chorwacji. Trener Vermeulen prosi o czas. Jerkov myli się w zagrywce i Hiszpanki zdobywają pierwszy punkt. Długa wymiana piłek, świetna obrona Chorwatek, Hiszpanki mylą się w ataku i tracą punkt. Przy kolejnej akcji wyrównują na 4:4.

Poljak ze środka i jest 6:4. Blok Poljak/Popovic przynosi 7 punkt dla Chorwacji. Na pierwszą przerwę techniczną podopieczne trenera Aksentijevica schodzą z czteropunktową przewagą. Milos posyła piłkę w aut, 5 punkt dla Hiszpanek. Dużo błędów po obu stronach boiska, ale po kilku kontrach zwycięsko z akcji wychodzi Chorwacja. Kolejne wymiany piłek i jest 11:6 dla drużyny kapitan Poljak.

As serwisowy Poljak i jest 13:7. Kolejny punkt zdobywa Milos. Przy stanie 14:8, przewagę Chorwatek powiększa Jerkov. Druga przerwa techniczna z wynikiem 16:10 dla Chorwacji. Po przerwie skuteczny atak Hiszpanek daje im 11 punkt.

Drużyna trenera Vermeulena stara się odrabiać straty, ale Chorwatki konsekwentnie powiększają swoją przewagę - 19:12. Skuteczny chorwacki blok i jest 20:12. Autowy atak Hiszpanek i strata kolejnego punktu. Popovic trafia w taśmę, ale myli się również drużyna przeciwna. Jest 22:13. Skuteczny atak Chorwatek i set ma się ku końcowi. Kiwka Grbac, atak Milos i koniec pierwszego seta z wynikiem 25:15.

Drugi set rozpoczyna się od punktu Chorwatek, ale po długiej wymianie Hiszpanki wyrównują. Po dwóch dobrze wyprowadzonych atakach jest już 3:1 dla Chorwacji. Podwójny blok nie zatrzymał Alajbeg i kolejny punkt zdobyły Chorwatki. Hiszpanki szybko go odzyskały, ale po błędzie w polu zagrywki straciły.

Zagrywka Maji Poljak i wyprowadzony atak Chorwatek dają kolejny punkt. Jest 7:5. Po dobrej akcji Hiszpanki doprowadzają do remisu po 7. Jednak mylą się w ataku i to Chorwatki schodzą na przerwę techniczną z jednym punktem przewagi.

As serwisowy Grbac. Nieporozumienie Chorwatek i jest 9:8. Gonzales i Lamas blokują i uzyskują punkt. Dwie dobrze rozegrane akcje owocują dwoma punktami dla Chorwacji. Trener Vermeulen prosi o czas. Po długiej akcji Popovic przełamuje hiszpański blok i uzyskuje 13 punkt. Correa nadziewa się na podwójny blok Chorwacji i jest 14:9. Kolejny blok tylko powiększa przewagę. W tym momencie szczęście odwraca się od serwującej Jerkov i traci punkt. Mimo to po następnej akcji Chorwatki schodzą na drugą przerwę techniczną z wynikiem 16:10.

Popovic po raz kolejny przełamuje blok. Alajbeg zablokowana i punkt dla Hiszpanii. Ta sama zawodniczka i atak w taśmę. Kapitan Hiszpanii trafia w boisko i jest 17:13, trener Chorwacji prosi o czas. Czas nie pomógł Chorwatkom i tracą kolejny punkt. Hiszpańska kapitan znowu trafia w boisko, potem atakuje Garcia i 2 punkty dla Hiszpanii. Długa, mordercza akcja, ale Jerkov myli się i punkt zdobywają Hiszpanki. Jest 19:18. Lamas i Correa doprowadzają do remisu po 19. Trener Chorwacji prosi o czas.

Amaranta Fernandez zdobywa punkt. Udana akcja i jest już 19:21. Jerkov postanawia przerwać dobrą passę Hiszpanek i silnie atakuje. Punkt. Hiszpanki nadal prowadzą 2 punktami. Po długiej wymianie Barun zdobywa punkt, ale opuszcza boisko. Hiszpanki utrzymują prowadzenie i chyba zamierzają wygrać tego seta. Piłka setowa, 25:22 i mamy 1:1.

Początek trzeciego seta i walka punkt za punkt - 2:2. Popovic trafia w antenkę i tym samym oddaje punkt Hiszpanii. Atak Poljak i jest po 3. Hiszpanki złapały wiatr w żagle i wychodzą na trzypunktowe prowadzenie. A. Fernandez zdobywa 7 punkt i o czas prosi trener Chorwacji. 8:3 dla Hiszpanii i przerwa techniczna.

Poljak przerywa złą passę Chorwatek i zdobywa 4 punkt dla swojego zespołu - 4:9. Skuteczny blok Barun/Poljak i jest 5 punkt dla Chorwacji. Hiszpanki utrzymują kilkupunktową przewagę. Chorwatki wyraźnie straciły koncentrację i przegrywają 8:13. W siatkę trafia Milos, Chorwatki tracą punkt. Dwie kontry Hiszpanek i schodzą na przerwę techniczną z wynikiem 16:9.

Po przerwie Chorwatki obijają blok rywalek i zdobywają 10 punkt. Zaciętą wymianę piłek wygrywają Hiszpanki i wygrywają już 7 punktami. 19:10 dla podopiecznych trenera Vermeulena. Chorwatki podejmują walkę i powoli zaczynają odrabiać straty - 19:13. Po przerwie na życzenie trenera Vermeulena A. Fernandez atakuje w aut.

Na boisku coraz większe emocje, siatkarki obu drużyn chwilami z trudem utrzymują nerwy na wodzy. Jest 24:15 i pierwsza piłka setowa dla reprezentacji Hiszpanii. Dramatyczna walka w obronie obu zespołów, z tej próby sił zwycięsko wychodzą Hiszpanki, które wygrywają trzecią partię 25:15.

Początek czwartego seta i pierwszy punkt dla Chorwatek. Hiszpanki wyrównują na 1:1. Po kolejnej bardzo długiej wymianie piłek remis 2:2. Kolejne niekończące się akcje, po obu stronach siatki pojawiły się chaotyczne i przypadkowe zagrania. Z tej walki, jak na razie zwycięsko wychodzi Hiszpania. Po przerwie na życzenie trenera Chorwatek prowadzi już 6:3.

Seria przypadkowych zagrań i Chorwatki próbują wyrównać, jednak Hiszpania odskakuje na 2 punkty - 7:5. Autowy atak Hiszpanek i jest 7:7. Na pierwszą przerwę techniczną Chorwatki schodzą z jednopunktową stratą. Tuż po przerwie Chorwatki wyrównują na 8:8. As serwisowy Alajbeg i Chorwacja wychodzi na prowadzenie. Chorwatki popełniają błąd w obronie i jest po 10. Przy stanie 12:10 dla Chorwacji, przerwa dla reprezentacji Hiszpanii.

Po przerwie Hiszpania dogania w punktach swoje rywalki - 12:12. Kilka skutecznych akcji po stronie Chorwatek i wychodzą na prowadzenie 15:12. Hiszpanki próbują zniwelować straty, jednak na drugą przerwę techniczną schodzą z wynikiem 14:16.

Chorwatki nadal utrzymują dwupunktowe prowadzenie - 18:16. Autowy atak zawodniczek z Bałkanów, po którym w kolejnej akcji Poljak trafia w boisko i jest 19:17. Z "przechodzącej" Delic zdobywa 20 punkt dla Chorwacji. Atak Y. Hernandez i Hiszpanki mają 18 punkt. Popisy w obronie po obu stronach boiska, które kończy skuteczny atak Sanchez. Kolejny atak tej zawodniczki i jest po 20. Przerwa dla reprezentacji Chorwacji.

Zapowiada się emocjonująca koncówka seta. Po błędzie Chorwatki tracą punkt, ale już w kolejnej akcji odrabiają straty i jest 21:21. Grbac posyła piłkę w aut i ponownie remis. Po bloku atakuje Popovic i zdobywa 23 punkt dla Chorwacji. Skuteczny blok Dujic/Poljak i Chorwatki mają piłkę setową, którą wygrywają 25:22. O tym kto awansuje do drugiej rundy mistrzowskich rozgrywek zadecyduje tiebreak.

W ostatnim secie spotkania pierwszy punkt zdobywają Chorwatki. Dramatyczne wymiany piłek, walka punkt za punkt i jest 2:2. Y. Hernandez zdobywa 3 punkt dla Hiszpanek. As serwisowy Correa i przy prowadzeniu Hiszpanek 5:2 siatkarki schodzą na przerwę.

Kapitan reprezentacji Hiszpanii podwyższa wynik na 7:4. Chorwatki obijają hiszpański blok i zdobywają punkt kontaktowy - 6:7. Zmiana stron boiska przy prowadzeniu podopiecznych trenera Vermeulena 8:6. 7 punkt dla Chorwacji zdobywa Milos. Popisy w obronie po obu stronach boiska, które skutecznym atakiem kończy Dujic. Wynik na 9:9 wyrównuje Dujic. Przerwa na życzenie trenera reprezentacji Hiszpanii.

Atakuje Garcia i na jednopunktową przewagę wychodzi Hiszpania. Myli się Poljak i podopieczne trenera Vermeulena mają 11 punkt. Przerwa dla Chorwacji. Skuteczny atak Popovic i Chorwatki mają 10 punkt. Popovic nie przebiła się przez hiszpański blok i Chorwatki notują dwa punkty straty. Hiszpanki prowadzą już 3 punktami. Zmiany w drużynie Chorwacji, za Popovic wchodzi Katic, za Grbac wchodzi Barun. Nerwowe sytuacje w drużynie Chorwacji i pierwsza piłka meczowa dla Hiszpanek - 14:11.

Atak Barun i Chorwatki mają 12 punkt, druga piłka meczowa dla Hiszpanii. Barun przebija się przez hiszpański blok i jest 14:13. Przerwa dla drużyny Hiszpanii. Trzecia piłka meczowa dla podopiecznych trenera Vermeulena, Barun posyła piłkę w aut i Hiszpanki wygrywają piątego seta 15:13. Cały mecz 3:2.

C**horwacja - Hiszpania 2:3 (25:15, 22:25, 15:25, 25:22, 13:15)**

Chorwacja: Ana Grbac, Mia Jerkov, Ivana Milos, Sanja Popovic, Maja Poljak, Marina Miletlic, Marina Katic, Katarina Barun, Jelena Alajbeg, Cecilia Dujic, Mirela Delic, Ilijana Dugandzic.

Ważna zmiana na Euro 2024! Ukłon w stronę sędziów?