Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Manufaktura na weekend

(kac)
Manutornister
Manutornister materiały prasowe
Oto co przygotowała Manufaktura na weekend

MANUTORNISTER 2012

Jak pomóc dziecku w znalezieniu nowego hobby, odkryciu drzemiącego w nim talentu, rozwijaniu pasji być może na całe życie? Przede wszystkim warto posłuchać jego samego, dowiedzieć się czym się interesuje i co sprawia mu frajdę. Pomocne mogą okazać się także targi edukacyjne organizowane w Manufakturze od 1 do 5 września.

Targi edukacyjne odbywać się będą przede wszystkim w rotundzie galerii handlowej Manufaktury. W weekend Manutornister 2012 zaprasza w godzinach 10:00-20:00, a od poniedziałku do środy 12:00-20:00. Przy dobrej pogodzie sporo będzie się działo także na rynku Manufaktury. Plaża zamieni się w parkur, a przed wejściem do galerii handlowej Manufaktury staną dwa mini boiska do nauki gry w tenisa. Na rynku będzie też można spotkać szczudlarzy oraz posłuchać nietypowego wykładu. W targach weźmie udział około 30 wystawców, którzy będą zachęcać dzieci, ale także i dorosłych do zajęć językowych, sportowych, tanecznych czy muzycznych.

Na językach. Języków obcych warto uczyć się od najmłodszych lat - wtedy dziecko przyswaja je najbardziej naturalnie. Przekonywać będą o tym szkoły językowe: Akcent, Alliance Francaise, British Centre, English Language Centre, Live, Oxford Centre, Forum Romanum. Family School na targi w Manufakturze przygotowała konkurs rysunkowy dla najmłodszych, a także konkursy z wykorzystaniem basenu z piłkami. Dodatkową atrakcją będzie również malowanie twarzy. Lektorzy oraz uczniowie Centrum Języków Obcych Wonderland zaskoczą gości targów krótkim, rozśpiewanym programem artystycznym.

Sportu nigdy za wiele. Na targach nie zabraknie na pewno propozycji sportowych. Zadbają o to szkoła szermierki Go Now, Akademia Futbolu Tomasza Hajto, Football Academy, Miejski Klub Tenisowy czy Fundacja Eurotenis. Na rynku ustawione zostaną mini korty dla najmłodszych, na których będzie można wziąć pierwszą, bezpłatną lekcję tenisa. Capoeira Łódź zademonstruje brazylijską capoeirę - określaną jako najpiękniejszą ze sztuk walki i najniebezpieczniejszy spośród tańców. Pałac Młodzieży im. J. Tuwima pokaże natomiast na czym polega japońska sztuka walki - judo. W niedzielę, 2 września, plaża Manufaktury zamieni się w parkur. Wszyscy miłośnicy koni będą mogli zapoznać się z ofertą Klubu Jeździeckiego Zbyszko, który zaplanował widowiskowe skoki przez przeszkody, pokaz zaprzęgów konnych i mistrzów Polski w powożeniu. Na najmłodszych czekać będą kucyki i przejazd bryczką.

Spotkania z muzyką i tańcem. Łódzka Szkoła Muzyczna oraz Yamaha Szkoła Muzyczna w Łodzi zachęcą wszystkich do zabawy z muzyką i dźwiękiem. Centrum Tańca i Zabawy „Twister” zaprosi dzieciaki na warsztaty tańca nowoczesnego oraz do wspólnej zabawy w zaginanie balonów, z których powstanie balonowe zoo. Będzie też wesoły klaun, który rozweseli nawet największe smutasy i poprowadzi zajęcia z użyciem kolorowej chusty animacyjnej. Agencja Artystyczna Lilla House zaplanowała krótkie pokazy taneczne solo oraz lekcje pokazowe. W sobotę będzie można poznać podstawowe kroki salsy i nauczyć się charakterystycznego dla tańca brzucha drżącego ruchu bioder. W niedzielę natomiast coś bardzo młodzieżowego, czyli breakdance. Program warsztatów tanecznych dla dzieci i młodzieży zaprezentuje także Studio Artystyczne Rytm.

Z kolei Pałac Młodzieży im. J. Tuwima pochwali się swoimi uzdolnionymi uczniami grającymi na gitarze czy keyboardzie, a w weekend na scenie w rotundzie wystąpią też młode zespoły. W sobotę będzie to rockowy „SALA 205”, zaś w niedzielę popowo-rockowy „The Dust” i szantowo-rockowy „Ratuj się kto moRZe”. W sobotnie popołudnie na rynku swoje żonglerskie umiejętności w show z użyciem ognia zaprezentuje Teatr Uliczny D-H.
W czasie targów bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych zaprezentują też działające w Manufakturze: Muzeum Fabryki, Experymentarium oraz Kinderplaneta.

Niedziela z hippiką

Konie działają kojąco na duszę człowieka – mawiał Winston Churchill. Czy tak jest rzeczywiście będzie można przekonać się w Manufakturze w niedzielę 2 września. Na ten jeden dzień plaża zamieni się w parkur, na którym pojawią się konie, najlepsi w Polsce jeźdźcy i powożący w różnych dyscyplinach.

Sobota jest ostatnim dniem, kiedy można wylegiwać się na leżaku na plaży w Manufakturze. Jednak zanim piasek zupełnie zniknie, przyda się jeszcze do stworzenia parkuru, czyli toru z przeszkodami dla koni. Na rynku będzie można zobaczyć te wyjątkowe zwierzęta w akcji - w tym konie krwi arabskiej, które uchodzą za najpiękniejsze. Widowiskowe pokazy oraz popisy najlepszych w kraju jeźdźców odbywać się będą co pół godziny. Pierwszy z nich zaplanowano na godz. 11:00, ostatni na 19:00. O 12:30 na parkurze zaprezentują się przedstawiciele najmniejszej (mierzącej zaledwie 50 cm wysokości) i największej (205 cm) z końskich ras, obecnych na pokazach. Organizatorzy, czyli Fundacja Klub Jeździecki Zbyszko oraz Okręgowy Związek Hodowców Koni w Łodzi zaproszą też publiczność do konkursu z udziałem ważącego ponad tonę ogiera zimnokrwistego, w którym okaże się kto silniejszy.

Dzieci przekonają się jak wygląda pierwsza lekcja jazdy konnej, a o 17:00 będą mogły przejechać się na kucu. Powożenie zaprzęgami przybliżą widzom wielokrotny Mistrz Polski Jacek Kozłowski i Sebastian Bogacz. Jak piękne jest klasyczne ujeżdżanie na koniach fryzyjskich zaprezentuje Mistrzyni Polski Aleksandra Szulc wraz z Roxaną Słomiany, a w pokazie skoków będzie można podziwiać finalistę Pucharu Świata. Miłośników koni i hippiki ucieszy pewnie pokaz mody jeździeckiej, podczas którego zaprezentowane zostaną stroje męskie i damskie z dawnych czasów. Panie wystąpią w długich sukniach, a panowie w zbroi, jak przystało na prawdziwego średniowiecznego rycerza. Goście Manufaktury z bliska zobaczą na czym polega kucie koni. Na koniec dnia zaplanowano pokaz tresury tych pięknych i wrażliwych zwierząt w wykonaniu kaskaderów. Okaże się też, że konie potrafią nawet tańczyć, i to z małymi jeźdźcami na grzbiecie - kadryl kucyków z dziećmi o godz. 16:30. Szczegółowy harmonogram pokazów na stronie: www.manufaktura.com. Ci, którzy na niedzielę mają już inne plany, będą jeszcze mieli szansę przejechać się bryczką po rynku Manufaktury w środowe popołudnie (5 września).

Maciej Sikała na dobre zakończenie Manu Summer Jazz Sundays

Aranżacje utworów Franka Sinatry przeplatane autorskimi kompozycjami. To propozycja na ostatnią niedzielę (02.09) Manu Summer Jazz Sundays. Cykl jazzowych koncertów zamknie występ trójmiejskiego saksofonisty– Macieja Sikały. Początek o godz. 17:00.

Ostatni weekend wakacji to w Manufakturze pożegnanie z plażą, ale też z muzycznymi niedzielami. Na saksofonie, który zabrzmi jako ostatni w ramach tegorocznych spotkań z Manu Summer Jaz Sundays, zagra Maciej Sikała. Muzyk, określany spadkobiercą stylistyki wielkiego Johna Coltrane'a w tym roku obchodzi trzydziestolecie obecności na scenie.

Ukończył Wydział Jazzu na katowickiej Akademii Muzycznej w drugiej połowie lat 80. W tym czasie odniósł swój pierwszy sukces jako laureat konkursu – zdobył I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Ma na koncie również Nagrodę Programu III Polskiego Radia – Mateusz (1995) i I miejsce w ankiecie czytelników Jazz Forum w kategoriach: saksofon tenorowy (1995-2005), saksofon sopranowy (2001). Zdobył także dwie nominacje do nagrody „Fryderyk 2001”, za jedną ze swoich autorskich płyt („The Sheep is Found”) oraz jako Jazzowy Muzyk Roku.

Artysta i jego saksofon przez lata kariery towarzyszyli wielu zespołom, takim jak: Miłość, Kwintet Piotra Wojtasika, Kwartet Piotra Rodowicza, Kwintet i Sextet Leszka Możdżera, Vintage Band. Jazzman od wielu lat współtworzy również trio z Piotrem Lemańczykiem (gitara basowa i kontrabas) i Tomaszem Sowińskim (perkusja). W lipcu 2002 roku trio przekształciło się w kwartet. Do muzyków dołączył, grający na fortepianie, Cezary Paciorek.

O tym jak na żywo brzmi Maciej Sikała i towarzyszący mu muzycy wszyscy bywalcy Manu Summer Jazz Sundays przekonają w pierwszą niedzielę września. Będzie ona zarazem ostatnią niedzielą koncertów jazzowych. Scena, na której pojawią się artyści tradycyjnie zostanie rozstawiona w pobliżu restauracji Hana Sushi. Gdyby nie dopisała pogoda, koncert odbędzie się w Magazynie Bawełny. Wstęp wolny.

Tegoroczna edycja Manu Summer Jazz Sundays zebrała stałą publiczność, co tydzień wypełniającą mniejszy, nazywany już „jazzowym” rynek w Manufakturze. Tego lata na jej scenie wystąpiła grupa Chłopcy Kontra Basia, a po niej kolejno pojawiali się znakomici saksofoniści: Dariusz Herbasz, Bartosz Smorągiewicz, Piotr Baron. W najbliższą niedzielę cykl zamknie Maciej Sikała, a kolejna edycja Manu Summer Jazz Sundays – już za rok.

Z reklamą i humorem

Czym jest właściwie marketing, co to znaczy kupować świadomie i jak się nie dać nabrać reklamie? Na te i inne pytania odpowiedzą Leszek Stafiej i Agata Stafiej- Bartosik - specjaliści zaproszeni do Łodzi przez Wyższą Szkołę Bankową. Ich otwarty wykład, który odbędzie się na rynku Manufaktury w najbliższą sobotę o godzinie 16:00 nie będzie zwykłą pogadanką, bo w wyjaśnieniu tajemnic marketingu pomoże orkiestra symfoniczna.

„Co do mnie mówisz marko?” tak zatytułowany jest wykład przygotowany przez Leszka Stafieja i Agatę Stafiej-Bartosik, którzy spotkają się z łodzianami na rynku Manufaktury w najbliższą sobotę. Wybitni praktycy i specjaliści w dziedzinie komunikacji społecznej, marketingowej i mediów przyjeżdżają do Łodzi na zaproszenie mieszczącego się w naszym mieście oddziału studiów podyplomowych Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Będą mówić o zagrożeniach, nieporozumieniach, ale też i pozytywach, wynikających z codziennego obcowania z marketingiem za pośrednictwem reklam, marki, zakupów i sprzedaży. Nie obejdzie sie bez praktycznych porad dotyczących umiejętnego, świadomego uczestnictwa w marketingowej wymianie towarów i usług, czyli po prostu kupowania.

Jednak forma sobotniej prezentacji będzie dalece różna od tego, co najczęściej rozumiemy pod pojęciem „akademickiego wykładu”. Jej autorzy chcą, żeby wiele z elementów było dla słuchaczy niespodzianką, ale już teraz wiadomo, że wykładowcom towarzyszyć będzie orkiestra symfoniczna Symphonix Ensemble pod batutą Marcina Wernera. Muzyka i wykład będą się uzupełniały, komentowały siebie wzajemnie. Nie zabraknie też muzycznych pytań konkursowych, skierowanych do publiczności i nagród niespodzianek. Wiadomo też, że wśród rekwizytów wykładowców są też kije baseballowe i arbuzy. Początek sobotniego wykładu o godzinie 16:00.

Koncertowy wykład to nie jedyna propozycja Wyższej Szkoły Bankowej dla łodzian. W sobotę od 14:00 na rynku Manufaktury będzie można wziąć udział w zabawie „Zwiąż się z Bankową”. Aktorzy na szczudłach będą prosić publiczność o zawiązanie ich gigantycznych krawatów.

Jest też specjalna oferta dla pań. Cykl bezpłatnych warsztatów kompetencyjnych dla kobiet Forum Kobiet Przedsiębiorczych odbędzie się w sobotę i niedzielę w hotelu Andel’s. W czasie zajęć panie dowiedzą się między innymi czy emocje są przeszkodą w biznesie, jak radzić sobie z konfliktami, kiedy w pracy trzeba powiedzieć „Nie”. Będą też warsztaty z motywowania samego siebie i radzenia sobie ze stresem. Każdy z nich trwa dwie i pół godziny. Zapisy na zajęcia odbywają się przez formularz na stronie www.wsb.lodz.pl (decyduje kolejność zgłoszeń). Tam również można znaleźć cały program warsztatów.

Warsztaty, wykłady i zabawy zostały przygotowane przez Wyższą Szkołę Bankową w ramach odbywających się w Manufakturze targów zajęć pozaszkolnych „Manutornister 2012”.

Ostatnie spotkanie z szermierką

Kiedyś podstawowa forma obrony i walki , dziś atrakcyjny i ceniony sport obecny pośród dyscyplin olimpijskich. Szermierka - bo o niej mowa - ma długą i bogatą historię. Co sprawia, że bywa niezwykle wciągająca będzie można przekonać się w Manufakturze w sobotę, 1 września. Początek ostatniego spotkania z szermierką GO NOW o godz. 13:00.

W najbliższą sobotę na plaży Manufaktury ostatnie już spotkanie z przedstawicielami szkoły fechtunku bronią ćwiczebną Go-Now. Broń ta jest współczesnym odpowiednikiem dawnych palcatów, czyli broni ćwiczebnej używanej podczas treningów przygotowujących do walki na prawdziwe szable (szkoła szabli polskiej). Dzięki warstwie gąbki jest lekka i bezpieczna nawet dla dzieci. Nie wymaga specjalnego stroju ani ochraniaczy.

Trening szablą polską Go-Now to nie tylko świetna zabawa. Szermierze uczą się zasad etyki i etosu rycerskiego, doceniają takie wartości jak honor, kultura osobista i uczciwość w walce. Każdy trening w szkole Go-Now zaczyna się i kończy salutem w kręgu, czyli szermierczym pozdrowieniem, a także krótką medytacją, która ma na celu duchowe przygotowanie i osiągnięcie pełnej koncentracji podczas ćwiczeń i pojedynków. Po rozgrzewce ogólnej czas na specjalistyczne przygotowanie i trenowanie refleksu, tak ważnego w tej sztuce walki. Następnie ćwiczenia techniczne, w tym ulubione przez młodzież ćwiczenia układów szermierczych, które najbardziej przypominają pojedynki znane z filmów. Ostatnia część treningu to walki sparingowe indywidualne i grupowe.

Sobotnie rodzinne warsztaty pod okiem profesjonalnych instruktorów fechtunku Go-Now z Łodzi rozpoczną się o 13:00 i potrwają dwie godziny. Wszystkim początkującym szermierzom instruktorzy zademonstrują podstawowe kroki, zasłony i riposty. Być może komuś uda się złapać bakcyla szermierki i w ten sposób znajdzie sobie nowe hobby. Wstęp na warsztaty bezpłatny.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto