Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Łódź będzie magiczna?

Marta Roszkowska
Marta Roszkowska
Dziś o godz. 13 w Łódzkim Domu Kultury rozpoczęła się konferencja prasowa związania z założeniem Stowarzyszenia Magiczna Łódź oraz ze zmianą siedziby Krajowego Klubu Iluzjonistów.

W konferencji udział wzięli przedstawiciele zarządu oraz członkowie - założyciele Stowarzyszenia Magiczna Łódź: członek - założyciel prof. Jerzy Woźniak, prezes Marek Kowalski, wiceprezes Jerzy Stanek i członek - założyciel Filip Piestrzeniewicz. Swoje uczestnictwo w konferencji zapowiedział również inny członek – założyciel stowarzyszenia, dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza Wojciech Nowicki, jednak nie pozwoliły mu na to obowiązki służbowe.

Tematem przewodnim spotkania były sprawy związane z założeniem Stowarzyszenia Magiczna Łódź oraz powrót po 16 latach Krajowego Klubu Iluzjonistów do Łódzkiego Domu Kultury.

Prezes Marek Kowalski przedstawił dokumenty potwierdzające rozpoczęcie procesu rejestracji „Magicznej Łodzi” oraz pokrótce opowiedział o głównych celach statutowych stowarzyszenia. Należą do nich m. in. popularyzacja, rozwój i prezentacja sztuki iluzji, organizowanie międzynarodowego festiwalu sztuki iluzji w Łodzi i regionie łódzkim oraz współpraca z międzynarodowymi organizacjami artystycznymi.

Stowarzyszenie „Magiczna Łódź” ma wiele ambitnych planów na przyszłość, a ich realizacja zależy w dużej mierze od pozyskanych funduszy. Do tej pory, brak solidnego budżetu organizatorzy festiwalu nadrabiali znajomościami oraz gościnnością. Obecnie dążą do profesjonalizacji i organizacji imprez na najwyższym, światowym poziomie.

Z tego też powodu zapadła decyzja o powołaniu do życia stowarzyszenia. Pierwotna sugestia była taka, aby jako stowarzyszenie zarejestrować Krajowy Klub Iluzjonistów. Jednak kilka kwestii formalnych wykluczyło taką możliwość, w skutek czego dziś rozpoczęto rejestrację „Magicznej Łodzi”.

- Wielką zasługę w powołaniu tego stowarzyszenia ma dyrektor Nowicki (przyp. red. Dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi), który w zeszłym roku sam zaproponował nam stałą współpracę polegająca na prezentowaniu spektakli galowych na zakończenie każdego kongresu w Teatrze Jaracza. – powiedział Jerzy Stanek. Dodatkowo przedstawiliśmy propozycję realizacji spektakli galowych na czterech scenach regionalnych Teatru Jaracza, w Piotrkowie Trybunalskim, Skierniewicach, Sieradzu i Radomsku – dodał.

Planowany festiwal, w zależności od budżetu ma potrwać od 3-4 do nawet 6-7 dni. Przez pierwsze trzy dni (czwartek, piątek, sobota) ma być to Kongres Iluzjonistów (31. w tym roku), a główna nazwa imprezy to Międzynarodowy Festiwal Sztuki Iluzji. W sobotę, na zakończenie kongresu planowana jest uroczysta gala w Teatrze Jaracza. Następnie w niedzielę, poniedziałek, wtorek, ewentualnie środę przewidywany jest pokaz spektakli w regionie. Wszystkie plany będą oczywiście zrealizowane w ramach możliwości budżetu.

W planach długofalowych organizatorzy przewidują m. in. dwie gale (na otwarcie i na zakończenie festiwalu), gale spektakularne, np. na scenie Teatru Wielkiego, galę w Pałacu Poznańskiego, czyli magiczno-muzyczny wieczór z trickami z dziedziny mikroiluzji, działania w plenerze oraz zapraszanie większej ilości gwiazd.

Najbliższy festiwal planowany jest na wrzesień 2009 roku. Dokładna data nie jest jeszcze ustalona.

O swoim udziale w stowarzyszeniu opowiedział także prof. Jerzy Woźniak – Mój udział będzie polegał głównie na promowaniu sztuki iluzji, szukaniu źródeł jej eksploatacji w telewizji. Niekoniecznie w telewizji publicznej, ale w każdej telewizji. Dzięki temu istnieje szansa na zainteresowanie tematem szerszej widowni. (…) Jeżeli połączymy możliwości komputera z umiejętnościami iluzjonistów oraz z trickami telewizyjnymi to sukces jest gwarantowany.

Jak podkreślił Filip Piestrzeniewicz – Sztuka iluzji jest dziedziną dość paradoksalną, bowiem jej wiarygodność opiera się na niewiarygodności. Każdy efekt magiczny wywołuje w nas tym większe wrażenie, im bardziej uwłacza naszym przekonaniom o tym co jest możliwe, a co nie jest możliwe. Iluzja wprowadza nas w stan intelektualnej konfuzji, który jest bardzo nietypowy, ale jednocześnie niebywale atrakcyjny. Mimo tego iluzja w Polsce nie jest popularna, ponadto znaczna część polskich iluzjonistów nie prezentowała dotychczas satysfakcjonującego poziomu artystycznego.

Inicjatywa stowarzyszenia ma zmienić tę sytuację. Festiwale z cyklu „Magiczna Łódź” mają gościć najlepszych artystów z całego świata, a prezentowane spektakle mają dać szansę łodzianom na przeżycie iluzji na najwyższym poziomie i poznania tej sztuki z jak najlepszej strony.

MMŁódź poleca:

MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:

Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto