Łódzkie MPO planuje nowe inwestycje na 2022 rok! Nowe urządzenia do sortowania w MPO-Łódź?

Angelika Korlaga
Angelika Korlaga
Łódzkie MPO z roku na rok zadziwia łodzian coraz to nowszymi rekordami. A to nie koniec! "Liczymy, że w 2022 roku pobijemy ten rekord. To nowe wyzwanie." - zapowiada Tomasz Kacprzak, Dyrektor Ds. Gospodarki Odpadami.
Łódzkie MPO z roku na rok zadziwia łodzian coraz to nowszymi rekordami. A to nie koniec! "Liczymy, że w 2022 roku pobijemy ten rekord. To nowe wyzwanie." - zapowiada Tomasz Kacprzak, Dyrektor Ds. Gospodarki Odpadami. MPO Łódź
Udostępnij:
Wraz z początkiem 2022 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Łodzi podsumowało ubiegły rok.

Firma uzyskała rekordowy wynik sprzedaży surowców wtórnych, ponieważ w 2021 r. pracownicy łódzkiego MPO łącznie sprzedali 14 375 ton surowców wtórnych. Dla porównania w 2020 r. było to 12 099 ton, a w 2019 r. – 6 819 ton.

Jak się okazuje rekord z 2021 roku został pobity przy tej samej ilości odpadów pochodzących z selektywnej zbiórki co w roku 2020.

Te wyniki dają taką dużą satysfakcję. Ten sukces to efekt coraz lepszej segregacji odpadów przez mieszkańców Łodzi oraz ciężkiej pracy około 150 pracowników Sortowni. - podkreśla Tomasz Kacprzak, Dyrektor Ds. Gospodarki Odpadami.

Nowe inwestycje w łódzkim MPO?

W 2020 roku w ramach nowych inwestycji wyremontowano sito, dzięki któremu w 2021 roku udało się pozyskać ponad 2 200 000 zł oszczędności. Sito separuje frakcję mineralną (piasek i ziemię) znajdującą się w odpadach selektywnej zbiórki (czyli tworzywa, papier), której teoretycznie nie powinno być. Inwestycja ta zwróciła się w 3 tygodnie.

Frakcja mineralna (piach, kamienie) trafia na nasze składowisko, a nie „podróżuje” po Polsce TIRami. Ma to duży wymiar ekonomiczny, ale także ekologiczny, co jest dla nas bardzo istotne. - informuje Tomasz Kacprzak.

W 2021 roku zainstalowany został specjalny przenośnik do „doczyszczania” aluminium. Pomaga on wybierać puszki aluminiowe, a sama linia ma większą wydajność.

Pod koniec grudnia do łódzkiego MPO zakupiona została również nowa ładowarka. Jej głównymi zadaniami jest hałdowanie dostarczanych odpadów i załadunek materiału ze zbiórki selektywnej do podajnika transportującego materiał na linię sortowniczą (ok. 150 ton dziennie).

Jednak to nie koniec inwestycji! Jak zapowiada Tomasz Kacprzak, w 2022 r. planowany jest zakup nowego przenośnika, który pomoże w lepszym „doczyszczaniu” stali i innych metali żelaznych, które wyłapują nasze separatory.

- Cały czas wymieniamy sprzęt – na nowoczesny i niezawodny – dlatego chcemy kupić kolejną nowoczesną ładowarkę, co pomoże w sprawnym załadunku odpadów. Koszty w tej chwili nie są dokładnie określone – będą określone w ofertach przetargowych.

Jak informuje Dyrektor ds. Gospodarki Odpadami w łódzkim MPO, wszystkie te inwestycje mają na celu zwiększenie odzysku surowców wtórnych, ochronę środowiska naturalnego oraz zmniejszenie kosztów systemu gospodarki odpadami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Materiał oryginalny: Łódzkie MPO planuje nowe inwestycje na 2022 rok! Nowe urządzenia do sortowania w MPO-Łódź? - Express Ilustrowany

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie