Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Japonii w Łodzi

Ania Rykiert
Ania Rykiert
Sobota, 14 marca, to pierwszy dzień Dni Japońskich organizowanych przez Klub Yakumo-goto i Wschód-Zachód Szkołę Wyższą w Łodzi pod patronatem Ambasady Japonii w Polsce oraz Prezydenta Łodzi.

Otwarciu imprezy przewodniczyli Kanclerz W-ZSW Adrian Jóźwiak oraz Prezes Klubu Yakumo-goto prof. Jolanta Młodawska. Pierwszą atrakcję stanowił pokaz parzenia herbaty – „Droga herbaty w tradycji Urasenke” – przygotowany przez Warszawskie Stowarzyszenie Urasenke pod kierunkiem pani Urszuli Mach.

O godz. 13.15 rozpoczął się wykład dr Joanny Bator z Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych na temat feminizmu w Japonii. Kolejne dwa wydarzenia to pokaz sztuki walki aikido zaprezentowany przez młodzież z łódzkiego Liceum społecznego Lykeion pod kierunkiem pani Agnieszki Daukszy oraz prelekcja pani Roshi Marii Monety-Malewskiej pt. Medytacja zen rinzai jako sposób pokonywania stresu.

Zakończeniem dzisiejszego dnia był spektakl teatru eksperymentalnego Terminus A quo zatytułowany „Trzciny” w reżyserii Edwarda Gramonta. Jest to nasycona orientalnym klimatem metaforyczna opowieść o biegu ludzkiego życia inspirowana filozofią zen i innymi elementami japońskiej kultury. Scenografia spektaklu i kostiumy są w związku z tym bardzo ascetyczne. Niezwykle precyzyjnemu, pełnemu emocji ruchowi tancerzy towarzyszy muzyka Paula Gigera oraz fragmenty poezji haiku.

Terminus A quo to nowosolska grupa teatralna aktywnie działająca począwszy od lat 80. aż do dzisiaj. Jej liderem jest wspomniany już wyżej Edward Gramont, autor większości scenariuszy. Podstawą dużej części przedstawień są dzieła literackie od „Antygony” Sofoklesa czy „Zbrodni i kary” Dostojewskiego, poprzez „Publicznośc” Garcii Lorki i „Finnegans Wake” Joyce’a, aż po „Wariata i zakonnicę” Witkacego oraz „VII Sermones Ad Mortuos” Carla Gustawa Junga. Grupa ma też jednak w swoim dorobku spektakle autorskie, m. in. „Nową sztukę zakopiańską”, „Usta/Lenia”, „Lustradę”.

Wydarzeniom tym towarzyszy kilka wystaw:

„Przestrzenie Japonii” - malarstwo Ewy Fukuoka (Klub Yakumo-goto)

„Obecność - lalki inspirowane mitologią Japonii” - Mirosława Truchta-Nowicka
„Papierowy powiew wiosny” - Grażyna Karasińska – Kraszkiewicz i Mariola Warszewska (Polskie Centrum Origami, Oddział w Łodzi)

Jutro dalszy ciąg spotkania z Krajem Kwitnącej Wiśni:

12.00 Teatr w Japonii. Oglądając bunraku - wykład prof. Estery Żeromskiej (UAM w Poznaniu)
13.00 Teatr bunraku - sceny z bajki: „Kwiat paproci” w wykonaniu dzieci ze świetlicy Senatorska 4
pod kierunkiem Bartosza Gralaka i Barbary Jankowskiej
14.00 koncert na Yakumo-goto tradycyjnym instrumencie japońskim - Nina Fukuoka (Klub Yakumo-goto)
14.30 warsztaty Piękno japońskiej kaligrafii - Shoko Yoshida -Kulpińska
16.00 Rasy psów japońskich - prelekcja i prezentacja pani Iwony Miśkiewicz
17.00 Malarstwo japońskie - wykład i prezentacja pani Ewy Fukuoka (Klub Yakumo-goto)

Przeczytaj także:
- Dni Kultury Japonii (grudzień 2008)
- Dni japońskie w Łodzi (czerwiec 2008)

- Teatr butoh w Galerii Manhattan

MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:

Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto