Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Zanussi na Akademii Polskiego Filmu

Redakcja
Krzysztof Zanussi odwiedził wczoraj kino Polonia w Łodzi. Spotkał się tam ze słuchaczami Akademii Polskiego Filmu.

Wczoraj (10 stycznia) chętnych na zajęcia z Krzysztofem Zanussim nie brakowało. Nic dziwnego, bo jest on uważany za jednego z najwybitniejszych twórców polskiego kina.

Reżyser w rozmowach ze słuchaczami Akademii Polskiego Filmu próbował nakierować ich na inny sposób odczuwania kina. - Ono zmieniło swoją funkcję. Jest teraz mniej w sferze kulturalnej, a bardziej należy do sfery rozrywki - tłumaczy Zanussi. - Tymczasem kultura to też jest istotna część życia - podkreśla.


Zobacz też: "Kino MuBa" - nowe miejsce Se-Ma-Fora na kulturalnej mapie Łodzi

Krzysztof Zanussi namawiał również studentów

do tego, by próbowali szukać w kinie innego doświadczenia życiowego. Jak przekonuje reżyser, w filmach przepełnionych refleksją i trafną obserwacją, można odnaleźć wzorce, z których należy czerpać.

Spotkanie z Zanussim rozpoczęło się o 19.30. Wcześniej uczestnicy Akademii Polskiego Filmu wysłuchali wykładu dr Kamili Żyto z Instytutu Teorii Literatury, Teatru i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Łódzkiego. Wspólnie obejrzeli "Strukturę Kryształu", scenariusz i reżyseria Krzysztof Zanussi. Drugim filmem była "Sól ziemi czarnej" w reżyserii Kazimierza Kutza.

Akademia Polskiego Filmu w Łodzi

Semestr ten poświęcony jest polskim filmom z lat 1959-1971. Kino drugiej połowy lat pięćdziesiątych związane jest na ogół z przemianami politycznymi, wywołanymi zmianą władzy w Moskwie. Skutki tej zmiany dla krajów zależnych od ZSRR na rozmaite sposoby interpretuje się jako "odwilż", czyli pojawienie się nowych tematów, stylów, estetyk i ograniczenie cenzury po okresie stalinowskiego "zamrożenia" kultury. Do tego m.in. nawiązywał wykład prof. Alicji Helman.

Akademia Polskiego Filmu skierowana jest przede wszystkim do studentów Uniwersytetu Łódzkiego oraz szkoły filmowej, choć tak na prawdę na zajęcia może przyjść każdy.

Pomysłodawcami APF są Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Podobnie jak w poprzednim semestrze zajęcia odbywają się w każdy poniedziałek o godz. 17 w kinie Polonia. Karnet na cały semestr zajęć jest w cenie 120 zł (dla osób kontynuujących uczestnictwo w projekcie 100 zł), bilety na pojedyncze zajęcia kosztują 20 zł. Ilość miejsc ograniczona. Drugi semestr APF potrwa do 24 stycznia 2011.

Na dwóch ostatnich zajęcia drugiego semestru APF, słuchacze obejrzą Hydrozagadkę i Rejs oraz Trąd i Perłę w koronie.

Czytaj także:
- Potencjał Łodzi jest niski - czytamy w raporcie PwC
- Jest już po Finale WOŚP 2011, ale aukcje trwają nadal

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!


Zobacz też na MM Łódź

WOŚP 2011 w Łodzi | Długie weekendy w 2011 roku | Wybierz 7 Nadziei Łodzi | Lodowiska w Łodzi | Rozdajemy akredytacje | Widzew Łódź | ŁKS Łódź

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto