Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gilgamesz - wystawa prac Marka Żuławskiego

Redakcja
Od dziś,10 lutego do 12 marca w galerii Biblioart, mieszczącej się w budynku Biblioteki Politechniki Łódzkiej, podziwiać będzie można wystawę ilustracji autorstwa Marka Żuławskiego. Seria kolaży i serigrafii stworzona została specjalnie na potrzeby albumowego wydania opowieści o Gilgameszu.

Powszechnie uważany za najstarszy utwór epicki poemat, powstał blisko pięć tysięcy lat temu. Opowiada historię legendarnego władcy miasta Ur (obecnie Al-Warka w Iraku), który znany był ze swej siły, piękna i wyjątkowo surowych rządów. Choć znany był w Europie już w starożytności, w wyniku zawirowań historycznych pamięć o nim przetrwała jedynie w kilku przekazach rzymskich i greckich autorów.

Najpełniejsza znana obecnie wersja eposu pochodzi z VII w.p.n.e., a odkryta została dopiero w połowie wieku XIX, podczas prac wykopaliskowych w ruinach starożytnej Niniwy.

W ciągu kolejnych dziesięcioleci poemat zyskał ogromną rzeszę zarówno badaczy jak i wielbicieli. Dzięki swojej ponadczasowości stał się dziełem poczytnym, tłumaczonym na wiele języków.

Żuławski po raz pierwszy zetknął się z opowieścią o życiu Gilgamesza w wieku lat kilkunastu, a jedyne wówczas polskie tłumaczenie dziełe, autorstwa Józefa Wittlina, wywarło na nim ogromne wrażenie.

Gdy w połowie lat 70' pojawiła się propozycja wykonania ilustracji do albumowego angielskiego wydania poematu, Żuławski ochoczo przystąpił do pracy. Cykl czternastu kolaży i serigrafii gotowy był w roku 1978. Mimo iż wstępne wydanie, matryce, ilustracje oraz projekty były już niemal na ukończeniu, album nigdy nie ukazał się w planowanej wersji.

Pożar zakładów graficznych Magera w nocy 6 grudnia 1978 r. zniweczył wszelkie plany wydawnictwa jak również pochłonął owoc prac artysty. Mimo iż grafiki zostały wykonane raz jeszcze - w lepszej wersji - jak twierdził sam Żuławski, ukazały sie dopiero w polskim wydaniu Gilgamesza, które przygotowane zostało przez Polski Instytut Wydawniczy po śmierci artysty, w roku 1986.

Eksponaty wchodzace w skład wystawy pochodzą ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, do której trafiły dzięki chojności żony artysty - Maryli Żuławskiej. Są to jedyne istniejące oryginalne i pierwotne wersje grafik.


Marek Żuławski (1908 - 1985) ur. w Rzymie, polski malarz, grafik, krytyk i eseista. Wychował się w Zakopanem, w latach 1926-1933 studiował w warszawskiej ASP. W 1935 r. wyjechał na stypendium do Paryża, w 1936 roku na stałe przeniósł się do Londynu. Początkowo malował pod wpływem postimpresjonizmu, w wyniku doświadczeń wojennych wykształcił własny styl, odznaczający się uproszczeniem formy i zgaszonym kolorytem. Archiwum jego prac znajduje się obecnie w Archiwum Emigracji w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu.

MMŁódź poleca:

MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:

Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto