Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Diecezja łódzka obchodzi 90-lecie istnienia

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Choć jubileusz 90-lecia diecezji łódzkiej przypada na 10 grudnia, już dziś - sesją popularno-naukową w Muzeum Miasta rozpoczęły się obchody.

Jednym z biskupów archidiecezji łódzkiej jest Ireneusz Pękalski, który jeszcze przed rozpoczęciem sesji opowiedział o początkach diecezji łódzkiej, o fascynacji Łodzią, a także przybliżył kilka ważniejszych w życiu diecezji wydarzeń.

- Jestem tomaszowianinem, z Łodzią zapoznałem się dopiero wówczas, kiedy wstąpiłem do seminarium duchownego, w 1968 roku. Zawsze to było dla mnie miasto ciekawe i ciągle coś odkrywałem i muszę przyznać, że nadal odkrywam - mówi biskup Ireneusz Pękalski.

Jak zdradza, na ostatniej sesji n.t. konserwacji zabytków dowiedział się rzeczy, których nie znał z historii. - Dowiedziałem się chociażby o tym, że w tym mieście były wybudowane przez biskupa Tymienieckiego specjalne mieszkania dla ubogich robotników. Biskup nie tylko myślał o sprawach czysto kościelnych, ale także miał szeroko otwarte oczy i taką wytężoną wyobraźnię miłosierdzia dla ubogich mieszkańców naszego miasta - opowiada.

Najważniejsze wydarzenia dla diecezji łódzkiej

Ksiądz prałat Wincenty Tymieniecki był pierwszym biskupem diecezji łódzkiej, która 10 grudnia 1920 roku została powołana przez papieża Benedykta XV bullą Christi Domini. Kolejne daty ważnych dla diecezji łódzkiej wydarzeń, które miały miejsce na przestrzeni 90 lat, jak wskazuje biskup Ireneusz Pękalski, to m.in. dwa synody diecezjalne: w 1948 i w 1958 roku, które były pierwszymi synodami w historii kościoła łódzkiego.

- Najważniejszym historycznie wydarzeniem była niewątpliwie pielgrzymka Ojca Świętego Jana Pawła II do miasta Łodzi w 1987 roku. W naszej współczesnej historii takim ważnym wydarzeniem było również to, że nasza diecezja była najpierw podniesiona do rangi arcybiskupstwa, a później metropolii - te fakty mają znaczenie także dla miasta - wylicza biskup.

Na dzisiejszej sesji poruszane były wątki nie tylko historyczne, lecz także różne zagadnienia z życia kościoła. Nie można więc nie zauważyć, że zmienia się świat i społeczeństwo, dlatego warto zadać pytanie: jak kościół będzie się zmieniał, żeby dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i nie tracić wiernych? - Na pewno trzeba zmieniać sposób mówienia o ewangelii - tak, żeby ona była bardziej zrozumiała, bardziej docierała do człowieka i aby przekaz był bardziej przekonujący - wskazuje biskup i dodaje: - Nauka Chrystusa jest niezmienna, więc pod tym względem nie możemy się zmieniać. Oczywiście, są nowe wyzwania, które się pojawiają, chociażby w dziedzinach moralnych - kościół musi się do nich odnieść mając na uwadze to, co jest zawarte w depozycie wiary, w dekalogu i nauczaniu Chrystusa - mówi biskup.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto