Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akademia Polskiego Filmu, czyli największe perły kinematografii

Anna Wójcik
Anna Wójcik
24 projekcji filmowych, 12 wykładów wybitnych filmoznawców, spotkania z twórcami, czyli nowy semestr na Akademii Polskiego Filmu. Już wkrótce ruszą zapisy.

Już od poniedziałku (27 września) w kinie Polonia można zapisywać się na drugi semestr Akademii Polskiego Filmu, kurs trwa 2-lata. Został on podzielony na cztery semestry, przy czym nie trzeba uczestniczyć we wszystkich. Mogą w nim brać udział wszyscy, którzy interesują się polskim kinem. Kurs może w szczególności zainteresować studentów Uniwersytetu Łódzkiego orazv "Filmówki". - Zajęcia Akademii Polskiego Filmu traktowane są jak przedmioty fakultatywne. Studenci tych uczelni mogą więc zaliczać każdy semestr APF na ocenę - mówi Gabriela Jarzębowska, koordynator Akademii Polskiego Filmu w Łodzi.

Podczas kursu będzie można poszerzyć swoją wiedzę z zakresu polskiego kina - wiedzę, która jest często powierzchowna i oparta na stereotypach. - Chcemy pokazać, że wielkie dzieła kinematografii, to nie tylko znane nazwiska i tytuły, ale także nieodkryte perły. Stąd nietypowy zestaw prezentowanych filmów, uwzględniających oprócz filmowej klasyki również dzieła mniej rozpoznawalnych twórców - opowiada Jarzębowska.

Filmy z lat 1959-1971

Uczestnicy poprzedniego semestru zapoznali się z dziełami przedwojennymi i tuż powojennymi. Tym razem będzie można poznać filmy znanych twórców z lat 1959-1971, a wśród nich są Krzysztof Zanussi, Roman Polański, Kazimierz Kutz czy Jerzy Skolimowski. Nie zabraknie także takich kultowych obrazów, jak "Rejs" czy "Hydrozagadka". W planach przewidziano 24 projekcje filmowe, autorskie spotkania z twórcami oraz 12 wykładów wybitnych filmoznawców z całej Polski. Każdy wykład przygotowuje inny filmoznawca, specjalizujący się w danej dziedzinie. - Wśród wykładowców, z którymi współpracujemy w najbliższym semestrze, są m.in.: prof. Alicja Helman, prof. Ewelina Nurczyńska-Fidelska i prof. Andrzej Werner - wymienia Jarzębowska.

Pomysłodawcami takiego projektu są Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Podobnie jak w poprzednim semestrze zajęcia odbywać się będą w każdy poniedziałek o godz. 17 w kinie Polonia. Karnet na cały semestr zajęć jest w cenie 120 zł (dla osób kontynuujących uczestnictwo w projekcie 100 zł), bilety na pojedyncze zajęcia 20 zł. Ilość miejsc jest ograniczona. 

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto