Kalkulator ubezpieczeń – gdzie liczy się nie tylko cena!

Materiał informacyjny mubi.pl
Czy kupując telewizor lub smartfon, bierzesz pierwszy model z brzegu? A może wybierasz ten najtańszy bez względu na markę, jakość ekranu czy funkcje? Jeśli tak, to zapewne często musisz wymieniać te sprzęty. Z ubezpieczeniami jest podobnie. Kupowanie najtańszej opcji ma ograniczony sens. Zazwyczaj warto przyjrzeć się większej liczbie propozycji. Właśnie do tego służą porównywarki ubezpieczeń!

Do najpopularniejszych ubezpieczeń zaliczyć można ubezpieczenie pojazdu, ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie mieszkania i ubezpieczenie na życie. W tym artykule zajmiemy się kalkulatorami tych pierwszych – wskażemy jak z nich korzystać i na co zwrócić uwagę przy wyborze ochrony.

Ubezpieczenie a jego cena – zazwyczaj nie jest najważniejsza!

Z popularnych ubezpieczeń kupowanych przez przysłowiowego “zwykłego Kowalskiego” tylko ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe, na co wskazuje specjalna ustawa. Fakt ten ma zasadnicze znaczenie dla wszystkich właścicieli pojazdów. Dlaczego jest to tak ważne w kontekście tematu tego artykułu?

Przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych opisują między innymi działanie ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (nasze popularne OC samochodu). W związku z tym reguły te dotyczą wszystkich, także ubezpieczycieli, co powoduje, że każdy z nich oferuje dokładnie taką samą ochronę. Wniosek? Zawsze wybieramy najtańsze OC, ponieważ działa ono identycznie bez względu, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym je kupimy!

Zupełnie inną kwestią jest kupno ubezpieczenia dobrowolnego. Zarówno te turystyczne, jak i komunikacyjne, oferowane są w różnych wariantach, co przekłada się między innymi na warunki ochrony. Na co więc powinniśmy patrzeć przy ich wyborze?

Kupując dobrowolne ubezpieczenia, powinniśmy zawsze zwracać uwagę na przedmiot i zakres ochrony, a więc to, co chronią i w jakich sytuacjach. Ogromne znaczenie ma także suma ubezpieczenia, która określa górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli to, jak wysokie może być maksymalne odszkodowanie lub pomoc. Warto zwrócić także uwagę na wyłączenia odpowiedzialności. To kompozycja wszystkich tych rzeczy, a nie tylko cena, która jest oczywiście ważna, powinny decydować o wyborze konkretnej oferty ubezpieczenia, by była jak najlepiej dopasowana do naszych potrzeb – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Widzimy więc, że patrzenie wyłącznie na cenę ma sens w przypadku ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. W innych przypadkach warunki ochrony opisane w OWU są równie ważne. Ich analiza pozwala wybrać taką ochronę, która może być realnie pomocna i przydatna.

Kalkulator ubezpieczeń turystycznych – prosta droga do bezpiecznego wyjazdu

Ubezpieczenie turystyczne najwygodniej kupić poprzez kalkulator ubezpieczeń, który jest częścią porównywarki ubezpieczeń. Pozwala on na zestawienie różnych ofert od wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Jednak najpierw proszeni jesteśmy o odpowiedź na kilka pytań (przykład kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi):

  • miejsce wyjazdu (wskazujemy kraje),
  • okres ubezpieczenia (data rozpoczęcia i zakończenia),
  • liczbę podróżnych (data urodzenia i ewentualne rozszerzenie ochrony o choroby przewlekłe),
  • aktualny pobyt (Polska, czy za granicą),
  • cel podróży (od zwiedzania, przez określone sporty, po pracę fizyczną).

Odpowiedzenie na pytania zajmuje maksymalnie minutę, może dwie. Nie podajemy danych poufnych, a po wciśnięciu przycisku “pokaż oferty” zobaczymy przygotowane dla nas propozycje od najtańszej do najdroższej. Nie wybierajmy od razu tej najtańszej, tylko zapoznajmy się z pozostałymi – może interesować nas będzie pełna ochrona!

Kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych – wylicz sobie polisę

Poprzez porównywarkę ubezpieczeń możemy znaleźć także ubezpieczenia samochodu czy jednośladu. Kalkulator OC pozwoli nam na wyliczenie ofert specjalnie przygotowanych do podanych przez nas danych. W przypadku ubezpieczeń pojazdów należy podać informacje związane z:

  • pojazdem – rok produkcji, marka, model, wersja, pojemność silnika;
  • użytkowaniem – sposób użytkowania (prywatny, w ramach działalności), stan licznika, planowany przebieg, data pierwszej rejestracji, miejsce parkowania;
  • właścicielem/właścicielami – data urodzenia, kod pocztowy zameldowania, rok uzyskania prawa jazdy, stan cywilny, historia ubezpieczenia.

Również w kalkulatorze ubezpieczeń OC nie trzeba podawać danych poufnych. Jednak możemy zgodzić się na wpisanie numeru rejestracyjnego, imienia, nazwiska czy numeru PESEL, dzięki czemu otrzymamy większą liczbę oferty – część ubezpieczycieli wymaga takich danych do przedstawienia oferty.

Przeglądarki ubezpieczeń to bezpieczne i wygodne narzędzia, dzięki którym można szybko, wygodnie oraz bez pośpiechu znaleźć ubezpieczenie. Do tego poprzez porównanie zwiększamy szanse na znalezienie tańszej, a także korzystniejszej oferty bez konieczności przechodzenia przez dziesiątki stron poszczególnych firm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto