Co mieszkaniec województwa Łódzkiego powinien wiedzieć o kredycie konsumenckim?

Materiał informacyjny Rankomat.pl
Kredyt konsumencki to rodzaj zobowiązania finansowego. Jest odpowiedni dla osób pełnoletnich uzyskujących regularne dochody. Ma wiele zalet i pozwala na dość łatwe otrzymanie funduszy na różne wydatki. Pozyskane z niego pieniądze klient może przeznaczyć na dowolnie wybrany prywatny cel. Przed skorzystaniem z takiego produktu warto dowiedzieć się, na jakich zasadach banki udzielają kredytów konsumenckich. Sprawdź!

Czym jest kredyt konsumencki?

Kredyt konsumencki to finansowanie opiewające na kwotę niższą niż 255 000 zł. Jest udzielane osobie fizycznej. Przedsiębiorca również może zdecydować się na taką pożyczkę, jednak pozyskanych z niej pieniędzy nie powinien przeznaczać na cele związane z prowadzeniem działalności, a na te prywatne.

Przepisy informują, że kredyt konsumencki zaciąga się poprzez zawarcie:

  • umowy pożyczki;
  • umowy kredytu w rozumieniu przepisów prawa bankowego;
  • umowy o odroczeniu klientowi terminu spełnienia świadczenia pieniężnego;
  • umowy o kredyt uwzględniającej sytuację, w które kredytodawca zaciąga zobowiązanie wobec osoby trzeciej, a klient ma obowiązek zwrócić spełnione świadczenie;
  • umowy kredytu odnawialnego.

Warto wiedzieć! Do kategorii kredytów konsumenckich zaliczają się zarówno klasyczna pożyczka gotówkowa, jak i kredyt ratalny związany np. z zakupem sprzętu AGD. Są to stosunkowo łatwo dostępne rodzaje finansowania. Dużo osób decyduje się np. na kredyt gotówkowy online w banku, w którym prowadzi rachunek osobisty, aby zmniejszyć ilość formalności. To nie zawsze najkorzystniejsza decyzja.

Jakie przywileje ma osoba zaciągająca kredyt konsumencki?

Zasady udzielania kredytów konsumenckich reguluje ustawa z dnia 12 maja 2011 roku. W przepisach przewidziano liczne korzyści dla osób decydujących się na pozyskanie takiego finansowania. Zgodnie z prawem klient zaciągający kredyt konsumencki ma prawo:

  • w ciągu 2 tygodni odstąpić od umowy kredytowej;
  • prosić o przedstawienie tabelarycznego formularza zawierającego najważniejsze informacje o finansowaniu;
  • otrzymać projekt umowy o finansowanie;
  • z wyprzedzeniem uregulować należność do spłaty.

Czym jest całkowity koszt kredytu konsumenckiego?

Całkowity koszt kredytu to suma wydatków poniesionych w związku z zawarciem umowy o finansowanie. Obejmuje odsetki, prowizje, marże, podatki i należności za usługi dodatkowe (np. ubezpieczenie). Narzędziem służącym do jego oceny jest wskaźnik RRSO — rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Przedstawia on wartość procentową całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym i pozwala na porównanie ze sobą kilku różnych ofert kredytowania.
Warto wiedzieć! Całkowity koszt kredytu nie uwzględnia opłat notarialnych i wydatków na usługi dodatkowe, które nie są niezbędne do uzyskania finansowania.

Jak sprawdzić koszt kredytu i wysokość rat?

Informacje dotyczące wysokości opłat i rat konsument może znaleźć w formularzu informacyjnym. Jest to zestawienie w formie tabeli zawierające dane na temat kredytodawcy, opłat związanych z finansowanie, zabezpieczeń, usług dodatkowych i poniesionych w związku z nimi kosztami. Każdy klient powinien zyskać dostęp to takiego formularza jeszcze przed podpisaniem umowy, aby móc zapoznać się z warunkami kredytowania.
W razie jakichkolwiek wątpliwości pracownik banku powinien udzielić konsumentowi wyczerpujących wyjaśnień. Ponadto klient przed zawarciem umowy może prosić o jej bezpłatny projekt – pod warunkiem, że spełnia warunki niezbędne do udzielenie finansowania.

Czytając ten dokument, zwróć szczególną uwagę na wysokość RRSO, które określa atrakcyjność kredytu. Im jest niższe, tym lepiej.

Warto wiedzieć! Wcześniejsza spłata kredytu sprawia, że całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu. Należy jednak uważać, bo niektóre banki nakładają na konsumenta obowiązek zapłaty prowizji za uregulowanie należności przed terminem określonym w umowie.

Czym różni się kredyt gotówkowy od kredytu hipotecznego?

Kredyt gotówkowy opiewa na nieduże kwoty, dlatego nie wymaga zabezpieczenia hipoteką. Przy niskich sumach interes kredytodawcy chroni np. ubezpieczenie lub weksel. Warto zwrócić uwagę również na cel kredytowania. Pożyczkę gotówkową konsument może przeznaczyć na dowolny cel, a kredyt hipoteczny — wyłącznie na zakup mieszkania, działki, budowę domu itp. Oba typy zobowiązań różni też długość kredytowania. Kredyt hipoteczny zaciąga się na 20-30 lat, a pożyczkę gotówkową na znacznie krótszy okres.

Kredyt konsumencki — podsumowanie

Kredyt konsumencki jest przeznaczony dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Może opiewać maksymalnie na kwotę 255 000 zł. Pozwala pozyskać fundusze na dowolny cel — zakup towarów, wyjazd na wakacje czy przeprowadzenie remontu. Jego zabezpieczenie stanowi najczęściej ubezpieczenie, zastaw czy weksel. Aby porównać różne oferty kredytowania, warto zwrócić uwagę na RRSO. Im jest ono niższe, tym „tańszy” kredyt. Najlepsze propozycje finansowania znajdziesz na stronie: https://finanse.rankomat.pl/. Aby odszukać atrakcyjny kredyt, skorzystaj z intuicyjnej porównywarki finansowej i zyskaj dostęp do zestawienia ofert wszystkich znaczących banków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto