Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

E-Recepta: czy czeka nas rewolucja w służbie zdrowia?

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Do 2020 roku zwykłe papierowe recepty zostaną wyparte przez elektroniczne. Informatyzacja ma zapobiegać pomyłkom oraz usprawnić pracę lekarzy i farmaceutów.

Elektroniczna recepta zwana w skrócie e-receptą miałaby przede wszystkim przyspieszyć pracę w aptece. Wszelkie potencjalne operacje wykonywane w przypadku danego pacjenta, w wyniku rejestracji ich w serwisie Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia, znalazłyby się w tzw. Bazie Zdarzeń Zdrowotnych. W ten sposób recepta trafia do bazy w formie elektronicznej, a w formie papierowej zostaje wydana pacjentowi. Zamieszczone na niej kody kreskowe wystarczy podłożyć pod czytnik w aptece i OSOZ sprawdzi, czy w bazie znajduje się recepta w formie elektronicznej. Jeżeli tak - OSOZ udostępni ją aptece, dzięki czemu farmaceuta nie będzie musiał wpisywać jej do systemu.

Problem nieczytelność recept zniknie

Oprócz oszczędności czasu, istotną zaletą e-recept jest m.in. wyeliminowanie problemu ich nieczytelności, co ma miejsce w przypadku papierowych recept. - To powszechny problem - mówi Magdalena Kosowska, farmaceutka. - Zdarzają się recepty nieczytelne, z błędami w dawkach czy też nawet nazwach - mówi. - Jeżeli będzie dobra baza, to może być to duże ułatwienie dla nas - potwierdza przydatność systemu. Dzięki e-receptom będzie możliwe monitorowanie refundowanych leków - informacje o realizowanych receptach będą trafiać również do refundatora. Poza tym, jak podkreśla Barbara Wójcik, lekarz chorób wewnętrznych, będzie lepsza kontrola leków. Ponadto, system komputerowy miałby automatycznie kontrolować interakcje z innymi przyjmowanymi przez danego pacjenta lekami. Sprawdza bowiem czy wydawane aktualnie leki nie wykazują interakcji czy też reakcji uczuleniowych z lekami ostatnio wykupionymi przez pacjenta, które znajdują się na jego koncie zdrowotnym.

Tam, gdzie pracują ludzie, tam zdarzają się pomyłki

Serwisy elektronicznej obsługi recept funkcjonują już z powodzeniem w wielu krajach, m.in. w Anglii, Szwecji i Norwegii. Elektroniczna recepta jest jednym z priorytetów procesu informatyzacji sektora ochrony zdrowia w Polsce. Do 2020 roku ma ona zastąpić zwykłą receptę, a każdy polski pacjent ma posiadać elektroniczną kartę zdrowia. Aktualnie trwają prace nad wdrożeniem tego systemu. Pierwszym etapem będzie jego sprawdzenie, co umożliwi dalsze jego doskonalenie. Czy ten elektroniczny system wprowadzania recept odniesie zamierzony skutek? - Trzeba będzie spróbować - mówi Magdalena Kosowska. - Pewne jest natomiast, że tam, gdzie pracują ludzie, tam są i pomyłki - kwituje.

Czytaj także:

- "Operowe Karaoke" w Teatrze Wielkim - ruszyły zapisy
- Wrzesień to dobra pora na wakacje "last minute" - pomyśl o nich już dziś

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto