Kierunek zamawiany: Biotechnologia Medyczna

Artykuł sponsorowany
Wydział Nauk Biomedycznych i Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi realizuje kształcenie zamawiane na kierunku studiów Biotechnologia w specjalności Biotechnologia Medyczna.

WNBiKP, chociaż istnieje dopiero od 2004 roku, jest jednym z najlepszych wydziałów medycznych według rankingu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W ramach finansowania projektu POKL rozbudowaliśmy bazę dydaktyczną Wydziału. Obecnie studenci i wykładowcy mają do dyspozycji 10 nowocześnie wyposażonych laboratoriów biochemii i biologii molekularnej oraz hodowli komórkowych. Nasza kadra dydaktyczna to nie tylko naukowcy i lekarze, ale również przedstawiciele biznesu sektora biotechnologicznego.
Projekt studiów zamawianych umożliwia również wypłatę stypendiów dla najlepszych studentów. Dla rozpoczynających naukę w roku akademickim 2013/2014 stypendia będą przyznane dla II stopnia studiów (studia magisterskie).
Kształcenie w zakresie Biotechnologii Medycznej obejmuje zakres wiedzy niezbędny do sprawnego poruszania się na styku medycyny molekularnej, współczesnych metod biologii eksperymentalnej i technologii oraz podejmowania zadań o charakterze interdyscyplinarnym w ramach współpracy ze specjalistami z pokrewnych dziedzin. Absolwenci tej specjalności powinni być przygotowani do pracy w działach badawczo-rozwojowych firm biotechnologicznych, (bio)farmaceutycznych, kosmetycznych, czy też firm projektujących i wytwarzających suplementy diety i żywność funkcjonalną. Zakładamy również możliwość podejmowania własnej działalności gospodarczej przez naszych absolwentów, m.in poprzez zakładanie innowacyjnych start-up'ów. Staramy się przygotowywać ich do tego poprzez uwzględnianie edukacji biznesowej w programie studiów.

Nasi absolwenci powinni być przygotowani do współpracy z lekarzami w zakresie wspomagania procesów diagnostycznych i terapeutycznych, pracy w laboratoriach badawczych zajmujących się zaawansowanymi metodami z pogranicza medycyny i biologii eksperymentalnej. Program studiów w szerokim zakresie uwzględnia wymogi współczesnej medycyny spersonalizowanej. Studenci są przygotowywania do pracy w firmach specjalizujących się w usługach z zakresu medycyny spersonalizowanej zarówno pod względem teoretycznym jak i praktycznym.
Studia zakresu biotechnologii medycznej mają za zadanie, oprócz dostarczenia wiedzy fachowej z zakresu szeroko rozumianej biotechnologii medycznej, dać też podstawy do rozumienia ekonomicznych aspektów funkcjonowania i rozwoju sektora biotechnologii, a także szerzej - biobiznesu. W procesie kształcenia staramy się uwzględnić wymogi współczesnego rynku pracy w sektorze innowacyjnego biobiznesu, a także kształtować postawy kreatywności i promujące inicjatywę w podejmowaniu śmiałych własnych przedsięwzięć biznesowych, zarówno w czasie trwania studiów jak i po ich zakończeniu przez naszych studentów i absolwentów.
Biotechnologia medyczna jest dynamicznie rozwijającą się interdyscyplinarną dziedziną nauki i przemysłu. Nowoczesne molekularne technologie diagnostyczne i leki biotechnologiczne są przyszłością nie tylko medycyny, ale całego sektora ochrony zdrowia.
a Pierwszy stopień studiów (studia licencjackie) realizuje kształcenie ogólne w zakresie chemii i biologii medycznej, biochemii, podstaw farmakologii, bioinformatyki i biobiznesu.
a Studia drugiego stopnia (studia magisterskie) prowadzone są w języku angielskim i podzielone na specjalistyczne szlaki kształcenia: Molecular Medicine, Small Molecules in Biomedicine, Bioconversion and Recombinant Technology, Biophysical Applications in Medicine oraz Bioinformatics.
Rozkład zajęć jest tak konstruowany, że każdy student może bez problemu zapisać się na przedmioty obejmujące dwa szlaki.

Nasi studenci część kształcenia mogą realizować na innych uczelniach (również zagranicznych). W ramach wymiany IAESTE wyjeżdżają na praktyki wakacyjne do laboratoriów naukowych i badawczo-rozwojowych uczelni i firm farmaceutycznych, biomedycznych i biotechnologicznych na całym świecie.

Więcej informacji na: http://www.umed.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto