Co Fundusz może dofinansować

Artykuł sponsorowany
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi wspiera zadania realizowane w dziedzinie ochrony zasobów wodnych, ochrony powietrza, ochrony przyrody i krajobrazu, gospodarki odpadami i ochrony powierzchni ziemi, badań naukowych i ekspertyz oraz monitoringu środowiska, edukacji ekologicznej.

Dofinansowanie ze środków krajowych udzielane jest w formie:
- pożyczek,
- przekazania środków państwowym jednostkom budżetowym,
- bezzwrotnych dotacji, w tym również jako dopłaty do oprocentowania kredytów udzielanych przez banki oraz w formie częściowej spłaty kapitału kredytów bankowych.

WNIOSKODAWCY:
O pomoc finansową ze środków WFOŚiGW w Łodzi mogą ubiegać się w szczególności:
- jednostki samorządu terytorialnego,
- przedsiębiorcy,
- organizacje pozarządowe,
- osoby fizyczne.

WFOŚiGW w Łodzi stanowi najważniejsze źródło współfinansowania inwestycji realizowanych przy udziale środków unijnych. Na podstawie porozumienia podpisanego w czerwcu 2007 r. z Ministrem Środowiska pełni rolę Instytucji Wdrażającej Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko dla projektów o wartości poniżej 25 mln euro realizowanych w ramach I osi priorytetowej działanie 1.1. Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach powyżej 15 tys. mieszkańców (RLM) oraz II osi priorytetowej działanie 2.1. Kompleksowe przedsięwzięcia z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi ze szczególnym uwzględnieniem odpadów niebezpiecznych i działanie 2.2. Przywracanie terenom zdegradowanym wartości przyrodniczych i ochrona brzegów morskich.
Fundusz dofinansowuje również przedsięwzięcia realizowane ze środków krajowych. Szczególną wagę WFOŚiGW w Łodzi przywiązuje do dofinansowywania edukacji ekologicznej, jako instrumentu wspierającego proekologiczne działania gmin i powiatów oraz jednostek na szczeblu wojewódzkim.

Każdego roku Wnioskodawcy ubiegają się o wsparcie setek programów edukacyjnych, akcji, imprez oraz konkursów i szkoleń - dowodząc, jak wielka jest potrzeba, by kształtować postawy proekologiczne już od najmłodszych lat. Edukacja w dziedzinie ochrony środowiska jest wciąż niezbędna, a dzięki pomocy Funduszu staje się również ciekawa i efektywna.
W swojej działalności Fundusz wspiera merytorycznie potencjalnych Beneficjentów w przygotowaniu wniosków o dofinansowanie, ocenia projekty zgłoszone w trybie konkursowym a następnie, po podpisaniu umowy, kontroluje prawidłowość realizacji rzeczowej i finansowej.
Od roku 2011 Fundusz wdraża - przy współpracy z bankami - programy umożliwiające dofinansowanie zadań ekologicznych realizowanych przez osoby fizyczne. Aktualnie w ofercie znajduję się pięć programów priorytetowych, w tym jeden skierowany również do wspólnot mieszkaniowych.
Wnioski o dotację z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytu składane są w bankach, które mają zawartą z łódzkim Funduszem umowę o współpracy w zakresie współfinansowania zadań objętych programem.

Lista banków znajduje się na stronie https://www.zainwestujwekologie.pl.
Banki prowadzą nabór wniosków w trybie ciągłym, do 30 września każdego roku wdrażania Programu lub do wyczerpania puli środków zaplanowanych przez Fundusz na dany rok.

Siedem kroków, aby uzyskać dotację na częściową spłatę kapitału kredytu przez osobę fizyczną:

- ZŁOŻENIE WNIOSKU W WYBRANYM BANKU
- DECYZJA WFOŚiGW W ŁODZI
- PODPISANIE UMOWY Z BANKIEM
- WYKONANIE ZADANIA
- URUCHOMIENIE KREDYTU
- OSIĄGNIĘCIE I POTWIERDZENIE EFEKTU RZECZOWEGO I EKOLOGICZNEGO
- SPŁATA CZĘŚCI KREDYTU przez WFOŚiGW w Łodzi

Szczegółowe informacje na https://www.zainwestujwekologie.pl w zakładce"Oferta dla osób fizycznych"oraz w placówkach banków współpracujących z Funduszem.

Efekty dwudziestolecia działalności WFOŚiGW w Łodzi

dane za okres 1993 - 2012
- Długość wybudowanych sieci kanalizacyjnych - 2.800 km, czyli tyle, ile wynosi odległość z Londynu do Moskwy
- Długość wybudowanych sieci wodociągowych - 2.300 km, czyli tyle, ile trzeba przejechać z Łodzi do Barcelony
- Długość odbudowanych i wyremontowanych koryt rzek, potoków oraz wałów przeciwpowodziowych - 1.300 km, czyli tyle, ile dzieli Łódź od Rzymu
- Kwota, jaką Fundusz wypłacił na zadania proekologiczne, w przeliczeniu wynosi po 990 zł na jednego mieszkańca naszego województwa!

(źródło: GUS - liczba mieszkańców województwa łódzkiego na 31.12.2012 r.)

- Liczba dofinansowanych inwestycji w ciągu 20 lat wynosi 7,5 tysiąca - czyli więcej niż jedna nowa inwestycja dziennie przez 20 lat!
- 54 proc. istniejącej sieci kanalizacji w województwie "wybudował" Fundusz
- 10 proc. istniejącej sieci wodociągowej w województwie "wybudował" Fundusz
(źródło GUS 2012 r.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto