Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódzki Uniwersytet Medyczny deklasuje konkurentów

Joanna Barczykowska
Laboratoria są dumą łódzkiej uczelni
Laboratoria są dumą łódzkiej uczelni Archuwum
Łódzki Uniwersytet Medyczny pnie się coraz wyżej w międzynarodowych rankingach. Choć daleko nam do światowej czołówki, bez przeszkód możemy nazwać się czołówką krajową.

W najnowszym rankingu przygotowanym przez Scimago Institution Ranking Uniwersytet Medyczny w Łodzi znalazł się na drugim miejscu w Polsce i jest 473. na świecie wśród uczelni medycznych. W kraju wyprzedziliśmy medyczne uniwersytety: Śląski, Warszawski, Białostocki i Bydgoski. Lepszy od naszego okazał się tylko Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.

Na podium znalazły się same amerykańskie uczelnie. Pierwszy jest Uniwersytet Harvarda. Zaraz za nim Narodowy Instytut Zdrowia i Centrum Medyczne dla Weteranów.

W rankingu brano pod uwagę elementy decydujące o prestiżu uczelni. Jednym z kryteriów była liczba publikacji w międzynarodowych pismach branżowych. Twórcy raportu brali pod uwagę tzw. cytowalność naukowców. Na ten współczynnik w połowie składa się liczba publikacji w międzynarodowych magazynach, a w drugiej połowie ich jakość. Współczynnik ma pokazać popularność naukowców w świecie, a także rangę prowadzonych przez nich badań. Tutaj łódzka uczelnia zdobyła 24 proc. punktów. Najlepsza uczelnia na świecie, czyli Uniwersytet Harvarda, uzyskała w tej kategorii 80 proc.

Twórcy rankingu brali również pod uwagę poziom współpracy z zagranicznymi instytucjami, a także poziom nauki, analizowali, jaki wpływ wywiera łódzka uczelnia na życie akademickie w kraju.

Pod lupą twórców rankingu znalazło się aż 1.875 uczelni zajmujących się zdrowiem na świecie. Łódzka uczelnia znalazła się w piątej setce. Jak ten wynik interpretować?

- To bardzo dobre miejsce. Dużo lepiej wypadamy w zestawieniu uczelni medycznych niż w zestawieniu wszystkich uczelni wyższych na świecie, bo tam bierze się pod uwagę inne kryteria - komentuje Przemysław Andrzejak, pełnomocnik rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

* * * * *

Prof. Paweł Górski, rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi: Ranking uwzględnił pracę naukowców i poziom nauki, a kadrę mamy najlepszą w Polsce. Świadczy o tym chociażby liczba badań i publikacji naukowych, nie tylko w polskich, ale i zagranicznych pismach. Właśnie po to tworzymy Centralne Laboratorium Kliniczno-Dydaktyczne, gdzie będziemy robić badania nie tylko na zlecenia szpitali uniwersyteckich, ale także będziemy mieli możliwość prowadzenia wielu badań klinicznych. Niektóre sprzęty i aparaturę diagnostyczną mamy lepszą niż Uniwersytet w Toronto, lecz oni noblistów mają kilku. My jeszcze nie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto