Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ferie 2012 w Łodzi: IPN, Indygo, Muzeum Bajki Se-ma-for, Laboratorium Działań Artystycznych

JC
archiwum wiadomości24
Wystawa pt: "Jarocin w obiektywie bezpieki", zajęcia warsztatowe dotyczące niezależnej muzyki lat 80., obecności sportu w sztuce bądź też projektowania i wykonywania wyrobów ceramicznych a także warsztaty plastyczne - dotyczące konstrukcji lalek animacyjnych, to oferty przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej, Pracownię Ceramiki Artystycznej Indygo, Laboratorium Działań Artystycznych oraz Muzeum Bajki Se-ma-for .

Instytut Pamięci Narodowej

**
Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 21 w Łodzi (ul. Żubardzka 3)

Termin: 30.01-12.02
Program: wystawa pt. „ Jarocin w obiektywie bezpieki”. Ekspozycja, przygotowana przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, po raz pierwszy otwarta została 3 czerwca 2005 r. w podcieniach Ratusza i na Rynku Starego Miasta w Jarocinie. Powstała między innymi w oparciu o materiały operacyjne Służby Bezpieczeństwa, prowadzącej inwigilację festiwalu rockowego w Jarocinie. Ukazuje historię tej imprezy w latach 80. Podczas pracy nad wystawą starano się przedstawić nie tylko zakres inwigilacji i specyfikę SB-ckich źródeł, ale także ukazano problem na szerszym tle społecznym, docierając do muzyków, organizatorów festiwalu i ówczesnych decydentów. Opisano zmagania muzyków z cenzurą, ich stanowisko wobec przemian w kraju, stosunek do polityki i PRL-owskiej rzeczywistości. Rozmawiano z muzykami zespołów: Dezerter, Moskwa, Brygada Kryzys, Abbadon, T-Love, z organizatorem festiwalu Walterem Chełstowskim i ówczesnymi ministrami kultury: Kazimierzem Żygulskim i Józefem Tejchmą. W albumie znalazły się też wycinki prasowe, teksty utworów i reprodukcje plakatów i folderów festiwalowych.

Wystawie będą towarzyszyć zajęcia warsztatowe o niezależnej muzyce lat 80., prowadzone przez dr. Tomasza Toborka, kierownika Referatu Badań Naukowych OBEP IPN w Łodzi, autora wydanego przez Instytut albumu pt. „Niezależna muzyka rockowa” (Łódź 2010). Dla osób i grup zainteresowanych warsztatami dalszych informacji udziela Paweł Kowalski, tel. 42 616-27-18, e-mail: [email protected]


Pracownia Ceramiki Artystycznej Indygo

**
ul. Piotrkowska 138/140
Tel. 601 442 725

Program: Projektowanie i wykonywanie wyrobów ceramicznych. Na takich zajęciach można ulepić przedmiot użytkowy, np. kubek, miseczkę, albo biżuterię. Prace najpierw są lepione, wypalane w piecu do ceramiki, później szkliwione i ponownie wypalane. Powstałe prace są własnością uczestników. Koszt zajęć to 20 zł za godzinę. W cenie są wszystkie materiały.


Laboratorium Działań Artystycznych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

**
ul. Wojska Polskiego 121
Miejsce realizacji
ul. Dom Ogrodnika Park Źródliska I - Pl. Zwycięstwa 3 (obok Palmiarni)
Wiek uczestników: 6-10 lat

Terminy: cykl I – 30 styczeń - 3 luty 2012
cykl II – 06-10 luty 2012
w godz. 10.00-13.30
Program: Zimowe warsztaty artystyczne „ Sport w sztuce”. Celem warsztatów jest pokazanie dzieciom, na przykładzie wybranych dzieł sztuki, że sport może być źródłem inspiracji artystycznych, a także propagowanie idei – „w zdrowym ciele zdrowy duch” oraz zasad sportowej rywalizacji.
Francuski historyk i pedagog Pierre de Coubertin, który jest uważany za twórcę nowożytnego ruchu olimpijskiego twierdził, że człowiek w swej naturze powinien rozwijać się zarówno fizycznie, jak i duchowo. Sport nie tylko hartuje ciało, ale jest też metodą wychowania współczesnego człowieka w duchu pokoju.
Podczas warsztatów dzieci będą miały okazję poznać wybrane dzieła sztuki dotyczące problematyki sportowej, a także poprzez własną twórczość plastyczną przyjrzeć się różnorodnym aspektom sportu. Okazją do zainteresowania dzieci tematyką odnoszącą się do sportu są zbliżające się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w Polsce i na Ukrainie oraz XXX Letnie Igrzyska Olimpijskie w Londynie.
Koszt: 120 zł (za jeden cykl warsztatów – 5 spotkań od poniedziałku do piątku)
Informacji udziela Magdalena Stańczyk - 42 2547 494 i Agnieszka Hermel - 42 2547 481 lub e-mail –[email protected]


Muzeum Bajki Se-ma-for

**
ul. Targowa1/3
Tel. 42 682 26 01, 502 496 350

Program: Oferujemy bogaty i różnorodny program atrakcji. Uczestnicy będą mieli okazję poszerzyć swoje umiejętności plastyczne oraz odkryć nowe zdolności i pasje podczas licznych gier i zabaw. Opisy zajęć:
- Zwiedzanie wystawy
Muzeum Bajki Se-ma-for to wyjątkowe miejsce, w którym na co dzień można spotkać Misia Uszatka, Colargola, Muminki i bohaterów innych filmów wyprodukowanych w Studiu Filmowym Se-ma-for. Na wystawie zaprezentowane są lalki i fragmenty scenografii, zarówno z tych kultowych, znanych wszystkim dobranocek, jak i innych produkcji studia m.in.: „Trzech Misiów”, „Mordziaków” czy „Mokrej Bajeczki”.
- Warsztaty plastyczne :
„Moja własna lalka” – celem zajęć jest przybliżenie konstrukcji lalki animacyjnej oraz kolejnych etapów jej tworzenia. Warsztaty plastyczne polegają na wykonaniu lalki do animacji. Każdy może wykonać swojego Misia Uszatka!
„Zabawa w scenografa” – celem zajęć jest pokazanie tajników pracy scenografa. Warsztaty plastyczne polegają na wykonaniu scenografii do wymyślonej historii.
„Drabina marzeń” – warsztaty plastyczne polegają na wyklejaniu na desce swoich marzeń – wymyślonej postaci, miejsca, zdarzenia. Na zakończenie ozdobione deski łączone są, na zasadzie szczebli w drabinie, w jedno wspólne dzieło.
„Strachy i potwory” – warsztaty podejmujące temat lęków i strachów i sposobów w jaki sobie z nimi radzić. Uczestnicy wykonają w grupie dużą lalkę animacyjną „potwora”.
- Zabawy edukacyjne:
Bajkowa krzyżówka – zestaw zagadek dotyczących filmów Se-ma-fora, poszerza wiedzę z zakresu filmów animowanych.
Filmowe rebusy – zabawa dla dzieci, które chcą poznać tajniki pracy w studio filmowym, rozwija umiejętność czytania ze zrozumieniem.
Dziecięcy odkrywca – dzieci otrzymują zestaw zagadek – elementów scenografii i lalek i na specjalnej mapce muzeum mają je zaznaczyć, gra uczy spostrzegawczości, orientacji w przestrzeni.
Puzzle – dzieci mogą ułożyć wielkoformatową układankę z „Misiem Uszatkiem” i „Małym pingwinem Pik - Pokiem”
- Projekcje: (dobierane będą do wieku uczestników)
„Piotruś i wilk”, 30”
„Mokra bajeczka”, 24”
„Parauszek”, 2”
„Fantastyczny sklep z kwiatami”, 15”
„Radostki”, 10”
Terminy: I tydzień
30.01.2012 zwiedzanie muzeum+ zabawy + projekcja (6-12 lat)
31.01.2012 projekcja + warsztaty „Moja własna lalka” (4-12 lat)
1.02.2012 warsztaty „Zabawa w scenografa” (6 -12 lat)
2.02.2012 warsztaty niespodzianka
3.02.2012 warsztaty „Strachy i potwory” (6-12)
II tydzień
6.02.2012 projekcja + warsztaty „Drabina marzeń” ( 3-6 lat)
7.02.2012 projekcja + warsztaty „Zima Parauszka” (3-5 lat)
8.02.2012 projekcja + warsztat „Zabawa w scenografa” (6-12 lat)
9.02.2012 warsztat niespodzianka
10.02.2012 zwiedzanie muzeum, zabawy edukacyjne, projekcja (6-12 lat)
Koszt : 25 zł/os. – jednorazowe wejście/warsztaty
20 zł/os. – jednorazowe wejście, gdy dziecko uczestniczy w min. 3 spotkaniach
Wszystkim uczestnikom zapewniamy drobny poczęstunek w trakcie zajęć.
W ciągu tygodnia warsztaty odbywają się w godzinach 15.00 – 18.00.


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto