Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kendo w Łodzi. Walcz jak japoński samuraj

Redakcja
Chcesz spróbować swych sił w sztuce walki wywodzącej się prosto z Japonii? Jeśli tak, to wybierz kendo.

W Polsce istnieje około 25 klubów kendo. W Łodzi można szkolić swoje umiejętności w dwóch klubach. Uczniowski Klub Sportowy Kendo przy Szkole Podstawowej nr 160 w Łodzi prowadzi dwie grupy dla dzieci i młodzieży. Spółdzielczy Klub Sportowy "Start" posiada sekcję kendo dla młodzieży i dorosłych.

A czym tak naprawdę jest kendo? Odmianą szermierki zwana potocznie kenjitsu, w której miecz zastąpił bambusowy kij. Zawodnicy w czasie zawodów walczą maksymalnie do 5 minut, chyba, że jeden z nich wcześniej zdobędzie dwa punkty. Zdobywa się je za celne trafienie w głowę, korpus, rękę lub zadając cios w gardło. Dla bezpieczeństwa zawodnicy walczą w specjalnym stroju. Na kimono zakładają ponadto specjalny pancerz, na głowę maskę, używają także rękawic.

Często się zdarza, że na trening przychodzą ludzie, którzy tak naprawdę nie wiedzą czym jest kendo. Wiedzą tylko, że to sztuka walki - mówi Zbigniew Misiak, instruktor UKS w Łodzi. Misiak był członkiem polskiej kadry, która w 1989 roku odniosła jak dotąd największy sukces męskiego kendo. W Amsterdamie zdobył w drużynie brązowy medal Mistrzostw Europy. W UKS Kendo Łódź trenuje 30 osób. Treningi mogą rozpocząć już chłopcy w wieku 12 lat. Ograniczeń wieku nie ma. Problemem może być tylko strój kendoki, czyli zawodnika kendo. Tysiąc złotych może odstraszyć potencjalnych chętnych, lecz dla rozpoczynających treningi wystarczy zwykła koszulka i dres.

Sport ten najpopularniejszy jest w kraju z którego się wywodzi. W Japonii uczniowie mają obowiązkowe zajęcia kendo. Wielu z nich rezygnuje z tego po skończeniu studiów. - Z 6 mln osób trenujących kendo na świecie, 4 mln to Japończycy - powiedział Zbigniew Misiak. - Relacje z zawodów można zobaczyć tam w telewizji, a przerwy pomiędzy pojedynkami wykorzystywane są na potrzeby reklamodawców. Ważne jest jednak podtrzymywanie japońskiej tradycji - objaśnił Misiak.

Kendo jest wyjątkowe. Znacznie różni się od innych sportów walki, samą kulturą walki. Zawodnicy nie wykonują niedozwolonych ciosów, za nieumyślne uderzenie przeciwnika obowiązkowo muszą przeprosić rywala. Nie można zbytnio cieszyć się ze zwycięstwa, bo pokonanie rywala w walce na prawdziwe miecze oznaczałoby jego śmierć. Tak więc instruktorzy kendo uczą nie tylko walki, lecz także dobrego wychowania.

Więcej informacji można znaleźć na stronach: Polskiego Związku Kendo oraz UKS Kendo Łódź**.

MMŁódź poleca:


MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:

Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto