Inwestycje lokalne vs. potrzeby społeczne – tak może rozwijać się miasto, gdy ma na to odpowiednie środki finansowe

Materiał promocyjny Banku Gospodarstwa Krajowego
Co łączy budowę dróg, inwestycje w odnawialne źródła energii, rozwój i ekspansję polskich firm oraz budowę mieszkań komunalnych i społecznych? To obszary ważne dla polskiej gospodarki, społeczeństwa i… dla Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), który w tym roku świętuje setną rocznicę swojego powstania.

Dlaczego te obszary są ważne dla BGK? Ponieważ to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. Jego misją jest wspierane zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Dlatego realizuje programy i udziela finansowań, które wpływają m.in. na powstawanie miejsc pracy, rozwój infrastruktury i przemysłu.

Infrastruktura istotna dla społeczności lokalnych

Wśród licznych przykładów inwestycji, do których realizacji przyczynił się BGK, jest budowa Trasy Łagiewnickiej w Krakowie. To jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych w tym mieście w ostatnich latach. Blisko 4 km dwujezdniowej trasy z bezkolizyjnymi skrzyżowaniami pięć tuneli i dwa mosty, ścieżki rowerowe, a także linia tramwajowa. Dzięki trasie został częściowo wyprowadzony z centrum ruch międzydzielnicowy, co zmniejszyło korki i pomogło obniżyć emisję spalin stojących w korkach pojazdów. Dodatkowo trasa daje mieszkańcom Krakowa znaczną oszczędność czasu.

Inwestycja powstała dzięki zaangażowaniu instytucji finansowych. Głównym kredytodawcą był Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), a dodatkowe wsparcie zapewnił Bank Gospodarstwa Krajowego.

Efektywność energetyczna

Ponad 600 km od Krakowa leży Szczecinek. W tym mieście działa Szczecinecka Spółdzielnia Mieszkaniowa, która przeprowadziła w zarządzanych przez siebie budynkach kompleksową termomodernizację. Także do realizacji tej inwestycji przyczynił BGK. Spółdzielnia skorzystała z dofinansowania w postaci premii termomodernizacyjnej z Programu TERMO realizowanego przez polski bank rozwoju. Inwestycje w termomodernizację to przedsięwzięcia kosztowne i równocześnie bardzo potrzebne – poprawiają efektywność energetyczną budynków, co pozwala ograniczyć zużycie energii i w efekcie obniżyć koszty ogrzewania.

Rozwój przedsiębiorczości i przemysłu

Jednym z silników napędzających naszą gospodarkę są przedsiębiorstwa. Sam tylko sektor małych i średnich firm generuje prawie połowę polskiego PKB. Ich rozwój jest więc kluczowy dla gospodarczej kondycji kraju dziś i w przyszłości. Dlatego BGK aktywnie wspiera polskie firmy – od dużych po mikroprzedsiębiorstwa.

Przykłady firm, które skorzystały z finansowania udzielanego przez BGK można mnożyć. To m.in. firma przykład to obecny na rynku od 40 lat SaMASZ - producent nowoczesnych maszyn rolniczych, który produkuje ok. 300 różnych maszyn dla rolnictwa oraz maszyn komunalnych i urządzeń zimowego utrzymania dróg. Wśród

podmiotów, które skorzystały z finansowania w BGK jest także SUCCESS Logistics Group, która m.in. dzięki finansowaniu udzielonemu przez polski bank rozwoju wybudowała centrum logistyczne.

Misją Banku Gospodarstwa Krajowego jest wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Dlatego realizujemy programy i udzielamy finansowań, które wpływają na poprawę jakości życia lokalnych społeczności, rozwój przedsiębiorstw i całej gospodarki – mówi Marcin Pawlik Dyrektor Regionu Łódzkiego BGK.

Modelowe działanie

Aby skutecznie realizować swoją misję, BGK działa przez model biznesowy, który skupia się na 8 obszarach: rozwój przemysłu; przedsiębiorczości; infrastruktura; transport i logistyka; mieszkalnictwo; ochrona zdrowia; spójność społeczna i terytorialna; finanse publiczne oraz bezpieczeństwo strategiczne.

Dziś BGK - bank ze stuletnią historią jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie i Frankfurcie nad Menem. Wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm.

Polski bank rozwoju, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Inwestycje lokalne vs. potrzeby społeczne – tak może rozwijać się miasto, gdy ma na to odpowiednie środki finansowe - Dziennik Łódzki

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto