Fundacja Rozwoju Gminy Kleszczów

Artykuł sponsorowany
W Kleszczowie, jednej z najbogatszych gmin w Polsce, od kilkunastu lat konsekwentnie realizowany jest plan rozbudowy tamtejszych stref przemysłowych. Gmina swoje bogactwo zawdzięcza podatkom płaconym przez bełchatowską kopalnię (znaczna część węgla znajduje się bowiem na terenie gminy–przyp. red.).

W Kleszczowie mają jednak świadomość, że już w niedługim czasie węgiel wydobywany z terenu gminy się skończy, dlatego myślą o przyszłości. Dlatego do czterech stref przemysłowych ściągane są firmy budujące nowoczesne zakłady pracy. Sprowadzaniem kolejnych inwestorów do gminy zajmuje się powołana do życia w połowie lat 90. Fundacja Rozwoju Gminy Kleszczów. Według przyjętej strategii rozwoju gminy, kołem zamachowym jej rozwoju ma być nowoczesny przemysł i technologie. Efekt?

Obecnie w kleszczowskich strefach działa już ponad 20 nowoczesnych zakładów produkujących różnorodny asortyment, począwszy od środków czystości, przez kosmetyki, zaprawy tynkarski, po rury z tworzyw sztucznych, tworząc ponad 2.000 miejsc pracy. Dziś już widać, że bogata gmina stała się atrakcyjnym miejscem do inwestowania.

W tym roku dobiegają końca przygotowania do rozpoczęcia budowy trzech zakładów i mam nadzieje, że już jesienią rozpoczną się prace budowlane –mówi Andrzej Szczepocki, prezes Fundacji Rozwoju Gminy Kleszczów.

Prąd z odpadów komunalnych, paliwo ze spirytusu, a z celulozy...gąbki
Najprawdopodobniej jeszcze we wrześniu w strefie w Bogumiłowie rozpocznie się budowa Zakładu Przetwarzania Odpadów opartego na technologii pirolizy, która będzie polegała na przetwarzaniu odpadów komunalnych na gaz, a później na prąd. Fabrykę ma wybudować spółka Eko-Region wraz z brytyjskim inwestorem. Zakład powstanie w ciągu półtora roku, a koszt jego budowy powinien zamknąć się w kwocie 250mln złotych. Zatrudnienie w tym zakładzie ma znaleźć około stu osób

Obecnie opracowywany jest projekt wykonawczy zakładu, który już wkrótce powinien być gotowy – mówi Andrzej Szczepocki.

Kolejną inwestycją, która powinna rozpocząć się w tym roku, będzie fabryka produkująca benzynę ze spirytusu gorzelnianego. Początkowo spirytus będzie dowożony z okolic zakładu. Są jednak prowadzone rozmowy z inwestorem, który chciałby w strefie wybudować gorzelnię, aby spirytus można było produkować na miejscu i odbierać go już na etapie powstawania oparów.
Jak tłumaczą pomysłodawcy, chodzi tutaj głównie o zmniejszenie kosztów. Produkując paliwa, dodaje się tzw. etanol. Aby stał się on składnikiem paliwa, musi przejść kolejne etapy przetworzenia, m.in. produkcję spirytusu, a także jego późniejsze odwodnienie polegające na pozbyciu się w 99 proc. wody. Inwestorzy liczą, że w przypadku powstania gorzelni, benzynę ze spirytusu można byłoby produkować już na etapie powstających oparów.
Budowa zakładu będzie trwała około roku. Koszt jego budowy ma zamknąć się w kwocie ok. 50 milionów złotych. Fabryka ma zapewnić około 80 miejsc pracy.

Trzecią inwestycją w gminie Kleszczów będzie fabryka wybudowana przez amerykańsko-włoską firmę Sponcel, która ma produkować gąbki z celulozy. Wśród odbiorców będzie m.in. włoska frima Arix, działająca już w strefie w Kleszczowie, zajmująca się produkcją środków czystości. Hale,które powstaną, zajmą powierzchnię 6 hektarów i w całości mają być zabudowane. W tym przypadku zatrudnionych zostanie blisko stu pracowników.

Zamieńmy węgiel na słońce, czyli centrum fotowoltaiki
W Kleszczowie z optymizmem patrzą w przyszłość, bo w bogatej gminie chcą inwestować kolejne firmy. Obecnie najważniejszym projektem, o którym myśli Fundacja Rozwoju Gminy Kleszczów w kontekście najbliższych lat, jest budowa centrum fotowoltaiki.
W 2017 roku kończy się węgiel w Kleszczowie i czymś musimy go zastąpić – mówi Andrzej Szczepocki. – Dlatego powstał projekt „Zamieńmy węgiel na słońce” – z myślą o wybudowaniu
centrum fotowoltaiki.

Centrum produkowałoby wszelkie elementy potrzebne dla elektrowni słonecznych, m.in. panele, stelaże, akumulatory, konwektory. Zainteresowane zainwestowaniem w gminie Kleszczów są najlepsze firmy z branży, m.in. z Japoni, Hiszpani i Niemiec.

– _Takiego centrum nie ma jeszcze w tej części Europy. Mamy historyczną szansę zebrać w jedno miejsce jedne z najlepszych firm w tej dziedzinie _– mówi Andrzej Szczepocki.

Si Power Centrum jest planowane w strefie przemysłowej w Żłobnicy na blisko pięćdziesięciu hektarach. Inwestycja ta może dać nawet kilkaset miejsc pracy. Obecnie inwestorzy czekają na zmianę przepisów w kraju odnośnie odnawialnych źródeł energii (OZE), dzięki którym inwestowanie w fotowoltaikę stanie się opłacalne.
Ostateczna decyzja co do realizacji tak dużego projektu jest uzależniona w dużej mierze od finalnego kształtu ustawy o OZE, nad którą obecnie toczą się prace.

W Kleszczowie chcą dalej inwestować w infrastrukturę
Zmyślą o inwestorach gmina chce rozwijać infrastrukturę transportową. W tym celu odbyło się już wspólne spotkanie kilku gmin zorganizowane przez Fundację Rozwoju Gminy Kleszczów, aby wspólnie z sąsiednimi samorządami starać się w latach 2014-2020 o unijne pieniądze na modernizację linii kolejowej z Piotrkowa w kierunku Rogowca. Chodzi o to, aby do stref przemysłowych mogły docierać pociągi.

W przyszłości gmina będzie się starała o połączenie dróg A1 z S8 drogą wojewódzką biegnącą w pobliżu Kleszczowa, tak aby od tych ważnych węzłów drogowych łatwo można było dostać się do gminy.

Opracowana jest też koncepcja lotniska z pasem o długości 3 kilometrów, które w przyszłości może powstać przy strefie w Bogumiłowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto