MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie się podziały łódzkie włókniarki? Spacer z Łódzkim Szlakiem Kobiet

Natalia Jóźwiak
Natalia Jóźwiak
W sobotę, 25 maja, odbędzie się kolejny spacer z Łódzkim Szlakiem Kobiet. Organizatorzy oprowadzą uczestników trasą włókniarek; po dawnym imperium przemysłowym Ludwika Geyera oraz Karola Scheiblera, pokazując panoramę życia kobiet w Łodzi od XIX wieku po lata 90. wieku XX.
W sobotę, 25 maja, odbędzie się kolejny spacer z Łódzkim Szlakiem Kobiet. Organizatorzy oprowadzą uczestników trasą włókniarek; po dawnym imperium przemysłowym Ludwika Geyera oraz Karola Scheiblera, pokazując panoramę życia kobiet w Łodzi od XIX wieku po lata 90. wieku XX. HAWA / Facebook / Łódzki Szlak Kobiet
Łódzki Szlak Kobiet serdecznie zaprasza na spacer śladami włókniarek, który odbędzie się w najbliższą sobotę. To wyjątkowa okazja, by poznać historię łódzkiego przemysłu włókienniczego oraz rolę kobiet w rozwoju miasta. Szczegóły dotyczące wydarzenia znajdziecie w poniższym artykule.

Kobiety w przemyśle włókienniczym

Podczas spaceru dowiecie się, dlaczego przemysł włókienniczy rozwinął się właśnie w Łodzi i dlaczego chętnie przyjmowano tam do pracy młode kobiety z okolicznych wsi. Ponadto, prowadzący spacer przypomną, jak wyglądała praca na trzy zmiany i wyjaśnią, z jakiego powodu i w jaki sposób włókniarki strajkowały czy angażowały się politycznie.

Będziecie mogli usłyszeć historie o strajkach łódzkich robotnic, między innymi w dwudziestoleciu międzywojennym, i marszu głodowym kobiet.

Historie konkretnych kobiet

Nie zabraknie opowieści o konkretnych postaciach, takich jak: Maria Wedmanowa, która pracowała u Geyera, Józefa Bariaszowa, uczestniczka rewolucji 1905 roku czy Michalina Tatarkówna-Majkowska, wywodząca się z rodziny włókienniczej, rządząca Łodzią w latach 60. XX wieku. Każda z tych kobiet miała ogromny wpływ na historię i rozwój naszego miasta.

Codzienność włókniarek

Podczas spaceru dowiecie się również o codziennym życiu łódzkich włókniarek – warunkach życia, wychowywaniu dzieci, czasie wolnym i rozrywkach. Wędrówka zakończy się na Księżym Młynie, jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc związanych z historią włókiennictwa w Łodzi.

Zbiórka i trasa spaceru

Zbiórka uczestników odbędzie się o godzinie 10:00 przed Centralnym Muzeum Włókiennictwa przy ulicy Piotrkowskiej 282. Spacer poprowadzi nas przez dawne imperium przemysłowe Ludwika Geyera oraz Karola Scheiblera, ukazując życie kobiet w Łodzi od XIX wieku aż po lata 90. XX wieku.

Udział w spacerze jest bezpłatny.

Jeśli ktoś potrzebowałby specjalnej asysty, na miejscu będzie obecna wolontariuszka, która służy pomocą.

Zadanie „Miasto kobiet, miasto pracy” jest realizowane dzięki finansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Autorką identyfikacji wizualnej projektu jest Magdalena Krzywkowska-Kołodziejska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto