Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódź Maraton Dbam o Zdrowie 2012 pokaże więcej Łodzi [zobacz trasę]

Redakcja
42 kilometry i 195 metrów - legendarny dystans, próba sił i ...
42 kilometry i 195 metrów - legendarny dystans, próba sił i ... ker (archiwum mmlodz.pl)
42 kilometry i 195 metrów - legendarny dystans, próba sił i walki z organizmem. W kwietniu Łódź Maraton Dbam o Zdrowie znów w Łodzi.
Dowiedz się, jak zapisać się do II Łódź Maratonu Dbam o Zdrowie

Choć od słynnej bitwy pod Maratonem (490 r. p.n.e) minęło już ponad 2500 lat to jedno z tamtych wydarzeń ukształtowało dzisiejszy sport, a w szczególności Igrzyska Olimpijskie.

Jest już tradycją, że w ich ostatni dzień do boju olimpijskiego stają biegacze, ale nie na dystansach krótkich, czy średnich. Najwytrzymalsi mierzą się z rywalami i z samym sobą w maratonie, czyli dystansie 42 kilometrów i 195 metrów (tyle ponoć przebiegł posłaniec Filippides obwieszczający zwycięzców Greków we wspomnianej bitwie, po czym wyzionął ducha).

Choć maraton to część lekkoatletyki, to żyje on zdecydowanie swoim życiem. Nie jest łączony z przeróżnymi mityngami, ale i tak przyciąga najwięcej ludzi. W największych biegach (Berlin. Nowy Jork, czy Londyn) na starcie staje nawet ponad 30 tysięcy osób. Do tego kolejne tysiące, wzdłuż trasy.

Takich tłumów 15 kwietnia br. w Łodzi na pewno nie ma się co spodziewać. Mimo to II edycja łódzkiego Maratonu Dbam o Zdrowia powinna przyciągnąć do naszego miasta wielu zawodników. - W zeszłym roku na starcie stanęło prawie 1500 osób (w biegu na 10 km i w maratonie łącznie). Teraz tyle zgłoszeń już mamy, a do biegu jeszcze ponad trzy miesiące - nie ukrywa Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. - Liczymy na dwa razy więcej osób niż rok temu - dodaje.

Obok trasa tegorocznego Łódź Maratonu Dbam o Zdrowie


Od połowy lutego na całej długości maratonu mają pojawić się informacje, jakich utrudnień należy się spodziewać 15 kwietnia

Na pewno będzie też międzynarodowo. Już teraz na liście zgłoszeń do II Maratonu Dbam o Zdrowie figurują nazwiska m.in. Amerykanów, Marokańczyków, Niemców, czy Słowaków. Trasa tegorocznego maratonu będzie nieco inna. - Przebiegniemy m.in. obok Białej Fabryki, Teatru Wielkiego, czy przez Plac Wolności - wymienia Michał Drelich, dyrektor Łódź Maratonu Dbam o Zdrowie.

Niektóre punkty się jednak powtarzają. Start znów odbędzie się przy Aquaparku Fala, a meta zostanie zlokalizowana w Atlas Arenie. - To jedyny maraton w Polsce i jeden z trzech w Europie, który kończy się w hali - przypomina Drelich. - Nie mogło też zabraknąć ulicy Maratońskiej. To był "krzyż pański" maratończyków w zeszłym roku - dodaje.

Tegoroczny Łódź Maraton Dbam o Zdrowie będzie też szczególny z jednego powodu. Można będzie na nim osiągnąć minimum kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich w Londynie, które odbędą się już w lipcu i sierpniu tego roku. Łagodna trasa, pozbawiona większych podbiegów plus pogoda, która nie powinna tak przeszkadzać jak w zeszłym roku, kiedy bieg był rozgrywany w czerwcu, mogą pomóc w osiągnięciu naprawdę dobrych rezultatów. Zwycięzcą będzie jednak każdy, kto przekroczy linię mety.

Zobacz: start I Maratonu Dbam o Zdrowie oraz kto zwyciężył I Maraton Dbam o Zdrowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto