Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fizyka nie jest taka straszna, czyli OmNIBus zawitał do Łodzi

Przemek Dana
Przemek Dana
W czwartek, 22 kwietnia do Łodzi zjechali gimnazjaliści z całego województwa, by przekonać się, że fizyka może być ciekawa i interesująca. Udowadniali to, podczas nietypowych doświadczeń, naukowcy z Politechniki Poznańskiej.

Podczas demonstracji młodzi ludzie dowiedzieli się na przykład co zrobić, gdy w mp3 wyczerpią się baterie. Okazuje się, że to nic strasznego, co udowodniła mgr Dorota Gołębiewska. Z pomocą przychodzą wtedy... środki spożywcze, które z pewnością znajdziemy w lodówce takie jak cytryna, pomidor, ogórki kwaszone, cola. Wystarczy tylko wcisnąć cynkową i miedzianą blaszkę np. w cytryny i gotowe. Mp3 znów zacznie grać. Na trzech cytrynach można zasilić małą pozytywkę, kalkulator, zegarek, a także wiele innych urządzeń elektrycznych.


Ile kosztuje piorun?

Naukowcy z Poznania przybyli do Łodzi w ramach projektu "Fascynacje zaklęte w nauce i biznesie". W trakcie naukowego show "OmNIBus" udowadniali, że wszystkie zjawiska fizyczne, które towarzyszą ludzkości od początku dziejów, są starsze, niż dinozaury. Tegoroczna edycja imprezy odbywa się pod hasłem "Śladami elektronu wędrowniczka”, dlatego między innymi inż. Marek Weiss pokazał gimnazjalistom, jak zaprzęgnąć elektrony do pracy w urządzeniu o nazwie lewitator. Układ sprzężony z elektromagnesem i laserem potrafił zawiesić w powietrzu nawet półkilogramowe przedmioty. Na wszystkich uczestnikach ta konstrukcja zrobiła "piorunujące wrażenie".

A propos pioruna - gimnazjaliści sprawdzali też na przykład, ile kosztuje takie wyładowanie w atmosferze? Podczas wykładu uczniowie wraz z prowadzącym obliczyli, że błyskawica kosztuje ok. 7 tys. zł.

Nie tylko oglądali, ale i doświadczali

Podobnych wykładów i pokazów było znacznie więcej. Młodzi konstruktorzy przekonali się też, że na zbudowanie silniczka wystarczy 5 minut, jeśli ma się tylko pod ręką drucik, baterię i silny magnes. Podczas pokazów gimnazjaliści byli zapraszani do asystowania przy doświadczeniach i choć przez chwilę mogli poczuć się jak prawdziwi naukowcy. Na koniec wykładu każdy mógł podejść i samodzielnie przeprowadzić doświadczenie, porozmawiać z inżynierami i zaspokoić swoją ciekawość i pęd do wiedzy.

Więcej informacji o projekcie i miejscach, w których odbędą się następne pokazy, można znaleźć na stronie: www.naukaibiznes.pl

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto