Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmach Sądu na ukończeniu

Redakcja
W bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowego budynku z lat 30. XX wieku, wzniesionego wg projektu Józefa Kabana-Korskiego stanął nowy gmach Sądu Okręgowego w Łodzi.

Pierwotnie, już w okresie międzywojennym, planowano skupienie kilku instytucji sadowniczych w nowoczesnym dystrykcie administracyjnym.

Okolice ul. Narutowicza obfitują w budynki wzniesione własnie w tamtym okresie - modernistyczne, elekanckie i w wielu wypadkach monumentalne, prawdziwie wielkomiejskie.

Światowy kryzys, a w latach późniejszych wybuch wojny i zmiana ustroju Rzeczypospolitej doprowadziły do zaniechania realizacji tegoz projektu, a zakupiona pod budowe kolejnych gmachów działka pozostała, aż do niedawna - niezabudowana.

Gdy w roku 2007 zapadła ostateczna decyzja o konieczności rozbudowy, rozwijającego się Sądu, po rozpisaniu konkursu architektonicznego, wyłoniono jeden projekt, nawiązujący bezpośrednio do już istniejącego obiektu, a dodatkowo - najtańszy w realizacji (koszt ok 46 mln. zł).

Projekt zakładał stworzenie eleganckiego, będącego dopełnieniem bryły zabytkowego budynku, gmachu, który nie tylko wpisałby się w zabytkową tkankę dzielnicy, ale i stanowił przykład nowej jakości łódzkiej architektury. Koncepcja i plany budowy powstały w krakowskim studiu architektonicznym Wojciech Obtułowicz i Partnerzy.


Fot. Arkadiusz Fochtman

Nowy gmach posiada cztery kondygnacje i dwa wejścia. W piwnicy powstaje ogromna sala rozpraw (600 mkw.), a na kondygnacjach 22 kolejne. W budynku znajdą się osobne szlaki komunikacyjne dla sędziów, pracowników i interesantów oraz osobne dla oskarżonych.

Obiekty mają zostać połączone przeszkloną galerią, znajdującą się na wysokości pierwszego piętra. Aby wprowadzić to udogodnienie, konieczną okazała się likwidacja dwóch pomieszczeń na pierwszym piętrze zabytkowego budynku.

Po przeprowadzeniu prac wykończeniowych, część piwnic zostanie wykorzystana na podjazdy dla konwojów policyjnych, dowożących oskarżonych na odbywające sie w budynku rozprawy sądowe.

Głównym wykonawcą jest firma Polimex Mostostal z Warszawy, która pokonała inne czołowe firmy budowlane w Polsce przedstawiając ostatecznie najtańszą ofertę: 46 mln zł (najdroższa wynosiła 76 mln zł). Środki na budowę, przekazało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Do nowego budynku zostanie przeniesiony Sąd Apelacyjny. Do zwolnionych pomieszczeń wprowadzą się cztery wydziały Sądu Okręgowego, mieszczące się obecnie w kamienicy przy skrzyżowaniu ul. Zielonej i Wólczańskiej.  

Obiekt, mimo iż poprawny w swojej formie, nie zachwyca jakością wykonania, wyborem materiałów wykończeniowych. Panele, w których miały pojawić się, zapowiadane jeszcze niedawno przez Grażynę Jeżewską - przedstawiciele biura prasowego łódzkiego sądu okręgowego, pozdobne płaskorzeźby wypelnione zostały mdłymi płytami.

Elewacja, ocieplona styropianem, szorstka i nazbyt jasna, z pewnością w ciągu kilku najbliższych lat ulegnie zabrudzeniu, pdoobnie jak wiele niedawno wyremontowanych obiektów, przy których zastosowano podobną technikę i podobne materiały.

Nie jest źle, choć, jak zawsze w Łodzi - można było zrobić to dużo lepiej...

Przeczytaj także:
- "Wczoraj i dziś" - Rewitalizacja Łodzi
- Nowe oblicze Łodzi!

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto