Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódź. Spór o prawo do zabytkowej willi Herbsta, w której jest muzeum. Sprawa trafiła do sądu i prokuratury

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Trwa spór o piękną, neorenesansową rezydencję wybudowaną w latach 70. XIX wieku przez Edwarda i Matyldę Herbstów przy ul. Przędzalnianej 72, w której dzisiaj mieści się filia Muzeum Sztuki w Łodzi.
Trwa spór o piękną, neorenesansową rezydencję wybudowaną w latach 70. XIX wieku przez Edwarda i Matyldę Herbstów przy ul. Przędzalnianej 72, w której dzisiaj mieści się filia Muzeum Sztuki w Łodzi. Grzegorz Gałasiński
Trwa spór o słynną willę Edwarda Herbsta – jedną z wizytówek Łodzi. Tajemniczy spadkobierca dawnych właścicieli wystąpił o zwrot części zabytkowej nieruchomości. Władze samorządowe miasta i województwa nie chcą o tym słyszeć. Dlatego sprawa trafiła do sądu. I do prokuratury, ponieważ magistrat podejrzewa, że w sprawie tej mogło dojść do oszustwa i próby wyłudzenia.

Chodzi o piękną, neorenesansową rezydencję wybudowaną w latach 70. XIX wieku przez Edwarda i Matyldę Herbstów, w której dzisiaj mieści się filia Muzeum Sztuki w Łodzi. O randze tego obiektu najlepiej świadczy to, że w połowie maja br. odbyło się w nim spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej: Polski, Czech, Węgier i Słowacji.

Magistrat zaalarmował prokuraturę

Po I wojnie światowej Edward i Matylda Herbstowie wyprowadzili się do Sopotu. W rezydencji przy ul. Przędzalnianej 72 zamieszkał ich syn Leon z żoną Aleksandrą. On zmarł podczas wojny, ona po wojnie. Z ustaleń magistratu wynika, że nie mieli dzieci. Jednak Aleksandra miała syna z wcześniejszego małżeństwa. I wszystko wskazuje na to, że jego potomek domaga się jednej dziesiątej własności zabytkowej rezydencji.

Przedtem willa Herbsta należała do miasta, a teraz jej właścicielem jest województwo. Oba samorządy zgodnie w tej sprawie występują w sądzie, natomiast magistrat niedawno zaalarmował Prokuraturę Okręgową w Łodzi podejrzewając, że w sprawie tej mogło dojść do popełnienia przestępstwa.

Czy doszło do podrobienia testamentu?

- Zostało wszczęto śledztwo w sprawie usiłowania popełnienia oszustwa polegającego na wprowadzeniu w błąd Sądu Rejonowego Łódź – Śródmieście poprzez posłużenie się podrobionym testamentem. W sprawie tej zabezpieczamy dokumenty i gromadzimy materiał dowodowy – mówi Krzysztof Kopania, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

A jak wygląda batalia sądowa? Najpierw sprawa trafiła do Sądu Rejonowego Łódź – Śródmieście, który przyznał rację potomkowi spadkobierców. Wyrok był nieprawomocny i druga strona odwołała się do Sądu Okręgowego w Łodzi, który jednak podtrzymał werdykt sądu niższej instancji. Wyrok ten był już prawomocny.

Odnaleziono być może kluczowe dokumenty

- W tej sytuacji w maju br. sporządziliśmy kasację do Sądu Najwyższego w Warszawie i czekamy na jego decyzję. Pragnę zaznaczyć, że dotarliśmy do materiałów archiwalnych, z których wynika, że osoba domagająca się części własności rezydencji Edwarda Herbsta nie jest spadkobiercą – zaznacza mecenas Marta Brożyńska – Drab z Województwa Łódzkiego.

Słynna rezydencja została wzniesiona przez Edwarda Herbsta i jego żonę Matyldę - córkę „króla bawełny” Karola Scheiblera. Prof. Krzysztof Stefański z UŁ, czołowy znawca łódzkich zabytków, podkreśla, że jest to pierwsza w Łodzi klasyczna willa z ogrodem utrzymana w typie włoskiego renesansu. Stąd ogromne znaczenie tego obiektu dla historii Łodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Łódź. Spór o prawo do zabytkowej willi Herbsta, w której jest muzeum. Sprawa trafiła do sądu i prokuratury - Dziennik Łódzki

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto