Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jazz Kamikaze w Wytwórni

Marta Roszkowska
Marta Roszkowska
Wszystkich wielbicieli jazzowego, lecz niekoniecznie subtelnego grania, z pewnością nie rozczarował czwartkowy koncert Jazz Kamikaze w Klubie Wytwórnia.

Tegoroczne wydanie Letniej Akademii Jazzu serwuje łódzkiej publiczności coraz mocniejsze brzmienia. Zaczęło się od bluesa w wykonaniu Leszka Cichońskiego i Mike’a Greene, tydzień temu legendarne Laboratorium przeniosło widownię w świat dźwięków fusion, z kolei wczoraj wieczorem scena Wytwórni zadrżała od power-jazzu. A wszystko to za sprawą niezwykle energetycznej grupy ze Skandynawii, Jazz Kamikaze.

Na koncercie nie zabrakło potężnego rockowo-jazzowego brzmienia, które przeplatało się z jazzową improwizacją i elementami elektroniki. Nie był to może koncert przeznaczony dla miłośników smooth jazzu, chociaż pomiędzy mocne uderzenia skandynawski kwintet zgrabnie wplatał balladowe melodie.

Radość z grania, energia rozpierająca młodych skandynawskich muzyków przenosiła się na publiczność, która bardzo żywiołowo i entuzjastycznie reagowała na występ zespołu. I tym razem, nie obyło się bez bisu, podczas którego widownia bawiła się już na stojąco.

Grupę Jazz Kamikaze tworzy pięciu młodych muzyków ze Skandynawii (Marius Neset - sax, Morten Schantz - piano, Daniel Heloey Davidsen - el. guitar, Kristor Broedsgaard - double bass, Anton Eger - drums), którzy zaczęli współpracować w pierwszej połowie 2005 roku, jako projekt w konkursie talentów młodego jazzu zorganizowanego przez Duńskie Towarzystwo Jazzowe. Ich debiutancka płyta, „Mission I”, ukazała się w 2005 roku i zdobyła 2 nagrody, jeszcze zanim zespół obchodził pierwszą rocznicę działalności. W 2007 roku ukazała się nowa płyta formacji, „Travelling at the speed of sound”.

Fot. Marta Roszkowska

W ciągu dnia, warsztaty w ramach II Letniej Akademii Jazzu poprowadził Tomasz Łosowski. - Zdobytą w szkole muzycznej I i II stopnia wiedzę Tomasz Łosowski przekazuje młodym adeptom perkusji podczas warsztatów i pokazów zwanych „drum clinic”. Jego wykłady prezentują nowatorskie, inspirowane grą największych mistrzów podejście do roli bębnów we współczesnej muzyce rozrywkowej i jazzie - informuje Michał Padkowski, koordynator sceny jazzowej Klubu Wytwórnia.

Tomasz Łosowski jest kolejnym, po Leszku Cichońskim i Marku Raduli, wykładowcą II Letniej Akademii Jazzu. Ten polski pianista, perkusista, producent muzyczny, kompozytor i muzyk sesyjny jest synem Sławomira Łosowskiego, współzałożyciela grupy Kombi. To właśnie z tą formacją Tomasz rozpoczął swoją karierę muzyczną. Gruntowne wykształcenie i błyskotliwa technika spowodowały, że błyskawicznie dołączył do czołówki polskich perkusistów. Później związał się z zespołem Orangetrane, z którym nagrał dwie płyty. Dziś na stałe współpracuje z basistą Wojtkiem Pilichowskim i gitarzystą Markiem Raduli, z którymi występuje pod nazwą IIR2. W 2004 roku nagrał debiutancki album pt. C.V.

Przed koncertem wyświetlony został film "Pianiści" z cyklu Od Raga Do Rocka z J. Berendtem w reżyserii Andrzeja Wasylewskiego.

A już za tydzień, 30 lipca, uczestnicy II Letniej Akademii Jazzu będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach wokalnych, które poprowadzi Elżbieta Zapendowska. Wieczorem na scenie Klubu Wytwórnia wystąpią Lora Szafran i Andrzej Jagodziński Trio.

Przeczytaj również:

Koncert Laboratorium w Wytwórni

Leszek Cichoński i Mike Greene na scenie Wytwórni


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto