Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łodzianie wyróżnieni w konkursie dla młodych uczonych

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Dwóch łodzian zostało wyróżnionych w V edycji konkursu "Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach" organizowanego przez miesięcznik Forum Akademickie.

To, co łączy wszystkich, którzy wzięli udział w konkursie, to wiek. Autorzy nadesłanych prac nie ukończyli jeszcze 35 roku - taki jest bowiem warunek uczestnictwa. - Trafiło do nas ponad 60 prac z całego kraju. Ich autorzy to w większości doktoranci i adiunkci szkół wyższych i placówek naukowo-badawczych - powiedział Grzegorz Filip z redakcji miesięcznika Forum Akademickie, który był jednym z członków jury oceniającego nadesłane artykuły.

Politechnika Łódzka i Uniwersytet Medyczny

W konkursie wyróżnionych zostało dwóch łódzkich uczonych. Artur Gmerek, doktorant Instytutu Automatyki Politechniki Łódzkiej oraz Sebastian Mariusz Niedzwiecki, chirurg, doktor nauk medycznych z Kliniki Chirurgii Endokrynologicznej, Ogólnej i Naczyniowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Protezy sterowane sygnałami z mięśni

Artur Gmerek w swym artykule pt. "Trudna decyzja Pana Procesora, czyli jak sterować protezami przy użyciu sygnałów biologicznych" opowiada o wykorzystywaniu sygnałów biologicznych natury elektrycznej do sterowania robotów. - Badam możliwości sterowania protezy sygnałami EMG, czyli przy pomocy sygnałów biologicznych natury elektrycznej, które wytwarzane są w mięśniach. Stosowane obecnie protezy mają wiele ograniczeń, a ich używanie nastręcza dużo trudności i wzmaga wysiłek osoby niepełnosprawnej. W przypadku zwykłych protez kosmetycznych nie ma możliwości chwytania - sterowania kończyną. Sygnał EMG można odczytać i zdekodować na odpowiedni ruch - tłumaczy nam autor wyróżnionego artykułu.

Obecnie tego typu protezy - sterowane sygnałami EMG są już wykorzystywane. Cechują się one jednak niewielką ruchliwością - mają dwa-trzy stopnie swobody. - W swojej pracy wykorzystuję bardziej złożone techniki sterowania, które znacznie zwiększają funkcjonalność protez, czyli między innymi ich ruchliwość - podkreśla. I dodaje: - Być może, gdyby instytucje w Polsce zainteresowały się tymi technologiami, udostępnilibyśmy je i stałyby się u nas dostępne.

Ułatwiające zrozumienie porównania oraz ilustracje

Głównym zadaniem biorącego udział w konkursie jest napisanie artykułu w sposób przystępny dla każdego czytelnika. Jak potwierdza Grzegorz Filip, "autor tej pracy dobrze wytłumaczył badania, które prowadzi". - Są w niej ułatwiające zrozumienie porównania oraz ilustracje. Same badania są ciekawe, więc może i to ułatwiło zadanie - żartuje. - Była to jedna z prac, która spodobała się wszystkim członkom jury.

Język fachowy przełożyć na ten...popularny

Zadaniu sprostał również Sebastian Mariusz Niedzwiecki, choć jak przyznał w rozmowie z MM-ką długo zastanawiał się, czy wziąć udział w konkursie. - Na co dzień posługuję się językiem fachowym, a tym razem musiałem napisać artykuł tak, aby zagadnienie zrozumieli ludzie o różnym wykształceniu - mówi. - Zajęło mi to sporo czasu - zdradza.

Diagnozowanie raka tarczycy

W swojej pracy pt. "W poszukiwaniu słabego punktu" porusza kwestię leczenia raka tarczycy. - W tym artykule streściłem badania, które zaprezentowałem w swojej pracy doktorskiej - mówi. Sebastian Mariusz Niedzwiecki przeprowadza badania, które mogą przyczynić się do wcześniejszego diagnozowania nowotworu tarczycy. Docieka bowiem czy substancje, które biorą udział w procesie tworzenia nowych naczyń krwionośnych i chłonnych oplatających tkanki, mogą być przy tym przydatne.

O jego pracy, Grzegorz Filip mówi: - Bardzo ciekawie opisany sposób dochodzenia do tych badań. Sam autor zdaje się być zaskoczony wyróżnieniem. Niemniej jednak, jak powiedział, bardzo się z niego cieszy.

To nie pierwszy i z pewnością nie ostatni przypadek, kiedy łódzcy uczeni zostali docenieni poza granicami naszego miasta. Jesteśmy z tego radzi i życzymy kolejnych sukcesów.

Czytaj także:
- National Geographic doceniło projekt Politechniki Łódzkiej
- Certyfikat ECTS Label i statuetka z Brukseli dla Politechniki Łódzkiej

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto