Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fascynacje zaklęte w nauce i biznesie - podsumowanie projektu

redakcja
redakcja
Minął kolejny rok z projektem "Fascynacje zaklęte w nauce i biznesie". Nowe eksperymenty, spotkania z ciekawymi ludźmi, dostarczyły wielu wrażeń, nowej wiedzy i umiejętności.

W projekcie brali udział między innymi uczniowie z pięciu gimnazjów w naszym województwie. Podobnie jak koledzy z całej Polski w minionym roku szkolnym uczestniczyli w zajęciach, warsztatach i wycieczkach skupionych wokół dwóch głównych tematów: w ramach nauk matematyczno-przyrodniczych zajęcia skupione były wokół "Ekologicznych azymutów" w trakcie, których młodzież planowała ekologiczne eksperymenty i uczyła się między innymi jak przewidywać zjawiska ekologiczne. Z kolei "Postaw na przedsiębiorczość" to temat zajęć z zakresu przedsiębiorczości, który obejmował zagadnienia związane z zakładaniem działalności gospodarczej.

Nauka w podróży

Jak co roku zajęcia w szkole urozmaicały różne wydarzenia. Uczniowie uczestniczyli w zagranicznej wycieczce, która jeszcze w Polsce rozpoczęła się od wizyty w Chorzowskim Planetarium. Młodzież obejrzała seans zatytułowany "Wirująca ziemia". Uczniowie zobaczyli jak zmienia się wygląd nieba i układ gwiazdozbiorów w ciągu roku, jaką rolę pełni Gwiazda Polarna, skąd biorą się fazy Księżyca i pory roku. - Tegoroczna wycieczka była naszpikowana atrakcjami - mówi Agata Lisiecka z Gimnazjum w Krakowie. - Organizatorzy postarali się, by każdą chwilę wykorzystać w fajny sposób - potwierdziła Patrycja Zioło.

Już poza granicami Polski uczniowie zwiedzili Biosphare w Poczdamie. Była to okazja, aby znaleźć się w wilgotnym lesie tropikalnym, będąc w środku Europy i zobaczyć ponad 20 000 gatunków tropikalnych roślin oraz zwierząt. W Muzeum Techniki w Berlinie wśród prezentacji wielu eksponatów, uczestnicy brali udział w licznych pokazach min. zobaczyli jak robi się walizki, papier, jak działały pierwsze studia filmowe oraz wiele innych. W Muzeum Higieny w Dreźnie każdy miał okazję zbadać czy jest nerwowy, zobaczyć jak działa układ kostny człowieka, zbadać swój refleks. W wycieczce wzięło udział łącznie 765 uczestników, w tym 693 uczniów.

Omnibus, czyli naukowe show

6 maja wyruszył w trasę Omnibus - nasz Projektowy autobus doświadczalny. Gościł w każdym z 16 województw Polski. Naukowe show przygotowane i prowadzone było przez "szalonych" naukowców z Politechniki Poznańskiej. Podobnie jak w zeszłym roku cieszył się ogromną popularnością ponieważ Omnibus to "żywy", interaktywny pokaz doświadczeń, w którym wszyscy ochotnicy mogą uczestniczyć i uczyć się poprzez zabawę.

W tym roku wykłady połączone z eksperymentami odbyły się pod tytułem "Śladami elektronu wędrowniczka". Młodzież podczas spotkań dowiedziała się ile kosztuje piorun, kiedy włosy "stają dęba" albo jak zbudować "alarm doskonały". Omnibus doświadczeń jest uzupełnieniem programu zajęć o wiedzę z zakresu wykorzystania nauki i nowych technologii w gospodarce i życiu codziennym.

Projekt zakończony finałem

W dniach 9 -11 czerwca w Warszawie w Centrum Konferencyjno - Kongresowym odbył się II Finał Konkursu zorganizowanego w ramach projektu. Konkurs to cykliczne wydarzenie w projekcie, a zadanie konkursowe koresponduje z tym, co dzieje się na zajęciach w ciągu roku szkolnego. W tegorocznej edycji uczniowie mieli za zadanie stworzenie oferty handlowej wycieczki na wyspę, którą sami zaprojektowali. Każda z grup musiała założyć i prowadzić stronę internetową biura podróży oraz stworzyć folder reklamowy zachęcający do zakupu wycieczki na wyspę NIBLANDIĘ. W pierwszym etapie konkursu zostało wybranych 16 zespołów, które spotkały się w Warszawie i walczyły o zwycięstwo prezentując spoty reklamowe swoich wysp. Podczas trzydniowego finału Gimnazjaliści nie tylko prezentowali swoje prace, ale również odwiedzili Ministerstwo Gospodarki, Muzeum Ewolucji oraz Muzeum Kolejnictwa. Ostatniego dnia finału zostały ogłoszone wyniki konkursu oraz wręczone nagrody.

Po całym roku wytężonej acz przyjemnej pracy uczniowie i nauczyciele zasłużyli na wakacyjny odpoczynek. Część uczniów pożegna projekt (uczniowie 3. klasy gimnazjów), a ich miejsca od września zastąpią inni żądni wiedzy i przygód młodzi naukowcy. Nowy rok szkolny będzie jednocześnie ostatnim rokiem z Fascynacjami. Z końcem roku szkolnego 2010/2011 zakończy się realizacja projektu.

Więcej informacji o projekcie znajdziecie na stronie: www.naukaibiznes.pl.

Patronem medialnym projektu jest Moje Miasto Łódź


Zobacz też na MM Łódź

.

Obserwuj nas na:


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto