Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto zastąpi arcybiskupa Władysława Ziółka

Monika Pawlak
Kto zastąpi arcybiskupa Władysława Ziółka
Kto zastąpi arcybiskupa Władysława Ziółka archiwum
Czy od 2012 roku diecezją łódzką kierować będzie nowy ordynariusz. W najbliższym czasie arcybiskup Władysław Ziółek przechodzi na emeryturę. Kto będzie jego następcą? Abp Ziółek w czerwcu 2010 roku skończył 75 lat. Zgodnie z prawem kanonicznym, na ręce papieża Benedykta XVI złożył wtedy rezygnację ze swojego stanowiska. Papież poprosił go jednak, by pełnił funkcję ordynariusza łódzkiego jeszcze przez półtora roku lub nawet dwa. Ostateczny termin mija więc w lipcu przyszłego roku, jednak możliwe, że pasterz łódzkiego Kościoła przejdzie na emeryturę wcześniej.

Ordynariusz łódzki na przyszły rok nie wpisuje już do kalendarza biskupich zobowiązań, takich jak udział w uroczystościach czy wizytowanie parafii.

Kuria nie chce komentować tych spekulacji. Ks. Zbigniew Tracz, kanclerz archidiecezji łódzkiej, na pytanie o styczniowy termin emerytury odmówił odpowiedzi.

Żeby zacząć pracę od przyszłego roku, następca abpa Ziółka powinien otrzymać nominację w końcu listopada lub na początku grudnia. Znaczyłoby to, że procedura wyboru jest już zaawansowana. Wybranie nowego biskupa nie jest bowiem proste...

Na początku nuncjusz apostolski w Polsce, którym obecnie jest abp Celestino Migliore, przeprowadza konsultacje z biskupami i innymi ważnymi dla Kościoła osobami, prosząc o wskazanie odpowiednich kandydatów. Konsultanci zobowiązani są do zachowania ścisłej tajemnicy.

- Nuncjusz apostolski wybiera trzy osoby, szczegółowo bada kandydatury, opisujei przekazuje je papieżowi. Ale oczywiście Ojciec Święty ma prawo mianować kogoś zupełnie innego - tłumaczy ks. Józef Trela, sekretarz nuncjatury apostolskiej w Polsce.

O wyborze najpierw informowany jest kandydat, który musi wyrazić zgodę. Potem decyzja ogłaszana jest publicznie, m.in. w oficjalnym dzienniku Watykanu "L'Osservatore Romano".

Czy nowy arcybiskup Łodzi jest już poszukiwany?

- Nie mogę udzielać takich informacji - odpowiada ks. Józef Trela.

Kto mógłby zająć miejsce abpa Ziółka? Według części opinii, miałby to być biskup tarnowski Wiktor Sworc. Pochodzi ze Śląska, ma 62 lata, pracował w diecezji katowickiej i w Niemczech.

Pojawiły się też pogłoski o nominacji łódzkiego biskupa pomocniczego Ireneusza Pękalskiego. Ten wybór jest jednak mało prawdopodobny, bo zwykle nowy biskup pochodzi spoza diecezji.

- Wszystkie spekulacje, mniej lub bardziej trafne, są nieuzasadnione - mówi ks. Józef Trela.

Przejście na emeryturę abpa Ziółka nie oznacza, że rozstanie się z wiernymi. Większość biskupów seniorów nadal mieszka w kurii i jeśli zdrowie im pozwala, dalej pomagają w działalności duszpasterskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto