Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódzki kanał Dętka ponownie otworzył się dla turystów [zdjęcia]

Redakcja
Po sezonie zimowym swoje oblicze otwiera łódzki kanał Dętka przy ...
Po sezonie zimowym swoje oblicze otwiera łódzki kanał Dętka przy ... Daniel Siwak
Po sezonie zimowym swoje oblicze otwiera łódzki kanał Dętka przy placu Wolności. Jest to jedyny w Polsce ogólnodostępny kanał wodociągowy.

Święto Łodzi 2011: koncerty i imprezy

Sto czterdzieści dwa metry 85-letniej historii łódzkich wodociągów, które można zwiedzić w ciągu 20 minut. Tak w skrócie można scharakteryzować jedyny w Polsce ogólnodostępny kanał wodociągowy, jakim jest łódzka Dętka.

- Każdy, kto tutaj wchodzi uważa, że jest to majstersztyk budownictwa. Turyści są zdziwieni, że coś co powstało kilkadziesiąt lat temu jest w tak dobrym stanie - opowiada Anna Szczesiak, podziemna przewodniczka.

Po sezonie zimowym w czwartek (28 kwietnia) Muzeum Miasta Łodzi ponownie udostępniło nietypowe muzeum. Na zwiedzających nie trzeba było długo czekać. Od samego rana pojawiły się dwie zorganizowane grupy, a także mieszkańcy Łodzi.

- Na dole jest strasznie zimno. Co prawda widziałam o istnieniu tego miejsca, ale nie spodziewałam się tego co zobaczyłam tutaj na dole. Na pewno jeszcze raz przyjdę, by na spokojnie obejrzeć całą Dętkę - relacjonuje Joanna Kotkowska. 

Łódzką Dętkę zwiedzali też turyści spoza Łodzi. - Wrażenia bardzo pozytywne. Nie wiedziałem, że Łódź i Warszawę dużo łączy, ponieważ Lindley budował wodociągi także w stolicy. Kawał dobrej roboty. Bardzo fajnie, że taki kanał można zwiedzać - komentuje Tomasz Tyszczuk, który do Łodzi przyjechał z Warszawy.

Iwona Mruk z Krakowa jest bardzo zadowolona ze zwiedzania. - O kanale dowiedzieliśmy się całkiem przypadkiem. Przejeżdżając przez plac Wolności rowerami zobaczyliśmy otwarty właz i postanowiliśmy zobaczyć co to za budowla. To dobry sposób na poznanie historii miasta.

Łódzki kanał "Dętka" w liczbach
Długość142 metry
Wysokość 187 centymetrów
Szerokość 150 centymetrów
Pojemność300 metrów sześciennych
Rok powstania 1926
Czas zwiedzania20 minut

Podziemne muzeum czynne jest w czwartki i piątki od 11.00 do 19.00. Natomiast w soboty i niedziele od 12.00 do 20.00. Bilety w cenie 3 zł (ulgowy) oraz 5 zł (normalny) kupić można na parterze kamienicy przy placu Wolności 2.

Muzeum kanału Dętka zaprasza także mieszkańców oraz turystów na Noc Muzeów. Już po raz drugi podziemne muzeum zostanie udostępnione zwiedzającym w ramach tej akcji. W ubiegłym roku, aby wejść w wodociągowe podziemia placu Wolności trzeba było czekać ponad 4 godziny.

Czytaj więcej o kulturze w Łodzi:

Kliknij w pierwsze zdjęcie, żeby rozpocząć przeglądanie fotogalerii:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto