Nasza Loteria

Koronawirus w szkołach i przedszkolach w Łodzi i regionie - lista placówek

Redakcja
Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Zakażeni nauczyciele i uczniowie, zdalne nauczanie i lęk przed chorobą. Już bardzo wiele szkół i przedszkoli w Łodzi i regionie musiało stanąć oko w oko z koronawirusem.

Pojawienie się przypadków koronawirusa wśród uczniów, przedszkolaków, nauczycieli lub innych pracowników łódzkich szkół czy przedszkoli było pewne.

To kwestia czasu, obyśmy tylko nie byli pierwsi

– to zdanie często padało tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, w którym stacjonarną naukę podczas pandemii koronawirusa zarekomendowało ministerstwo edukacji. Nie trzeba było długo czekać. W ciągu niespełna trzech tygodni działania, czoła koronawirusowi musiało już stawić bardzo wiele placówek w Łodzi i regionie. W jednej z nich nawet uczniowie założyli się z wychowawcą o wielką tabliczkę czekolady, że jeszcze we wrześniu będą się uczyć zdalnie… I się uczą. Potwierdzone przypadki COVID-19 wystąpiły wśród młodzieży w ich szkole.

Na kogo padnie…

- Wszystkich nas to może dotknąć – słyszeli rodzice podczas pierwszych zebrań z wychowawcami. Przyjmowali apele o higienę, maseczki, dystans, niewysyłanie chorych dzieci.
- Nikt jednak chyba się nie spodziewał, że padnie na nas tak szybko – mówią rodzice ucznia, w którego klasie wystąpił koronawirus. – Gdy otrzymaliśmy wiadomość od dyrekcji poprzez dziennik elektroniczny, byliśmy przerażeni. Całą rodziną z dnia na dzień musieliśmy zostać w domu. Nie wiemy, czy zakażone jest któreś z dzieci czy może nauczycielka, której nie było już od kilku dni. Martwimy się, bo zdajemy sobie sprawę, że w szkole naprawdę trudno jest zachowywać dystans, dzieci razem się uczą, bawią. Wszyscy możemy zachorować.
- Niektórzy mieszkają z osobami, które są z grupach ryzyka z powodu złego stanu zdrowia lub w starszym wieku – mówi mama licealisty. – Ale i młodzi ludzie też mogą przechodzić koronawirus bardzo ciężko. Naprawdę mamy wiele obaw.

Stan gotowości

Samorząd monitoruje sytuację w placówkach miejskich.

- Mamy kolejne przypadki niestety tego, że uczniowie i nauczyciele albo już mają potwierdzony COVID-19 albo w tej chwili trwają ich testy – mówi Piotr Bors, dyrektor departamentu pracy, edukacji i kultury UMŁ.

-Jest o tyle trudno, że ta reforma edukacji, którą zafundował nam rząd, powoduje to, że nauczyciele wypełniając swój etat jeżdżą od placówki do placówki. Sytuacja zmienia się z godziny na godzinę, i będzie ewaluować- dodaje Bors

- Na bieżąco otrzymujemy informacje o podejrzeniu zakażenia bądź już o zakażeniu, albo o tym, że pracownik lub uczeń mógł mieć kontakt z osobą zakażoną - mówi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi, odpowiedzialna za oświatę. - Nasza „szybka ścieżka” kontaktu z Sanepidem się sprawdziła, co jest kluczowe w sytuacji, w jakiej szkoły i przedszkola muszą pracować. Nie wyobrażam sobie, by dyrektor placówki w momencie uzyskania od rodzica informacji o zakażeniu czy kontakcie dziecka z zakażoną osobą, musiał godzinami dzwonić do Sanepidu. A wiem, że w innych gminach były takie sytuacje. U nas dyrektorzy placówek mają do dyspozycji numery telefonów „czynne” w określonych godzinach, dzięki czemu uzyskują informacje czy wskazówki, co robić niemal od ręki. Niemal, bo przecież są sytuacje, kiedy trzeba poczekać na wyniki badań, ale tutaj także Sanepid wskazuje co robić do chwili uzyskania potwierdzenia zakażenia.

Hybrydowa szkoła

Decyzje o całkowitym przejściu na nauczanie zdalne są sporadyczne. A to dlatego, że na szczęście koronawirus występuje u pojedynczych osób. Zwykle więc online uczy się jedna lub kilka klas. Mija kwarantanna i uczniowie wracają do szkoły.
Właśnie tak jest w Szkole Podstawowej nr 23, gdzie COVID-19 wykryto u anglistki. Nauczycielka czuje się dobrze, ale wróci do pracy dopiero, gdy uzyska stuprocentową pewność, że wirusa już nie ma.
- Nie odebrałam żadnych sygnałów od rodziców o złym samopoczuciu kogoś z uczniów lub ich bliskich – opowiada dyrektor Elżbieta Jankowska-Muzolf. – Wszyscy wrócili do lekcji w szkole. A zdalne nauczanie prowadziliśmy tylko przez dwa dni. Sanepid nie zalecił dłuższego okresu, ponieważ z zakażoną nauczycielką nie mieliśmy kontaktu od ponad tygodnia wcześniej. Przestała przychodzić, gdy tylko zaczęła podejrzewać, że mogła się zarazić.
O taką odpowiedzialną postawę zarówno pracowników, jak i rodziców oraz uczniów chodzi. Tylko informując się nawzajem o swoim stanie zdrowia lub obawach, związanych z kontaktem z potencjalnymi nosicielami wirusa, można uniknąć masowego rozprzestrzeniania się choroby. Należy też bezwzględnie przestrzegać zaleceń sanitarnych.

- W większości przypadków przechodzenie szkół na nauczanie zdalne dotyczy pojedynczych oddziałów i ma charakter prewencyjny – podkreśla Andrzej Krych, p.o. łódzkiego kuratora oświaty. - Cieszę się, że w naszym województwie nie ma żadnego większego ogniska zakażeń ani masowych zachorowań. Pokazują to powroty placówek do zajęć stacjonarnych w wyznaczonych przez Sanepid terminach, nie dłuższych niż 14 dni. Dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie i rodzice przestrzegają zaleceń sanitarnych. Dziękuję im za takie podejście i za szybkie reakcje w sytuacjach potencjalnego zagrożenia.

Koronawirus w łódzkich szkołach

Pojedyncze przypadki koronawirusa zostały potwierdzone u uczniów, nauczycieli lub pracowników następujących placówek w Łodzi:
Zespół Szkół Salezjańskich, British International School Uniwersytetu Łódzkiego, SP 23, SP 42, SP 48, SP 110, ZSP 5, PM 10. Wprowadzona w nich została nauka zdalna dla wszystkich lub części uczniów.
Na kwarantannę w związku z podejrzeniami o możliwość zakażenia skierowani zostali wytypowani uczniowie, przedszkolaki lub pracownicy: SP 138, XLIV LO, XX LO, SP 58, SP 19, PM 170, SP 174, SP 137, SP 4, XXIV LO, ZS Gastronomicznych, ZS Samochodowych i Mechatronicznych, SP 3, ZPM 4, SP 169, Bursa Szkolna 11.

Specjalnie dla uczniów, rodziców i nauczycieli zostało opracowane „Edukacyjne ABC w czasie COVID-19”. Znajduje się na stronie UMŁ w zakładce edukacja. Jest w nim szereg wskazówek i instrukcji postępowania w pandemii oraz numery telefonów, m.in. do Sanepidu, ale i do psychologów, udzielających wsparcia w razie potrzeby.

- Niestety, ten rok szkolny będzie bardzo trudny, nikt z nas nie wie kiedy skończy się
zagrożenie i co nas jeszcze czeka - podkreśla Małgorzata Moskwwa-Wodnicka.

Dodaje: - Rząd nie pomaga, więc radzimy sobie sami i tu też duża zasługa dyrektorów placówek i pracowników, którzy czasami dosłownie na głowie stawali aby szkoła czy przedszkole było dostosowane do reżimu sanitarnego i sprawnie działało. Nie na wszystko mamy wpływ, ale tam gdzie się da - pomagamy i podpowiadamy rozwiązania. Proszę jednak rodziców by stosowali się do zaleceń i nowych reguł, nie robimy tego po to by im cokolwiek utrudniać, ale aby chronić dzieci. Zamiast tracić czas na pisanie skarg czy spory
o zakładanie maseczek przed wejściem do szkoły lepiej wytłumaczyć dziecku czemu to
wszystko służy i pomóc mu przejść ten niełatwy czas. Pomoc psychologiczna to delikatna kwestia, ale uznałam, że każdy może w jakimś momencie potrzebować wsparcia, to zupełnie naturalne. Jedni radzą sobie lepiej, inni nieco gorzej, jesteśmy tylko ludźmi, mamy prawo się bać i nie radzić sobie. Nie ma się czego wstydzić. Specjaliści z naszych poradni są fachowcami i na pewno zrobią wszystko, by udzielić pomocy, adekwatnie do potrzeb.

Edukacja hybrydowa lub zdalna

W tych placówkach w Łodzi i województwie z powodu koronawirusa trzeba było wprowadzić eduakcję hybrydową lub zdalną:

1.09 – 9.09 zawieszona działalność Katolickiego Przedszkola Zgromadzenia
Karmelitanek Dzieciatka Jezus w Łodzi – 3 siostry na kwarantannie;

1 – 4 września – nauka w trybie mieszanym w Młodzieżowym Ośrodku
Wychowawczym nr 3 w Łodzi (Szkoła Podstawowa Specjalna nr 211, Branżowa
Szkoła Specjalna I stopnia nr 4) – badania przesiewowe wszystkich
wychowanków. Odbywały się tylko zajęcia opiekuńcze.

4 września do 12 września - nauka hybrydowa w liceum ogólnokształcącym
Zespołu Szkół Salezjańskich im. Ks. Bosko – zachorowanie jednego ucznia, na
kwarantannie jedna cała klasa III i połowa klasy równoległej – 38 uczniów i 3
nauczycieli, od 7 września 43 uczniów i 4 nauczycieli na kwarantannie. Od 14 do
19 września – nauka zdalna w liceum, kwarantanną objęto uczniów 11 klas
liceum ogólnokształcącego, 3 uczniów zarażonych. Szkoła podstawowa pracuje
w trybie mieszanym. Nie ma zakażonych uczniów.

4 – 11.09 – nauczanie hybrydowe w Szkole Podstawowej nr 4 w Skierniewicach
(20 uczniów i wychowawca klasy I na kwarantannie)

7 – 11 września – nauczanie zdalne w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej
w Byszewie – na kwarantannie nauczyciele i pracownicy, także rodzice i
uczniowie klasy 0, zakażony nauczyciel.

9 – 11 września – nauczanie zdalne w Liceum Zespołu Szkół w Bolimowie.
Zakażony nauczyciel

9 – 16 września – nauka zdalna w liceum ogólnokształcącym Zespołu Szkół
British International School of the University of Łódź, nauczanie hybrydowe w
szkole podstawowej – na kwarantannie 81 uczniów: szkoły podstawowej - 56 (5
klas), LO - 25 (3 klasy – wszyscy); dyrektor szkoły i 11 nauczycieli;

11 – 14 września – nauczanie hybrydowe w Szkole Podstawowej nr 23 w Łodzi,
na kwarantannie 98 uczniów i 2 nauczycieli, zakażony nauczyciel.

11 września – częściowe zawieszenie zajęć w klasie II w Szkole Podstawowej nr
5 w Zduńskiej Woli, podejrzenie covid-19 u jednego z dzieci;

11 – 20 września - Bursa Salezjańska dla Młodzieży im. Ks. Bosko,
wychowankowie bursy przebywają w domach na kwarantannie, 3
wychowawców nie prowadzi zajęć. Zarażony jeden uczeń;

14- 20 września – nauka hybrydowa w Szkole Podstawowej nr 42 im. St.
Staszica w Łodzi, uczniowie klas IV – VIII – nauka mieszana, kl. I-III –
stacjonarna. Potwierdzony wynik na obecność koronawirusa u 1 uczennicy, na
kwarantannie 14 nauczycieli i 168 uczniów;

14 – 21 września – nauka w trybie mieszanym w Szkole Podstawowej nr 8 w
Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 w Tomaszowie Mazowieckim. 11 z 45 klas
na kwarantannie, koronawirus u jednego ucznia;

14 – 18 września – nauka hybrydowa w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 im. dr.
A. Troczewskiego w Kutnie. Na kwarantannie 20 klas technikum (379 uczniów),
8 klas szkoły branżowej 1 stopnia (118 uczniów), zakażony nauczyciel;

14 – 21 września – zawieszona działalność Przedszkola nr 5 z Oddziałami
Integracyjnymi Jaś i Małgosia w Łowiczu, koronawirus u jednego z dzieci;

16 – 22 września – nauka hybrydowa w Szkole Podstawowej im. płk. W.
Kucharskiego "WICHRA" w Błogiem Rządowym, zawieszona działalność jednego
oddziału przedszkolnego (4 i 5 latki);

16 – 22 września – nauka w trybie mieszanym w Szkole Podstawowej nr 8 im.
Jana Brzechwy z oddziałami integracyjnymi w Bełchatowie. Na kwarantannie
uczniowie klasy VIII. Zakażony jeden uczeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śpimy krócej i coraz gorzej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Agnieszka Maronska

Najlepiej niech nauczyciele zaczną uczyć w marketach tam covida nie ma.

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto