Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co łączy gry planszowe z fizyką?

Przemek Dana
Przemek Dana
marcin zaród
marcin zaród Łukasz Ratajczyk
Czy gry planszowe mogą być przydatne w fizyce doświadczalnej? Marcin Zaród, doktorant z Polskiej Akademii Nauk udowadnia, że tak.

Gry planszowe wracają do łask łodzian

Naukowiec musi ślęczeć godzinami nad książkami? Niekoniecznie. Marcin Zaród ma 27 lat i pracuje jako fizyk doświadczalny w łódzkim instytucie Polskiej Akademii Nauk. Gdy wraca do domu znacznie chętniej sięga po jedną ze swoich ponad 130 gier planszowych. I nie jest to wyłącznie ucieczka od codziennej pracy, a wręcz przeciwnie.

- Zawodowo zajmuję się rozwiązywaniem zagadek, problemów naukowych - opowiada Marcin. - Część z tych umiejętności kształtują właśnie planszówki. W grze Tantrix konieczne jest na przykład użycie wyobraźni przestrzennej, przez co każe myśleć bardziej abstrakcyjnie - dodaje.

Planszówki na każdą okazję

Myśląc o grach planszowych wiele osób ma bowiem w głowie Chińczyka, Monopoly, czy Scrabble. Tymczasem tylko w zeszłym roku w Polsce pojawiło się 80 nowych gier planszowych. Są wśród nich pozycje dla dzieci, ale i równie wiele dla dorosłych. - Tak z osiem, może dziesięć lat temu zaczęła się nowa fala planszówek - opowiada naukowiec. - Wcześniej dużo grywałem w szachy czy brydża, ale tam strategia opiera się na schematach, stałych elementach gry. W nowych planszówkach mam wrażenie, że te strategie są mniej ustrukturyzowane, łatwiej jest zaskoczyć przeciwnika i jednocześnie samemu trzeba być bardziej elastycznym - dodaje.

Najbardziej lubi gry logiczne, strategiczne, ekonomiczne czy historyczne, bo jak powtarza - lubi główkować. Nie stroni jednak od mniej "zaawansowanych"gier. - Inna gra jest odpowiednia na spotkanie z kolegami, inna na spędzenie wieczoru z żoną, a jeszcze inna na imprezę z przyjaciółmi - zauważa.

Gra planszowa jak trening na siłowni

Planszówki stają się bowiem po prostu modne. Są niemal obowiązkowym punktem programu każdej imprezy u Marcina w domu, a nie raz zdarzyło się, że zabierał jakąś na konferencję naukową i zawsze znalazła się druga osoba do gry. - W planszówkach najlepsze jest to, że wymagają aktywnego zaangażowania każdego gracza, nie można być biernym obserwatorem. Dzięki temu wchodzi się w interakcje z drugim człowiekiem, co ułatwia wspólną zabawę - stwierdza Marcin.

Dodatkowo popularność planszówek przełożyła się na ich dostępność. - Jeszcze kilka lat temu kupowałem praktycznie każdą grę, jaka wchodziła na rynek. Teraz jest ich tak dużo, że jest to niemożliwe - przyznaje młody naukowiec. - Zmieniło się jeszcze to, że dzisiaj jest wiele spotkań, na których można zagrać za darmo, czy nawet wypożyczalni, które umożliwiają sprawdzenie gry przed jej kupnem - opowiada.

I chociaż kolekcja Marcina nie rośnie już przez to tak szybko, jak kiedyś, nie wyobraża sobie, by mógł przestać kupować i grać w coraz to nowe planszówki. Jak sam bowiem zaznacza - tak jak trzeba regularnie ćwiczyć mięśnie, by być dobrym sportowcem, tak samo trzeba ćwiczyć umysł, by być dobrym naukowcem.

Jeśli chcesz sprawdzić, jakie nowe gry planszowe pojawiły się ostatnio na rynku i czy rzeczywiście mogą sprawić także dorosłym niezłą frajdę, przyjdź na Łódzki Port Gier, który już w przyszły weekend (10-11 września) odbędzie się w Łódzkim Domu Kultury.

Czytaj codziennie MMLodz.pl/Magazyn:

Napisz tekst, opublikuj zdjęcia i wygraj nawet 500 zł!

Każdy, kto opublikuje artykuł lub fotoreportaż w MMLodz.pl automatycznie weźmie udział w konkursie dziennikarstwa obywatelskiego. Redakcja MM co miesiąc wybierze autorów najlepszych prac i rozda nagrody pieniężne o łącznej wartości 500 zł.
dodaj artykułdodaj wpis do blogadodaj fotoreportażdodaj wydarzenie

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto